Помилки при будівництві будинків - явище досить часте. Будують будинки люди, і в такій справі, як будівництво, ніхто не застрахований від різного роду промахів. Буває, що трапляються вони через незнання. А буває, що помилки, в тому числі і неприпустимі, походять від бажання заощадити або через зайву самовпевненість.
езультаті. Особливо ті, що були допущені при виробництві фундаменту будинку. І знати про ці можливі промахи і недоліки і не допустити їх - означає грамотно підійти до будівництва будинку і забезпечити собі проживання в ньому приємне, комфортне і без зайвих проблем.
Найчастіші помилки, що допускаються при влаштуванні фундаменту, такі:
- закладка фундаменту, який не відповідає особливостям грунту;
- заливка стрічкового фундаменту без підошви або укладання подошвенного шару, який не відповідає проектним розрахункам;
- ігнорування пристрою зовнішнього бетонного захисного шару;
- недотримання умов гідроізоляції;
- відхилення від розрахункової геометрії фундаменту;
- заливка фундаменту без влаштування опалубки;
- закладка арматури з діаметром, меншим, ніж належить за проектними розрахунками, або повна відсутність арматури;
- пристрій підвалів, погребів та інших заглиблень поруч з фундаментом і нижче його, не передбачених проектною документацією;
- ігнорування встановлених норм перев'язки фундаментних блоків при влаштуванні збірного типу фундаменту;
- відсутність пошарового трамбування пісочного шару підошви під закладання плиткового фундаменту мілкого заглиблення.
1. Закладка фундаменту, який не відповідає типу грунту, є одним з найбільш частих і поширених помилок.
Більш докладно про відповідність видів фундаментів типу грунтів можна прочитати тут. Тут згадаємо коротко: недостатньо потужний фундамент при слабких грунтах може привести до негативних наслідків, а саме:
- нерівномірного осідання будинку і, як наслідок, перекосу стін;
- тріщинах кладки будинку;
- навіть повного руйнування всього будинку.
Зайве потужний фундамент - це просто непотрібна витрата коштів, причому, чимала, оскільки вартість фундаменту і робіт по його виробництву становить мінімум п'яту частину вартості всього будинку.
Щоб виключити зазначені неприємності, при виборі типового проекту будинку слід замовити адаптацію фундаменту під наявний грунт. Якщо ви вирішили замовити ексклюзивний проект котеджу, то проектна документація фундаменту врахує вид і стан грунту, на якому ви зібралися побудувати будинок.
2. Заливка стрічкового фундаменту без підошви або укладання подошвенного шару, який не відповідає проектним розрахункам, також досить часті помилки при будівництві будинків.
Підошва - це амортизатор, що рівномірно розподіляє вагу будинку на грунт. Відсутність такої підошви, як і її неякісне виконання, обов'язково приведуть до порушення рівномірності навантаження будинку на всі ділянки грунту під ним, що загрожує перекосами стін і тріщинами на фундаменті і кладці.
Повне дотримання проектних розрахунків, в тому числі і при влаштуванні фундаментної подушки - ось гарантія того, що будинок після усадки не отримає будь-яких ушкоджень, що потребують негайного ремонту і нових матеріальних вкладень.
3. Ігнорування влаштування зовнішнього бетонного захисного шару в першу чергу може завдати шкоди арматурі.
А наявність захисного шару з бетону при влаштуванні монолітних фундаментів захистить арматуру від корозії і відшарування від загальної конструкції фундаменту, що може спричинити його нездатність витримувати вагу будинку. Що знову-таки загрожує тріщинами кладки і перекосами елементів будинку.
Захисний бетонний шар забезпечує ізоляцію арматури від зовнішніх процесів в грунті, що впливають руйнівним чином на стінки фундаменту. Товщина цього шару повинна бути не менше 2 см і не менше діаметра арматури.
Крім цього, під підошвою фундаменту роблять спеціальну бетонну підготовку, яка:
- вирівнює дно фундаментної траншеї;
- дозволяє викласти нижній шар арматури акуратно;
- не дозволить арматурі продавити грунт і змінити задане положення;
- не дозволяє цементному молочку просочитися в грунт;
- економить заливний бетон, у якого не буде можливості заповнювати нерівності грунту.
Якщо ви закладаєте фундамент з використанням подушки з піску або гравію замість подбетонной основи, тоді відстань від підстави грунту до арматури повинна бути не менше 7 см.
