Обираємо правильний сендвіч-димохід для вашого будинку

Автор статті: Ілля Манаєв, спеціаліст компанії Schiedel

Ви можете ретельно вибирати проект будинку, до хрипоти сперечатися про матеріали, любовно підбирати відтінки облицювання та внутрішньої обробки. Але все це зникне за лічені хвилини через неякісний димар. Хочете дізнатися чотири головні секрети виробників сталевих димоходів - прочитайте цю статтю.

Зміст

Для чого потрібен двостінний або сендвіч димохід

Чому для димоходу потрібна нержавіюча сталь

Надійність та безпека димоходу

Головні секрети виробників димоходів

Чому більшість робить вибір на користь сталевого димоходу

Для чого потрібен двостінний або сендвіч димохід?

Сучасні будівельники використовують слово «сендвіч» анітрохи не рідше, ніж працівники фаст-фуду. Принцип складання один і той же: між двома шарами одного матеріалу укладають інший і отримують вагомий виграш за безліччю параметрів. Але якщо з фаст-фудом все зрозуміло, то виявити зв'язок між бутербродом та трубою, що виводить назовні пічний дим, набагато складніше.

Рисунок 1 схема сендвіч димоходу

Як бачимо, «сендвіч» складається з двох труб, вкладених одна в одну. Між шарами металу прокладено спеціальний жаростійкий утеплювач — так само, як у знаменитому бутерброді начинка, що спливає соком, укладена між двома шматочками хліба. Але чому люди відмовилися від звичних труб із цегли заради сталевих сендвічів?

Димохідні труби протягом кількох століть були цегляними та мали квадратний перетин. Нерівна поверхня та кути квадрата призводили до осідання сажі всередині димоходу. Мало того, що сажа зменшувала просвіт труби і знижувала тягу - вона ще могла спалахнути і спровокувати в будинку пожежу. Тому димоходи доводилося регулярно чистити. Досі в багатьох містах та селищах збереглася професія сажотруса — спеціаліста з очищення димоходів від сажі.

Відмова від квадратних цегляних димоходів на користь круглих сталевих труб дозволила:

  • знизити осідання сажі, яка менш охоче прикріплюється до гладких сталевих стінок, ніж до нерівної цегли;
  • зменшити діаметр шахти та, відповідно, діаметр посадкового отвору в покрівлі;
  • покращити тягу, зробити процес горіння рівномірним.

Відповідно, зменшилися витрати на утримання димоходу та підвищився ККД топки. І все це лише завдяки заміні цегляної труби на сталеву.

Важливо! Непрофесійне чищення димаря надзвичайно небезпечне. Залишки сажі, які не зміг видалити сажотрус-аматор, стають пухкими і легко спалахують.

Рисунок 2 — сажа в димоході

Чому для димоходу потрібна нержавіюча сталь

Поява нових матеріалів сприяє розвитку технологій у суміжних галузях. Так, винахід нержавіючої сталі призвів до технологічної революції у виготовленні димарів. Однак шлях до двостінної конструкції був досить довгим і не позбавленим драматизму.

У ХХ столітті металургійна галузь швидко розвивалася, видаючи для інших видів промисловості метали з різними властивостями. Так, основним критерієм вибору металу для димоходу спочатку була термостійкість. Справа в тому, що газоподібні продукти горіння, що виводяться через пічні труби, розігріті до 600-800°С. Метал труби повинен витримувати екстремальний нагрів без деформацій та вигоряння. Обгортання димоходу теплоізолюючим шаром викликане небезпекою займання будівельних матеріалів, які з ним безпосередньо стикаються.

Але однією теплоізоляцією обійтися складно, адже на зовнішню ділянку труби іноді ллється дощова вода, сиплеться сніг або навіть град. А в хорошу погоду до руйнівних факторів додаються сонячні промені, що містять УФ-компонент. Тому в конструкцію ввели зовнішню трубу для захисту теплоізоляції від зовнішніх пошкоджень. Правда, до якості металу для неї жорстких вимог немає, а від корозії звичайну вуглецеву сталь легко захистити шаром фарби.

Надійність та безпечність димоходу

Вогонь – надзвичайно небезпечна та непередбачувана стихія, яку не можна випускати з-під контролю. Тому вимоги до димохідної системи (ДС) — це безпека і надійність компонентів. Підбирати та монтувати її мають професіонали. Наслідком аматорського підходу, у кращому разі, стає втрата майна, а за несприятливого розвитку ситуації недбалість монтажу чи помилка вибору може обернутися ЧП.

Рисунок 3 — згорівший покрівельний прохід

Важливо! Вибираючи димар, обов'язково перевірте, чи є у продавця сертифікати державних випробувань, а також уточніть, яким має бути зазор між димарем та пожежонебезпечними матеріалами.

У вітчизняному законодавстві безпечний монтаж димоходів зазначає, що розміри зазорів повинні бути зазначені у техдокументації, що додається до опалювального приладу або димового каналу. Це означає, що виробник несе відповідальність за вашу безпеку, лише якщо ви виконуєте його вимоги. Купуючи димохідну систему, у документах якої не вказано обробні розміри, ви приймаєте ризики на себе.

Головні секрети виробників димоходів

Секрет перший — сталь

До матеріалу виготовлення внутрішньої труби висуваються жорсткі вимоги. Крім жаростійкості, про яку йшлося вище, сталь має бути надзвичайно стійкою до корозійних впливів. Конденсат, що утворюється в димоході, - це не звичайна вода. Він містить агресивні кислоти, що випадають при охолодженні топкових газів і вступають у реакцію з металом труби. З часом конденсат проїдає стіни труби наскрізь, а звідси недалеко до лиха.

Іржаві димоходи, які часто можна спостерігати на будинках – наслідок руйнівної дії конденсату. Але зовнішні прояви не такі небезпечні, вони лише псують фасад будинку. Набагато гірші наслідки виникають при руйнуванні внутрішньої оболонки димового каналу, так як розжарені гази, що вириваються в щілини, швидко приводять в непридатність термоізоляцію. Після цього пожежа може початися буквально будь-якої хвилини, а мешканці будинку наражаються, без перебільшення, на смертельну небезпеку. Крім вогню, їм загрожує небезпека отруєння чадними газами, що просочуються з повітрям в щілини димоходу.

Рисунок 4 — димохід, з'їдений корозією

Важливо! Якщо димохід виготовлений із низькоякісної нержавіючої сталі, то внутрішня труба може зруйнуватися вже в перший рік експлуатації.

Марка сталі – нюанс, який обов'язково слід уточнити під час вибору димаря. Внутрішня труба повинна бути виготовлена ​​з жароміцної нержавіючої сталі AISI 316, AISI 321 або AISI 444. Зустрічаються і модифікації 316-ї марки AISI 316L і AISI 316Ti з додаванням титану і вуглецю для поліпшення антикорозійних властивостей.

Якщо в конструкції димохідної системи використовується сталь однієї з перелічених марок, виріб є безпечним і гарантовано прослужить щонайменше двадцять років. При димовому каналі, виготовленому зі сталі низької якості, зростає можливість руйнування внутрішньої труби вже в перші роки після установки.

До зовнішньої оболонки пред'являються менш високі вимоги, оскільки вона не відчуває настільки суворих корозійних та температурних впливів. Для неї цілком достатньо звичайної нержавіючої сталі AISI 304 або AISI 441. Можна навіть встановлювати зовні оцинковування зрозуміло, з якісним антикорозійним захистом з декількох шарів жаростійкої фарби.

Важливо! Хороша якість зовнішнього фарбування одна з ознак надійного виробника димохідних систем.

Деякі виробники замість сталей із покращеними антикорозійними властивостями використовують звичайні нержавіючі сплави, сподіваючись компенсувати нестачу стійкості металу збільшенням товщини труби. На жаль, такий підхід явно помилковий і говорить про абсолютну байдужість виробника до наслідків сумнівних технологічних рішень. Товста труба руйнуватиметься на два-три роки довше, тільки й усього.

Світова практика показує, що при використанні корозійно-стійкої, жароміцної сталі для внутрішньої труби цілком достатньо товщини 0,5-0,6 мм. Добросовісні виробники дотримуються цього стандарту як у Європі, так і в Україні та інших країнах. Тонка труба швидко та рівномірно прогрівається, завдяки чому виникає стійка тяга. Крім того, невелика вага димохідної системи не перевантажує крокви та перекриття, а для монтажу потрібно менше кріпильних деталей.

