Будівництво будинку має 2 особливості, які дуже привабливі для шахраїв-будівельників.
Перша: забудовник найчастіше в будівництві не розбирається. Багато в яких аспектах йому можна «навішати локшину на вуха»: якої марки потрібен бетон для фундаменту та скільки його потрібно, як потрібно утеплювати мансардну покрівлю тощо.
Друга особливість: будівництво будинку коштує забудовнику дуже дорого, а значить на його незнанні можна добре заробити.
Найприкріше, що і перше, і друге змінити дуже складно. Скільки б ви не прочитали найкращих статей на тему будівництва, ви не знайдете в них детальну інформацію саме про ваш проєкт і ділянку. Наприклад, будівництво фундаменту, ціна якого не стане руйнівною, його тип і параметри, способи влаштування мансардних вікон у вашій кроквяній системі може передбачити лише грамотний фахівець.
Вам залишається тільки довіряти геологам, геодезистам, проєктувальникам, будівельникам та інженерам.
Але ті ознаки махінацій будівельників-шахраїв, які ви можете розпізнати, ми перерахували в цій статті.
1. Заниження кошторисної вартості, яка визначає базові ціни на будівництво
Це найпоширеніший спосіб обману. Головне — роздобути клієнта, почати будівництво, показати результат, а потім можна говорити йому про те, що за сходи, вентиляційні канали та димоходи та інше потрібно доплачувати. Клієнту діватися вже нікуди, тому будівництво під ключ, ціна якого спочатку була не настільки велика, буде вимагати додаткових істотних витрат ...
Кошторис, який відображає витрати на будівництво котеджів: ціни на матеріали, роботи та механізми, можна занижувати 2 способами:
- Виключаючи з кошторису деякі види робіт. Найбільш обурливий приклад з практики наших партнерів: Клієнту на підписання був пред'явлений кошторис на зведення «будинку», у якому не були прописані наступні розділи: влаштування перекриття, внутрішніх стін і перегородок, системи димоходів та вентиляції. Також було відсутнє вимощення, оздоблення цоколя та фасадів, міжповерхові та крилечні сходи. Кошторис також не передбачав утеплення покрівельного пирога, попри те, що проєктом була передбачена його мансардна конструкція. При цьому горе-будівельники називали дану споруду «будинком».
- Навмисно знижуючи фактичну потребу в матеріалах. Вказавши в кошторисі необхідні 150 м³ цегляної кладки стін або 250 м² покрівельного пирога, можна відлякати замовника. Хитруни вказують у кошторисі 100 м³ кладки та 150 м² покрівлі, прописуючи в умовах договору визначення остаточних обсягів за фактом виміру зведеної будівлі. За фактом приймання перелік «додаткових» робіт та рахунок на їх оплату буде значним. При цьому шахраї дотримуються всіх формальностей: використовують правильні розцінки, а в договорі вказана можливість збільшення обсягів. Тому платити доведеться!
Що робити, щоб уникнути цієї ситуації:
- Проведіть тендер — надішліть вашу пропозицію відразу в декілька компаній. Що повинен містити в собі відправлений вам розрахунок вартості будівництва ви можете прочитати в цій нашій статті.
- Не оибирайте пропозицію, яке буде значно дешевше інших!
- Не поскупіться й придбайте детальний кошторис в тій організації, яка не зацікавлена в шахрайстві. Будівництво будинків, проєкти та ціни для якого підготувала, наприклад, одна і та ж проєктна організація, буде значно ефективніше. Вартість такого кошторису складе близько 1% вартості будинку, однак ви будете спати спокійно.
2. Замовчування про певні особливості вашого будинку
Є види робіт, які є обов'язковими в одному випадку, і не завжди потрібні в іншому. Є дешеві неякісні матеріали або комплектуючі вашого будинку, які швидко вийдуть з ладу.
Ось 2 показові приклади:
- Будівельники не передбачили встановлення дренажу й ретельну, надійну гідроізоляцію підвалу на етапі будівництва: «заощадили» кошти господаря. Ремонт затопленого підвалу та його гідроізоляція у вже збудованому будинку обійшлося йому занадто дорого! У цьому випадку підрядник вирішує не лякати вас високими необхідними витратами, занизивши тим самим кошторис і виграє тендер. Тільки ось проблеми, що виникли в майбутньому, будуть вирішуватися не за його рахунок.
- Будівництво будинку під ключ, ціни для якого були заздалегідь затверджені, передбачало в будинку димохід зі звичайної цегли. Через декілька років він вийшов з ладу, клієнт змушений був в місці пошкодженої цегли всередині встановлювати дорогу металеву вставку. Її вартість, звичайно, не можна порівняти з вартістю будинку, але принцип «економії» будівельників тут той же. Такі підрядники прямо не заробляють на вас, але вони отримують вас як клієнта, за рахунок більш дешевої пропозиції.
Що робити, щоб не потрапляти в таку ситуацію:
- Довіряти будівництво будинку компаніям, які цінують свою репутацію.
- Підписуючи договір, переконатися, що після закінчення робіт ви отримаєте цей гарантійний талон на проведені роботи.
3. Заміна будматеріалів
Якщо забудовник новачок, зовсім не складно підмінити будматеріали на дешевші та неякісні: використовувати дешеву ОСП, дешеву деревину, іншу марку бетону і т.д.
Що робити, щоб не потрапити в таку ситуацію:
Довіряти будівництво будинку компанії, яка дорожить своєю репутацією. Самостійно не завжди можна контролювати поставки та використання матеріалів на будмайданчику.
4. Реальне злодійство
Будівельники взяли завдаток і зникли ... Ця схема шахрайства уже давно всім відома! Але все одно знаходяться люди, яких можна так обдурити, а значить, знаходяться і злодії.
Що робити, щоб не потрапляти в таку ситуацію:
- Не давайте завдаток на будівництво всього будинку. Надійні будівельні компанії зазвичай візьмуть з вас передплату тільки за майбутній етап робіт: наприклад фундаментні або покрівельні роботи. При чому не 100%, а 70-90%. Іншу частину вам потрібно буде доплатити під час підписання акту виконаних робіт.
- Усі оплати будівельна організація повинна оформляти документально, правильно. Не випускайте гроші з рук під чесне слово!
- Довіряти будівництво будинку компанії, яка цінує свою репутацію. Небезпечно співпрацювати з приватними особами та приватними підприємцями, тільки якщо вони не побудували будинок вашим близьким друзям, і ви самі не бачили їх у роботі.
На цьому можна було б закінчити нашу розповідь. Але все-таки хочеться нагадати про ще один вид обману, хоч він можливо і не зовсім належить до цієї теми: обман самих себе.
P.S. Безглузда економія забудовника
Часом забудовники, підрахувавши скільки коштує будівництво будинку під ключ, самі провокують виникнення проблем з будинком в майбутньому: відмовляються від проведення геології, від будівництва будинку за проєктом, обирають найдешевші будматеріали, попри вмовляння будівельників. Такі господарі не уявляють, що розв'язок можливих проблем в будинку може коштувати набагато дорожче проєкту будинку або геологічного дослідження.
Щоб самим не допускати безглуздих помилок, читайте нашу статтю 10 СПОСОБІВ ЕКОНОМІЇ ПРИ БУДІВНИЦТВІ БУДИНКУ.