4. Недотримання умов гідроізоляції може призвести до підвищеної вологості в житлових приміщеннях, появам грибка і до повільних, але вірних руйнівних процесів стінових конструкцій.
Для виключення проникнення вологи з фундаменту в товщу стін, слід влаштувати гідроізоляційний шар між фундаментом і стінами будинку, що в запалі будівництва може і забутися.
5. Відхилення від розрахункової геометрії фундаменту. Наслідками можуть бути:
- тріщини на стінах;
- нерівні кути в приміщеннях;
- прогин кроквяних конструкцій через отримання більш широких прольотів в разі, якщо вами застосований проект одноповерхового будинку з перекриттями по балках з дерева;
- якщо здійснюються проекти двоповерхових будинків або проекти будинків з мансардою, можливо, буде потрібна заміна розрахункових плит міжповерхових перекриттів на плити більшої площі, що спричинить і додаткові матеріальні витрати;
- якщо через наявність слабкого грунту фундамент будинку кроквяний, в разі порушення геометрії установки паль, доведеться робити їх обв'язку (ростверк) ширшу, щоб уникнути порушення жорсткості всієї конструкції фундаменту, а це і перевитрата матеріалів, і вкладення додаткових матеріальних засобів, і погіршення естетики майбутнього будинку.
Висновок напрошується один: не допускати зміни геометричних параметрів фундаменту, що можливо лише при дорученні будівництва будинку справжнім і перевіреним фахівцям.
6. Цілком неприпустима заливка моноліту фундаменту без влаштування опалубки.
Тут якраз не варто економити ні на матеріалі опалубки, ні на вартості робіт по її спорудженню. Оскільки відсутність опалубки може накликати такі неприємності, як:
- осипання та обвалення грунту;
- порушення розрахункової геометрії фундаменту;
- перевитрата бетону, який буде заповнювати всі нерівності траншеї або котловану;
- витік цементного молочка в грунт, що спричинить погіршення якості бетону.
Перераховані негативні наслідки зі свого боку можуть привести до того, що фундамент буде приймати навантаження будинку нерівномірно. А це знову перекоси, тріщини та інші неприємності.
7. Закладка арматури з діаметром, меншим, ніж належить за проектними розрахунками, або повна відсутність арматури також неприпустима.
Бетон щільний, але не стійкий на вигин. І якщо його монолітність буде знижена недостатньо жорстким армуванням або відсутністю арматури, то при спученні грунту і усадки будинку фундамент буде просідати нерівномірно і просто трісне. Це викличе великі неприємності для всього будинку, якісь уже були вказані вище.
Для фундаменту з плит порушення розрахункових правил армування є абсолютно неприпустимим і тягне за собою згубні наслідки.
8. Ніколи не слід влаштовувати підвали, погреби та інші поглиблення поруч з фундаментом будинку нижче його, якщо це не проекти будинків з підвалом.
Інакше грунт видавлюватиметься в сторону виритого підвалу або льоху, частина фундаменту, ближня до поглиблення, просяде, що деформує всю фундаментну конструкцію і позначиться на загальному стані будинку.
Ні в проекті підвалу - виходить, і робити його не слід. А якщо проект передбачає підвал, погріб або цокольний поверх, то немає ніяких причин проявляти з цього приводу занепокоєння.
9. У разі влаштування збірного типу фундаменту, обов'язковою умовою є дотримання правил перев'язки між блоками, що дорівнює не менше третини висоти блоку.
В іншому випадку при усадці будинку або спученні грунту можливе зміщення блоків і, як наслідок, поява тріщин на кладці стін.
10. Щоб плити мілкозаглубленого фундаменту не дали усадку вище норми,
що позначиться і на всій будові, піщана подушка під фундамент закладається декількома шарами, кожен з яких підлягає трамбуванню.
Словом, щоб убезпечити себе від неприємностей, які можуть спричинити вчинені при влаштуванні фундаменту помилки, слід:
- правильно вибрати проект будинку, щоб потім не вносити в нього зміни по ходу будівництва, що може спричинити і зміни різних елементів будинку;
- слідувати всім розрахунковим показникам, не намагаючись заощадити і не покладаючись на «авось»;
- доручати влаштування фундаменту і будівництво будинку в цілому тільки надійним і перевіреним у справі фахівцям.