Порада: якщо продавець завзято умовляє вас купити товстостінний димар, обов'язково запитайте, чи знає він склад нержавіючої сталі, яка використана для виготовлення внутрішньої труби. Серед легуючих добавок мають бути не лише хром та нікель, а й титан, молібден та деякі інші елементи. Надійність димоходу забезпечується зміцнюючими компонентами нержавіючої сталі, а не збільшенням товщини металу.

Резюмуємо вищезазначене по сталі:
  • Для виготовлення внутрішньої труби повинні використовуватися якісні нержавіючі сталі марок AISI 316, AISI 321, AISI 444, AISI 316L або AISI 316Ti.
  • Інші марки (AISI 430, AISI 439, AISI304, AISI441) допустимі лише для зовнішньої оболонки, оскільки за постійному контакті з конденсатом вони вже у перший рік можуть повністю зруйнуватися.
  • При використанні якісної сталі товщина стінки внутрішнього димового каналу має перевищувати 0,5-0,6 мм.
  • Визначальним чинником якості сталі є склад легуючих добавок: крім хрому та нікелю, у ній мають бути титан, молібден та ін.


Секрет другий: якість зварних швів

Оскільки стандартні безшовні труби із жароміцних та корозійно стійких сталей виготовляють із досить товстими стінками, для димоходів вони не підходять – надто багато важать і дорого коштують. Як правило, димові канали виготовляють із листової сталі методом зварювання. Шов, який виходить у місці з'єднання країв, є найуразливішою ділянкою каналу, оскільки його якість залежить від майстерності зварювальника.

Через низьку якість у шві можуть бути непроварені ділянки або фрагменти з окалиною. У цих місцях корозійний процес йде найбільш активно, результатом стає руйнування металу та вихід назовні розпечених чадних газів.

Якісний зварний шов виконується встик суцільною лінією. Після зачистки метал у сфері шва не змінює структуру, у ньому відсутні сторонні вкраплення, натіки та оксиди. Точкове зварювання і шов, виконаний внахлест, у разі не підходять, оскільки забезпечують належної герметичності.

Порада: уважно огляньте зварні шви на всіх елементах димоходу. Попросіть продавця показати не лише основну трубу, а й допоміжні елементи – трійники, опорні пластини, відводи тощо. Техніка зварювання тут складніша і дорожча, тому суттєво підвищується ймовірність неякісного виконання.

Резюмуємо вищесказане по зварних швах:
  • Шов - найбільш відповідальна і вразлива ділянка димового каналу.
  • Якісний шов виконується встик суцільною лінією.
  • Обов'язково перевірте стан шва на фасонних деталях.


Секрет третій: термоізоляція

Теплоізолюючий шар – найважливіший елемент сендвіч-димоходу, на якому базуються дві найважливіші властивості системи:

у внутрішній трубі підтримується стабільно висока температура, завдяки чому створюється природна тяга, і чадні гази виводяться з топки назовні;

зовнішня труба не розжарюється і не передає високу температуру топкових газів до елементів перекриття і покрівлі, що примикають, а значить, виключається небезпека пожежі.

Власне кажучи, теплоізоляція уможливлює використання нержавіючого металу для димоходів. Без неї ми досі користувалися б важкими та небезпечними цегляними трубами.

Якісний рівень теплоізоляційного матеріалу дуже важливий. Для виготовлення димоходів застосовують спеціальні сорти мінеральної вати, оскільки вони витримують високі температури без деформації. Звичайну мінвату для цього використовувати не можна, тому що при її виготовленні застосовують органічний клей, який руйнується через високу температуру. У результаті волокна опадають, і в проміжку між трубами утворюються порожнечі, а значить різко підвищується ймовірність прогорання металу.

Ізолюючий матеріал не повинен збирати вологу з цілком зрозумілої причини. Але найгірше, що може статися з ним, — це коксування чи спікання волокон. Вони злипаються в жорстку грудку і перестають захищати зовнішню трубу від високих температур. Щоб унеможливити всі вищеописані страхи, сумлінні виробники ізолюють димарі спеціальними матеріалами, сертифікованими та такими, що пройшли випробування.

Рисунок 5 — випробування термоізоляції

Порада: Вимагайте, щоб продавець показав термоізолюючий шар димоходу. Оцініть якість волокон: якщо вони набиті у простір між трубами безформною купою, як у бабусиній ковдрі, від покупки краще відмовитись. Така ізоляція прогорить у перший рік.

