Перша стаття нашого циклу була присвячена загальним питанням організації очищення господарсько-побутових стоків з особливостями вибору конкретного типу. Цю статтю ми присвятимо механічним варіантам систем очищення локальних систем каналізації.
Якщо проект водопостачання житлового будинку передбачає влаштування механічного септика, його виконання може бути в декількох варіантах.
Септик - герметична ємність
У проект водопроводу в приватному будинку може бути включений герметичний контейнер з сучасного пластика. По суті - це проста вигрібна яма для зберігання стоків каналізації до відкачування. Основна її функція - накопичення стоків до їх відкачування, ніякого очищення тут не відбувається. Така споруда може бути реалізована лише в будинках, що характеризуються малою кількістю стічних вод.
Переваги:
До переваг подібних споруд відноситься їх:
- невисока вартість,
- безпека для навколишнього середовища,
- та простий спосіб облаштування.
Недоліки:
Варто визначити й мінуси:
- необхідність щодо частого відкачування стоків асенізаторським способом,
- та поширення неприємного запаху при відкриванні кришок септика.
Майте на увазі, що заборонено випускати стоки з такого септика в ґрунт, навіть якщо це спеціально влаштовані шари гравію. Забруднена вода може потрапити потім у вашу ж свердловину, не кажучи вже про те, що це завдає шкоди навколишньому середовищу.
Самостійне будівництво септика
Вивчаючи приклад проєкту будинку з кресленнями такої каналізаційної системи, ви зрозумієте, що ця споруда виконується у вигляді багатокамерної конструкції. При цьому стоки, переливаючись послідовно через усі ємності, очищаються двома способами. Основні забруднення осідають на дно ємностей, а біологічні відходи розщеплюються анаеробним способом за допомогою бактерій. З метою забезпечення додаткових заходів з очищення стічних вод влаштовуються поля фільтрації.
Матеріалом для будівництва септиків механічного виду можуть бути єврокуби, цегла, залізобетонні кільця. Також септики виконуються у вигляді бетонних конструкцій монолітного типу.
Розробляючи план території будинку, важливо передбачити місце для установки септика виходячи з кількості стічних вод. Саме цей показник має визначальний вплив на діаметр залізобетонних кілець.
Щоб не допустити просочування крізь стики залізобетонних кілець забруднень, важливо передбачити якісну ізоляцію цих місць.
Переваги каналізації з механічним способом очищення стоків
Механічні залізобетонні септики популярні з огляду на наступні переваги:
- можливості скорочення викликів асенізаторської техніки для очищення стоків,
- прийнятною вартістю завдяки самостійному будівництву та скороченню вартості матеріалів,
- екологічності, забезпеченої влаштуванням додаткової ґрунтової фільтрації.
Недоліки таких споруд
Важливо при виборі цього типу септика врахувати його недоліки:
- Припустимо, план, схема будинку адаптована під умови ґрунту з рівнем ґрунтових вод, близько розташованої до поверхні. У цьому випадку встановлювати септик із залізобетонних кілець можна.
- При глинистих ґрунтах в районі будівництва неможливо буде передбачити фільтрувальне поле.
- Виникає необхідність у серйозному обсязі земляних та будівельних робіт із залученням землерийної та вантажної техніки.
- Виникають складнощі із забезпеченням герметизації стиків залізобетонних виробів.
- Потрібно врахувати періодичну необхідність відкачування стічних вод, а також їх непридатність для поливу рослин.
Заводські септики
Якщо ви вибираєте до зведення практичні будинки, проекти яких в основному передбачають придбання готових септиків, варто вивчити їх експлуатаційні якості. За принципом роботи ці системи аналогічні септикам самостійного спорудження.
Установка заводських готових септиків надає наступні додаткові переваги:
- монтаж їх значно простіше,
- терміни експлуатації більше,
- надається широкий модельний ряд з різною продуктивністю,
- ґрунтові умови не впливають на використання цього виду септиків зважаючи на їх повну герметичність.
Варто бути готовими до таких негативних якостей, таких як:
- серйозне подорожчання в порівнянні з іншими видами
- обов'язковість організації фільтрувальних полів.
У даній статті ми постаралися розкрити всі аспекти застосування септиків механічного типу очищення стоків. Завершальну статтю циклу ми присвятимо розповіді про біологічно активні септики.