Для чого робити геологію ділянки? Все, що ви хотіли знати

Будівництво будинку - як не крути, витратний захід. Не дивно, що майбутні домовласники скрупульозно вивчають кошторис, відшукуючи «зайві» пункти, від яких можна відмовитися. Але часом прагнення заощадити грає із забудовником злий жарт: новенький добротний будинок раптово дає тріщини, і для їх усунення доводиться витрачати багато більше заощаджень.

У цій статті ми розповімо, чому перед початком будівництва слід зробити геологію ділянки, які данні вона повинна дати, і чим загрожує відмова від дослідження.

геологія ділянки будівництво

Геологія ділянки - що це таке?

Інженерно-геологічні вишукування, які в просторіччі називають «геологією ділянки» - це дослідження, проведене інженером-геологом, у ході якого виявляються особливості рельєфу, властивості ґрунтів, глибина пролягання ґрунтових вод на ділянці. Знання цих особливостей дозволяє завчасно виявити небезпеку у вигляді зсуву або провалу ґрунту, селю або заболоченої ділянки, через що побудований будинок може отримати пошкодження.

Які ризики запобігає геологія ділянки?

Вибір типу фундаменту безпосередньо залежить від характеристик ґрунтів, на яких буде зводитися будинок. За відсутності таких даних не виключені неприємні несподіванки у вигляді осідань або переміщень ґрунту під уже побудованим будинком, наслідком яких стане поява тріщин, перекосів або навіть часткове руйнування стін.

Найбільш високий ризик зустріти на своїй ділянці:

  • ґрунти зі слабкою несучою здатністю;
  • рухомі ґрунти, пливуни;
  • підземні води, що залягають дуже близько до поверхні ґрунту;
  • гірські породи або підземні води з хімічно агресивними властивостями;
  • наявність покладів торфу, заболочування ділянки і т.д.

Не варто розраховувати на те, що, раз у сусіда геологія показала нормальну міцну структуру ґрунтів, то і у вас буде те ж саме. На жаль, матінка-земля буває вельми підступною, і сусідні ділянки часом дуже різняться за будовою ґрунтової підстави.

Проведене геологічне дослідження відповість на наступні питання:

  • визначить щільність і вологостійкість ґрунтів;
  • виявить рівень ґрунтових вод і вміст вологи в гірських породах;
  • визначить зміст солей в ґрунтових водах.

У звіті зазначаються дані, які необхідні для виявлення факторів ризику і використовуються для вибору типу фундаменту під вашу ділянку.

Зміст типового звіту

Звіти з проведення інженерно-геологічних вишукувань складаються за стандартною формою і містять відомості, які знадобляться конструктору-проектувальнику для адаптації фундаменту.

1. Зведена таблиця фізико-хімічних характеристик ґрунтів

У такій таблиці зібрані дані, отримані в результаті лабораторних досліджень зразків, узятих при бурінні в декількох точках ділянки: питома вага, пливучість, пористість, характеристики внутрішнього тертя і інші показники.

За цими даними роблять точний прогноз несучої здатності ґрунту і визначають, чи зможе він витримати вагу майбутньої будівлі. Важливою оцінкою є просідання - характеристика, яка оцінює здатність ґрунту до зміни об'єму при зволоженні.

Перераховані показники можуть бути отримані тільки в спеціальній лабораторії. Геолог повинен прибути на дільницю, взяти зразки ґрунтів, відвезти в лабораторію і там досліджувати. Іншими шляхами - «на око» або за допомогою інших аматорських методів - достовірні результати отримати неможливо.

На фото нижче зразок зведеної таблиці, сформованої після лабораторії. У ній містяться дані про несучу здатність, набухання, просідання, та інші характеристики ґрунту на досліджуваній ділянці. Ці дані використовує конструктор для адаптації міцності фундаменту для майбутньої будови.

2. Дані про наявність ґрунтових вод

Звичайно, ви можете самостійно визначити рівень ґрунтових вод на ділянці - для цього потрібно пробити свердловину до водоносного шару. Однак без спеціального обладнання сил буде витрачено чимало, а користь виявиться невеликою. Мало визначити рівень залягання ґрунтових вод - потрібна детальна гідрологічна картина, яка включає хімічний аналіз води. Якщо в ній розчинені агресивні речовини, то бетон і арматура фундаменту піддадуться хімічної дії, в результаті якого швидко втратять міцність і почнуть руйнуватися. Жити в такому будинку - все одно що спати на пороховій бочці.

3. Свердловини та розрізи

Щоб дізнатися структуру гірських порід, що залягають у глибині ділянки, потрібно бурити свердловини і брати проби. Причому єдиною свердловиною не обійтися, так як склад ґрунтів може виявитися неоднорідним. У звичайних умовах потрібно три свердловини, але при виявленні небезпечних ознак їх число може збільшитися.

Окреме питання - глибина забору проб. Як правило, для малоповерхового будівництва зі звичайним фундаментом потрібно буріння на 6-метрову глибину, а якщо можливий пальовий фундамент - то на 8-метрову глибину.