Якісний ізолюючий прошарок спочатку проводиться у вигляді щільної трубки, яку надягають на внутрішню трубу відповідного діаметра. Для димаря нестандартного діаметра може використовуватися конструкція з кількох сегментів. Деякі виробники для економії ставлять якісну ізоляцію тільки у верхній і нижній частині труби, а в проміжку між ними набивають дешевий низькоякісний матеріал. Такі «маленькі хитрощі» насправді надзвичайно небезпечні, тому що прокладка в середній частині швидко спікається, через що різко зростає загроза пожежі.

Резюмуємо вищесказане щодо теплоізоляції:
  • необхідно, щоб теплоізолюючий шар був жароміцним і не містив клейових компонентів;
  • вологостійкість – обов'язкова властивість;
  • при експлуатації не повинно бути усадки та спікання мінвати;
  • якісний ізолюючий шар розрахований на температуру щонайменше 600°С.


Секрет четвертий: легкий монтаж

Місця врізання димоходу в перекриття і покрівлю потрібно герметизувати, але стандартний метод, що передбачає використання клеїв і герметиків, тут не годиться. Орудувати цвяхами або шурупами теж не можна. Для закріплення димоходу застосовуються різні хитрі способи, в основі яких лежить використання профільованих вкладишів та обтискання місця стику сталевим хомутом. Завдяки цьому про просочування води через стики можна не турбуватися, а з'єднання виходить цілком надійним.

Через кріпильні та монтажні елементи загальна вартість димохідної системи помітно вища, ніж вартість труби. Не надто сумлінні виробники цим користуються, залучаючи покупців невисокими цінами на сендвіч-труби за метражем. Лише під час оформлення покупки клієнт виявляє, що платити насправді доведеться набагато більше, ніж він розраховував. Тому порівнювати різні пропозиції потрібно не за вартістю метра труби, а за кінцевою сумою, виставленою за всю систему.

Висновки: чим гарний стальний димохід

Порівняно зі старовинною цегляною трубою сендвіч-димохід:

  • набагато легший;
  • безпечніший;
  • простіше та швидше монтується;
  • займає менше месця.

З приводу підбору та установки димоходу слід звернутися до кваліфікованих фахівців, оскільки помилки на будь-якому етапі призведуть до дуже серйозних наслідків. Однак якісна, належним чином змонтована труба прослужить щонайменше двадцять років, не вимагаючи суттєвих витрат на обслуговування.


Читайте наш матеріал про те, Як підготуватися до будівництва будинку та не пропустити початок сезону.

Залишайте ваші питання та коментарі, чи було вам корисно↓

ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Як я можу оплатити проект?
Оплату можна здійснити у гривнях двома способами: або готівкою у нас в офісі; або банківським переказом - реквізити та рахунок для оплати ми надішлемо вам на електронну пошту.
Які терміни доставки проекту?
Термін доставки типового проекту без змін - 3 робочі дні. Терміни підготовки проектної документації обговорюються безпосередньо із покупцем. Внесення змін до проекту може збільшити термін виконання замовлення.
Які розділи входять до проекту Z500?
За ціну, вказану на сторінці проекту, ви отримуєте архітектурний та конструктивний розділи, інженерний розділ доступний за додаткову плату – додатково 25% від вартості проекту. Ознайомитись з прикладом проектної документації ви можете тут.

Оцініть статтю
(
Оцінок: 0
Середня: 0
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.

Якщо ви не можете відновити пароль або у вас є інші технічні складності по роботі з сайтом, повідомте про це на адресу project@z500.com.ua .

Тепер відкрийте вашу пошту і дотримуйтесь інструкцій в листі з відновлення пароля (таке буває рідко, але цей лист може виявитися в папці "спам")

Перевірте пошту: , Вам було відправлено лист для відновлення пароля.

Якщо лист не прийде протягом декількох хвилин, перевірте повідомлення в папці спам.

Чому вам варто мати обліковий запис у Z500

  • детальні креслення до проєкту
  • інформація про будівництво в районі
  • спеціальні акції
  • спостерігати за іншими будівельниками
  • контактувати з іншими користувачами
  • додати в обране
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло