Вибираємо оптимальні розміри майбутнього будинку: рекомендації архітекторів

Автор статті: Андрій Боженко, архітектор компанії Z500

Ви вважаєте, що робота над проектом будинку розпочинається з моменту звернення до архітектора? Зовсім ні – набагато раніше. Перші обмеження на вибір параметрів закладаються вже в момент покупки ділянки, адже від його показників залежить досить багато. Власне кажучи, зручний проект - це розумний компроміс між бажаннями і можливостями власника, причому під можливостями мається на увазі не тільки планований бюджет будівництва. Будинки обмежуються розмірами, формою та рельєфом земельної ділянки, а також індивідуальними потребами майбутніх мешканців.


ЗМІСТ

Що варто врахувати, обираючи розміри будинку

Кому підійде будинок до 100 м2

Визначаємо розміри приватного будинку

Кімнати, без яких не обійтись

Великий будинок: плюси і мінуси


Що варто врахувати, обираючи розміри будинку

У кожної сім'ї свої потреби: комусь потрібен просторий котедж з декількома спальнями, величезним холом і безліччю допоміжних приміщень, а хтось затишно почуватиметься в компактному будиночку з двома-трьома кімнатами.


Розміри і форма ділянки

Навіть якщо ваші запити є досить скромними, реальність може внести в них корективи. Щоб визначити, якого розміру будинок допускається зводити дільниці, необхідно розглянути геодезію, проведену на ділянці. Цей документ – наріжний камінь архітектурного проекту. Плани будинків спочатку доведеться розглядати з єдиної точки зору: який з них можна вписати в пляму забудови (виходячи з розташування додаткових будівель). Існує ряд обмежень, що не дозволяють будувати житлові будинки надто близько до паркану, інженерних комунікацій, септику, свердловини тощо. Ігнорувати їх не можна, оскільки ці правила дбають насамперед про безпеку мешканців. Адміністрація населеного пункту має право заборонити будівництво, накласти штрафи, якщо проект виходить за допустимі межі.

Недосвідченому забудовнику важко визначити та знати всі правила, що диктують йому розташування будинку на ділянці. Для цього ми створили послугу "Все для узгодження". Вона містить той набір документів, який вимагають від вас для надання в державні інстанції перед початком будівництва.


Кількість поверхів

Розмір ділянки – фактор, від якого залежить кількість поверхів. Одноповерховий будинок зручний для проживання, особливо якщо в сім'ї є люди похилого віку. Однак однорівневий будинок може розміститися лише на просторій ділянці. Якщо земельний наділ обмежений за розмірами, має витягнуту форму або порізані, нерівні межі - доведеться зводити будинок на два поверхи або виносити деякі кімнати в мансарду. Однак і тут є свої плюси: дворівневий будинок економічний за опаленням, а розташовані нагорі кімнати легко захистити від уваги гостей.

Сучасний двоповерховий будинок Z438 із сучасним виглядом та 4-х скатним дахом зі зміненим плануванням


Скільки людей буде жити в будинку

Від кількості постійних мешканців залежить кількість кімнат, з яких повинен складатися будинок. Розміри та планування безпосередньо впливають на кінцеву вартість будівництва. Серед факторів, які обов'язково слід врахувати:

  • кількість та стать дітей: хлопчику та дівчинці потрібні окремі кімнати, тоді як одностатеві діти можуть ділити одну спальню на двох;
  • вік дітей: що більше між ними вікова різниця, то складніше їм жити в одній кімнаті;
  • наявність бабусь і дідусів: людям похилого віку знадобиться окрема тиха кімната на першому поверсі;
  • звички гостинності: якщо візитери регулярно залишаються на ніч, то без однієї-двох гостьових спалень не обійтися;
  • робота вдома: щоб не відволікатися та тримати робочі матеріали в порядку, необхідний кабінет;
  • хобі: для багатьох захоплень потрібне окреме приміщення, де можна встановити обладнання, шафи для зберігання і т.д.

Зрозуміло, в повному обсязі не всі «хотілки» підлягають задоволенню, оскільки бюджет будівництва явно не гумовий. Крім того, не слід будувати плани на дуже далеке майбутнє: наприклад, зовсім не обов'язково, що діти, що подорослішали, житимуть з вами, а вже вносити в проект кімнати для майбутніх онуків точно не варто.


