Багато людей під словом «дах» розуміють просту конструкцію у вигляді покрівельного матеріалу, покладеного на крокви. Але сучасна покрівля - більш складна, багатокомпонентна система, яка складається з покривного покрівельного матеріалу, гідроізоляційного шару, пароізоляційного матеріалу і утеплювача. Такий конструктив покрівлі підвищує енергоефективність будівлі і перешкоджає утворенню кірки снігу і льоду на покрівлі в зимовий час. Влітку ж така конструкція дозволить забезпечити комфортні показники тепловологості в приміщенні. Правильно підібраний конструктив покрівельного пирога буде служити вам довгі роки і забезпечить комфортний рівень життя в приватному будинку.
Невеликий цикл статей ми вирішили присвятити одному з найважливіших питань будівництва - організації покрівельного пирога. У цій частині ми розглянемо основні поняття.
Проект покрівлі будинку може бути представлений в декількох варіантах і залежить, перш за все, від того, чи буде підпокрівельний простір експлуатованим чи ні.
Проекти будинків з горищним дахом
Проекти будинків з мансардним дахом
У тому випадку, коли проект покрівлі житлового будинку забезпечує можливість житлової експлуатації підпокрівельного простору, теплоізоляційний і покрівельний матеріал входять до складу єдиного багатошарового елемента з суворою послідовністю застосовуваних матеріалів. Конструктив покрівельного пирога має на увазі наявність наступних елементів:
- кроквяна система і решетування;
- гідроізоляційний плівковий матеріал, який укладають під обрешітку з невеликим нахлестом плівки (близько 10см). Стики плівки при цьому герметизують;
- теплоізоляційний матеріал. Його укладають без зазорів між кроквами;
- пароізоляційний матеріал, являє собою плівковий матеріал, що укладається на теплоізоляцію з боку житлового приміщення.
При цьому пароізоляційний шар повинен щільно прилягати до утеплювача, на відміну від гідроізоляції. Основним завданням вентиляційного зазору є відведення водяної пари з тіла теплоізоляційного матеріалу.
Проект покрівлі котеджу найчастіше передбачає два вентиляційні зазори, один з яких розташовується між утеплювачем і гідроізоляційною плівкою в місці з'єднання кроквяної системи і брусків контробрешетування. Другий вентиляційний зазор влаштовують між гідроізоляцією і покрівельним матеріалом в місці примикання обрешітки і покрівельного матеріалу.
Проектування даху будинку пов'язане з такими нюансами, як сполучення елементів покрівельного пирога зі стінами будівлі, мансардними вікнами, вентиляційними і димовими шахтами. Неправильне поєднання покрівельного пирога з цими елементами загрожує підвищенням тепловтрат будівлі, підвищеною вологістю теплоізоляційного матеріалу і його передчасним руйнуванням. Намокання теплоізоляції збільшує її масу, що може позначитися на стійкості кроквяної системи. В особливо складних випадках неправильне влаштування покрівельного пирога загрожує протіканням покрівлі при опадах або таненні снігу.
Отримавши в цій статті основи знань про конструкції покрівельного пирога, ви напевно захочете уточнити для себе деякі моменти. У наступному матеріалі ми розкриємо особливості кожного шару докладніше.