Власники заміських ділянок для будівництва котеджів часто думають про те, коли і як захистити будинок від води. Навіть якщо фундамент влаштований за технологією, з якісною гідроізоляцією, вода, що накопичується на рельєфі, може пошкодити вимощення, та його утеплювач, а згодом і сам фундамент. В умовах надлишку вологи в ґрунті складно виконувати ландшафтні роботи та уберегти підвал від підтоплення.
Котеджні будинки (проєкти, фото яких можна знайти, відвідавши магазин проєктів будинків компанії Z500) повинні бути захищені ефективним дренажем, здатним гарантувати відсутність проблем при експлуатації території, і самої споруди. Ми вже розповіли вам, як боротися з підтопленням підвальних приміщень, якщо рівень ґрунтових вод на ділянці високий. Цей цикл статей ми вирішили присвятити всім тонкощам систем дренажу.
Спочатку давайте докладніше розберемо:
- Призначення дренажних систем і загальні поняття.
- Завдання, які ставляться перед геологічними дослідженнями на ділянці.
У наступних статтях ми розповімо про:
- Категорії дренажів.
- Тонкощі монтажних робіт при влаштуванні систем.
- Швидку допомогу при виникненні в підвалі потопу.
- Помилки, які часто зустрічаються при влаштуванні дренажу.
Що таке дренаж і для чого його використовують?
Саме дренаж здатний ефективно захистити наші з вами будинки від агресивного впливу води в ґрунті. Цоколь у такому випадку підтоплювати вже практично не буде. Дренаж доброчинно впливає й на саму ділянку: він більше не підтоплюється, не перезволожується та не заболочується. Якщо ж знехтувати влаштуванням цієї простої, але такої необхідної системи, термін служби будівельних конструкцій істотно скорочується. Вони будуть руйнуватися швидше під дією сил морозного пучення й підтоплень.
Дренаж дозволить привести ґрунтові води до проєктного рівня, а поверхневі — направити від будинку на безпечну відстань. Передбачивши у себе на ділянці таку систему, ви надійно захистите свій будинок в селі (проєкти можуть бути різноманітними) з цокольним поверхом та прилеглу територію.
Коли дренаж необхідний і чи можна без нього обійтися?
Скоріш за все, ви задумаєтеся, може саме на моїй ділянці й нема потреби в облаштуванні таких інженерних комунікацій? Можливо, адже кожен випадок індивідуальний!
Дренаж просто необхідний, якщо план заміського будинку має такі особливості:
- Приміщення, які використовуються, розташовані нижче рівня залягання води в ґрунті.
- Позначка чистої підлоги у підвалу вище РҐВ (рівень ґрунтових вод) не більше, ніж на 0,5 м.
- Якщо експлуатовані приміщення заглиблюються в ґрунт, представлений глиною та суглинками. РҐВ при цьому сильно на ситуацію не впливає.
- Якщо в таких же ґрунтах розташовані глибше, ніж на 1,5 м технічні приміщення. Ґрунтові води також не є вирішальним фактором.
- Якщо в зону капілярного зволоження потрапляють конструкції, які відрізняються особливим волого-температурним режимом.
РҐВ визначає необхідність влаштування дренажної системи, тому:
- Дренаж обов'язково влаштовується, якщо фундамент, на який розрахований план приватного будинку, лежить близько до водоносного пласта.
- Справитися із заболоченістю ділянки та припиненням зростання насаджень здатний саме дренаж.
Вам пощастило, якщо у вас суха ділянка, що не страждає від надлишкової води навіть під час паводку. Дренаж у такому випадку не потрібен.
Чи можна самостійно визначити висоту стояння ґрунтових вод?
Є спосіб, яким можна користуватися у якості попереднього дослідження наявності води в ґрунті. Для цього потрібно звернути увагу на колодязь. Він може бути розташований як на вашій, так і на сусідній ділянці. Загляньте в нього на початку серпня або наприкінці липня. Оцінивши висоту стояння води по залізобетонних кільцях, можна зрозуміти, настільки близько до поверхні вона пролягає в ґрунті. Сусідні водойми також підкажуть про близькість ґрунтових вод станом урізу води.
Дренаж і озеленення ділянки
Дуже складно виконувати ландшафтні та посадочні роботи, які закладені в сучасні інтернет-проєкти будинків, якщо ділянка будівництва перезволожена. Уся справа в рослинах, середовище для яких просто не підходить. Наприклад, у яблунь починає гнити коріння. Якщо не облаштувати таку ділянку дренажною системою, навряд чи флору, придатну для висаджування, можна буде назвати різноманітною ...
Не варто приймати до реалізації такий план: житловий будинок зводиться першим, далі виконується висадка газонів, влаштування доріжок, а по завершенні всіх робіт — влаштовується дренаж. Це малоефективно та дорого, оскільки таким чином ви порушите облаштований благоустрій та вдвічі збільшите обсяг земляних робіт при будівництві.
За допомогою попередньої оцінки перезволоження території можна лише визначити необхідність в дренажі. Визначити ж вид системи можна тільки на основі даних геологічних досліджень.
Чому важливо виконати геологічне дослідження ґрунту?
Існує кілька типів ґрунтів. Їх різні характеристики вимагають облаштування певного виду дренажів і мають свої особливості. Проводити аналогію між сусідніми ділянками по категорії ґрунту, обсягом і глибиною залягання ґрунтових вод неправильно: вони можуть серйозно відрізнятися. Важливо скласти гідрогеологічну карту саме вашої землі!
Таке дослідження підкаже вам:
- Фізико-механічні особливості ґрунту.
- Його геологічні компоненти.
- Джерела, що живлять ґрунтові води.
- Глибину, на якій розташований водоносний пласт. Це важливо для співвіднесення глибини посадки фундаменту з РҐВ.
- Напірний або безнапірний тип водоносного пласта та його корозійну активність.
- Наявність водоупорів. Якщо на ділянці з високим РҐВ існує верхній водоупір, він може чудово стримувати ґрунтові води. При цьому уберегти фундамент від перезволоження можна просто відмовившись від його заглиблення. При цьому водоупір не буде порушений.
- Фільтруючу здатність і гранулометричні характеристики піщаних пластів. Ці дані допоможуть розрахувати необхідний дренаж та ландшафтний план приватного будинку. Імовірність виносу піску суфозійним способом, що призводить до просідання опорних конструкцій будинку, буде мінімальною.
Геологічні дослідження проходять у декілька етапів:
- Проведення бурових робіт.
- Вимірювальні роботи для визначення РҐВ.
- Забір ґрунтових і водних проб.
- Лабораторні дослідження характеристик ґрунту, особливо фільтруючої здатності.
Ці дані є вихідними для конструкторів при виборі системи дренажу та конструкцій фундаменту.
Якщо ваша дренажна система розрахована за даними геологічних досліджень вашої ділянки, вона не тільки вбереже від перезволоження вашу територію, а й ефективно захистить підземні конструкції вашого будинку.