Фінансові обмеження

Чим більша площа будинку, тим дорожче вона обійдеться – це очевидно. Тому при виборі проекту необхідно брати до уваги запланований бюджет будівництва. Від суми витрат залежать не тільки розміри та кількість кімнат, а й матеріали, які ви зможете купити для будівництва, а також технології, які будуть використовуватись. Щоб ваш будинок не поповнив сумний список недобудів, радимо прочитати статтю «Вартість будівництва будинку в Україні в 2021 році».



Кому підійде...

Кожен забудовник самостійно визначає, скільки кімнат та квадратних метрів потрібно йому для комфортного життя. Але певні стандарти можуть бути навіть у цій сфері життя. Нижче узагальнені рекомендації щодо вибору розмірів житлової площі, сформовані на основі багаторічної практичної роботи. Планування будинку формується, виходячи з його габаритів та потреб сім'ї.


... будинок до 100 м²

Найчастіше проект маленького будинку обирають невеликі сім'ї, що налічують не більше чотирьох людей. Це або молода пара з одним-двома дітьми, або літнє подружжя, у якого діти вже виросли і живуть окремо. Навіть мінімальний розмір будинку дозволяє організувати дві або три спальні - одну подружню, інші гостьові або дитячі, вітальню (окрему або поєднану з кухнею), один-два санвузли, вхідний тамбур і технічне приміщення.


У якості прикладу:

зручний одноповерховий будинок площею 93,6 м² Z252

компактний будинок на два поверхи загальною площею 101,7 м² Z437

Усі наші проекти компактних будинків до 100 м 2 розміщені тут.

Вариант одноэтажного дома Z473 с двускатной крышей и измененной планировкой


... будинок 100 м² - 150 м²

Така житлова площа відповідає потребам сімей до п'яти осіб, які включають сімейну пару та двох або трьох дітей. Проекти невеликих двоповерхових будинків передбачають усі необхідні для такої сім'ї приміщення — окремі спальні для дітей та для подружжя, господарські приміщення та навіть гараж, розрахований на одну машину.

проект одноповерхового маленького будинку площею 109 м2: Z69

будинок на два поверхи, площа якого становить 124 м²: Z372

Тут зібрані всі проекти площею від 100 м² до 150 м².


... будинок 150 м² - 200 м²

Котедж такого розміру може знадобитися сім'ям із кількома дітьми або тим, хто живе з літніми батьками. Крім трьох-чотирьох спалень, на площі до 200 кв. м легко знайти місце для робочого кабінету, бібліотеки або спортзалу. Тут без проблем розміститься майстер-спальня з окремим санвузлом та гардеробною, поруч із кухнею відмінно вписується комора, а ванну можна зробити просторою.

одноповерховий комфортний будинок 182,5 м²: Z200 L+100

будинок на два поверхи 170 м²: Zz1 a pk

Усі проекти будинків площею від 150 до 200 м² знайдуться тут.


... будинки площею вище 200 м²

Розміри будинку дозволяють зручно розмістити членів сім'ї, а також няню для дітей та/або помічників з господарювання. Планування передбачає не менше чотирьох спалень та трьох санвузлів, окремі кімнати для всіх членів сім'ї та для гостей, робочий кабінет, господарські приміщення тощо. Варіантів багато, і знайти серед них оптимальну конфігурацію кімнат не важко.

Типовий одноповерховий будинок, проект включає гараж на два авто та просторий підвал: Z378

Будинок на два поверхи з п'ятьма спальнями та гаражем, загальною площею 242 м²: Zz2 L

Проекти будинків площею від 200 до 250 м² розглядайте тут.

Проекти особняків площею понад 250 м² зібрані на цих сторінках.


Визначаємо розміри приватного будинку

Як приклад розглянемо планування будинку для сім'ї із чотирьох осіб. Ще п'ять років тому більшість забудовників обирали проекти, площа яких перевищувала 200 кв. Але з підвищенням вартості енергоресурсів на перший план виходить раціоналізм та енергоефективність. Обігрівати зайві квадратні метри вже не хочеться, тому стандартні розміри будинків дещо зменшилися, причому практично без втрати комфорту.

Маючи багаторічний досвід архітектурного проектування, ми стверджуємо, що найкращий вибір для сім'ї з чотирьох осіб — це будинок розміром від 100 до 150 м². Чому слід зупинитись на цих проектах? Давайте розмірковувати разом.


Кімнати, без яких не обійтись

Сучасній людині будинок необхідний, щоб було де спати, відпочивати та займатися своїми справами, готувати та приймати їжу, приймати гостей, підтримувати чистоту тіла та одягу, зберігати продукти та речі. Для цього в приватному будинку повинні бути передбачені спеціальні приміщення, відповідним чином обставлені та обладнані. Так, до переліку кімнат, без яких неможливо обійтися, входять:

  • спальня;
  • кухня + вітальня;
  • санвузол;
  • передпокій, вхідний тамбур;
  • технічне приміщення.

Цей список може бути розширений, якщо забудовник має таке бажання і можливості.

Двухэтажный дом с современным экстерьером и гаражом.


Нижче ми наводимо як приклад стандартні розміри перерахованих приміщень. Зрозуміло, у вибраному вами проекті вони можуть бути зовсім іншими.

Ганок

2 м2

Передпокій

3-5 м2

Вітальня + кухня

30-40 м2

Кухня (якщо окремо)

10 м2

Кладова кімната

3-4 м2

Ванна кімната

8-10 м2

Спальня

13-15 м2

Газова котельня

6-7 м2

Гардеробна

2,5-3 м2

Сполучні приміщення (коридори, холи, сходи)

+ 10-15%


Неважко підрахувати площу будинку із двома спальнями, тобто, подружньою спальнею та дитячою. Вона дорівнює 88-120 м ². Це лише приклад, якому зовсім не обов'язково слідувати — кількість і розміри кімнат ви вибиратимете, виходячи з власних уподобань, способу життя та планованого бюджету будівництва.



Великий будинок: плюси і мінуси

Можливо, для когось така постановка питання видасться дивною. Які можуть бути недоліки у просторого будинку — це справжнє щастя, коли кожен член сім'ї може дозволити собі власну кімнату. В ідеальному будинку, який малює уява, одяг зберігається не в тісній шафі, а в просторій вбиральні, є власний спортзал або більярдна, кабінет, вітальня з каміном та багато іншого.

Але реальність розбиває мрії. Фінансові можливості сьогодні не дозволяють багатьом забудовникам зводити такі котеджі. Чим більше будинок, тим дорожче він обходиться, і чи є сенс залазити до довічної кредитної кабали заради цієї самої більярдної та камінної зали — велике питання. Але на цьому проблеми не закінчуються.

Утримання будинку — стаття витрат, яку завжди враховують під час вибору проекту. Насамперед, йдеться про витрати на опалення, які зростають із кожною зайвою кімнатою. Рахунки за електроенергію теж не здадуться маленькими, тому що для великого будинку потрібна примусова вентиляція, освітлення та багато іншого. На ділянці він займе багато місця – відповідно, зменшиться сад. А скільки сил та часу займе прибирання? Звичайно, можна найняти помічницю або регулярно запрошувати клінерів, але це значно збільшить поточні витрати.

На думку фахівців Z500, якщо частина приміщень у будинку не постійно використовуватиметься, то розумніше від них відмовитися.

Навіть якщо для будівництва просторого будинку є гроші — витратите їх на індивідуальні дизайнерські рішення, дорогі, але надійні матеріали, якісне оздоблення. Складіть список кімнат, які, на вашу думку, повинні бути в майбутньому будинку, і оцініть, як часто ви використовуватимете кожну з них. Викреслюйте приміщення, які стоятимуть без вживання протягом хоча б 3-4 днів, тому що їх утримання не має практичного сенсу.

Гарний будинок не обов'язково вражає розмірами, але у ньому кожному члену сім'ї зручно та затишно жити. Планування має бути функціональним і практичним – це головна умова якісного проекту. Ось на що слід спрямувати ваші зусилля.


Ви вже ознайомилися із архітектурними рішеннями Z500? Напишіть у коментарях, які з них сподобалися найбільше↓

ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Як можна сплатити замовлення проекту?
Оплату ви можете зробити в гривнях одним із способів: або готівкою безпосередньо у нас в офісі; або банківським переказом - реквізити та рахунок для оплати ми надішлемо вам на електронну пошту.
За скільки часу мені буде доставлено проект?
Середній термін доставки типового проекту без змін - 3 робочі дні. Якщо ви вносили зміни до проекту, це може збільшити термін доставки замовлення.
Які розділи містить проект Z500?
За ціну, яка написана на сторінці проекту, ви отримуєте архітектурний та будівельний розділи, інженерні частини доступні за додаткову оплату + 25% від вартості проекту. Ознайомитись детально з прикладом проекту ви можете тут.

Оцініть статтю
(
Оцінок: 2
Середня: 5
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло cookies.change_consent