Геологи-дослідники радять бурити:

  • під одноповерховий будинок - 4 або 5 свердловин на глибину 4-6 метрів;
  • під двоповерховий або мансардний будинок - 3 свердловини на глибину 6-8 метрів;
  • вище другого поверху - 2 свердловини на глибину 8 метрів або більше.

У звіті обов'язково присутня схема розташування свердловин. Вона дає проектувальнику уявлення про розподіл геологічних шарів, що дозволяє грамотно розрахувати навантаження на ґрунт. 

Інженерно-геологічні розрізи - це основа для розрахунку фундаменту і визначення максимально допустимої ваги будинку.

У яку суму обійдеться геологія ділянки і чи можна заощадити?

Інженерно-геологічне вишукування на ділянці оцінюється приблизно у 7-8 тисяч грн. Середня вартість будівництва приватного будинку становить 2-3 мільйони грн, отже, витрати на геологію ділянки не перевищують 0,3% суми витрат.

Як бачимо, заощадити на відмові від дослідження значну суму не вийде, зате наслідки можуть виявитися вельми сумними.

Фундамент, параметри якого прораховані з урахуванням геології, гарантовано не дасть незаплановану усадку, не перекоситься і не піде тріщинами. Такий будинок простоїть не менше ста років, служачи вірою і правдою не тільки вам, але і вашим дітям, а можливо, навіть онукам.

Крім того, геологія під будівництво - це ще й можливість уникнути непотрібних витрат. Не секрет, що деякі забудовники, прагнучи зробити будинок якомога міцнішим і надійним, роблять ставку на гранично потужний фундамент, але ж його зведення «з'їдає» до третини витрат. Так, якщо геологія показує, що можна обійтися стрічковим мілкозаглубленим фундаментом замість плитного заглибленого - це означає здешевлення вартості проекту не менш ніж на 300 тисяч. Чи не правда, непоганий результат?

Любительська геологія і її наслідки

На практиці не так вже й рідкісні випадки, коли замовник відмовляється запрошувати професійних геологів-дослідників і намагається зробити геологію ділянки своїми руками. Найбільш популярні у «домашніх» геологів наступні способи:

  1. «А у сусіда все добре». Замовник непохитно впевнений, що раз у сусіда геологічні проблеми відсутні, то і у нього структура ґрунтів нітрохи не гірше. Тим часом, розташування порід може бути дуже різним навіть в межах однієї ділянки, і результат пошуків у сусіда ще ні про що не говорить.
  2. «Геологія ділянки своїми руками». Методи досліджень обираються найрізноманітніші - від візуального огляду поверхні ґрунту (раз ґрунт усюди виглядає однаково, значить, і в глибині однорідний) до проливання ґрунту водою і оцінки швидкості вбирання. Чи варто говорити про точність та інформативність подібних «досліджень»?

Основна проблема непрофесійних досліджень, виконаних "на око" - відсутність даних лабораторних випробувань. Неможливо передбачити, що станеться при зволоженні ґрунту після рясних опадів чи аварії - наприклад, при прориві водопроводу. Зниження несучої здатності ґрунтів може призвести до катастрофічних для вашого будинку наслідків.

Отже, ґрунтуючись на таких малозрозумілих даних, проектувальник не може виконати грамотну адаптацію фундаменту - він всього лише використовує усереднені показники, не знаючи, чи відповідають вони реальній геологічній обстановці. І у разі, якщо так звана «геологія» виявилася помилковою, проектувальник не буде нести відповідальності, адже це замовник не надав йому точних даних про ділянку.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

У процесі зведення надійного і добротного будинку немає незначних дрібниць. Ми розуміємо і підтримуємо природне бажання людей скоротити витрати на будівництво. Але економія не повинна знижувати міцність фундаменту і створювати ризики майбутньої експлуатації будинку. Фундамент - це основа, на яку спираються стіни, покрівлю та інші елементи будівлі, і потрібно зробити все, щоб забезпепечити його непорушну міцність.

Читайте Як геологія ґрунту впливає на тип фундаменту будинку

Оцініть статтю
(
Оцінок: 2
Середня: 5
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.

Якщо ви не можете відновити пароль або у вас є інші технічні складності по роботі з сайтом, повідомте про це на адресу project@z500.com.ua .

Тепер відкрийте вашу пошту і дотримуйтесь інструкцій в листі з відновлення пароля (таке буває рідко, але цей лист може виявитися в папці "спам")

Перевірте пошту: , Вам було відправлено лист для відновлення пароля.

Якщо лист не прийде протягом декількох хвилин, перевірте повідомлення в папці спам.

Чому вам варто мати обліковий запис у Z500

  • детальні креслення до проєкту
  • інформація про будівництво в районі
  • спеціальні акції
  • спостерігати за іншими будівельниками
  • контактувати з іншими користувачами
  • додати в обране
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло