Заливка фундаменту: не допустити помилок

Рецензент статті: Олег Турінов, спеціаліст компанії Z500



Етап заливки фундаменту має вирішальний вплив на його міцність і тривалість. Проте, навіть на цьому критичному етапі, будівельники допускають помилки, які можуть мати серйозні наслідки для всієї конструкції.

У цій статті ми розглянемо найпоширеніші руйнівні помилки, які можуть виникнути під час заливки фундаменту. Розуміння цих недоліків допоможе вам уникнути проблем та забезпечити надійність вашої будівлі на майбутнє.


ЗМІСТ

Помилки на етапі проєктування

Помилки, зроблені на перших порах

Помилки армування фундаменту

Помилки при заливці

Помилки, які допускають опісля



Помилки на етапі проєктування


Помилка №1: Непідходящий фундамент для вашого ґрунту

Однією з найпоширеніших помилок на етапі заливки фундаменту є недостатня увага до ґрунтових умов. Це саме момент, коли важливо залучити фахівців з геології. Тільки проведення геології покаже, який тип фундаменту потрібно будувати на вашій ділянці. Можливо, вам підійде типовий фундамент або навіть більш економічний варіант — стрічковий незаглиблений.

Значна частина бюджету будівництва, близько 30%, витрачається саме на фундамент, тому проведення геологічних досліджень допоможе вам зекономити кошти на інші потреби.

Недооцінка важливості геології може призвести до двох протилежних проблем. З одного боку, якщо ви обираєте "сильний" та надмірно надійний фундамент без врахування ґрунтових умов, це суттєво впливає на ваш гаманець, порожніючи його зайвими витратами. З іншого боку, недостатньо "сильний" фундамент загрожує виникненням проблем у майбутньому. З тріщинами в фундаменті, пошкодженням стін та, нарешті, руйнуванням всього будинку.

Для того, щоб впевнитись, що типовий проєкт будинку передбачає фундамент, який відповідає вашим ґрунтовим умовам, рекомендується замовити послугу "Адаптація фундаменту". У випадку, якщо ви обираєте індивідуальний (ексклюзивний) проєкт котеджу, необхідність в адаптації фундаменту відпадає, він по замовчуванню буде розроблятись під ваші індивідуальні умови.


Помилка №2: Неправильний розрахунок фундаменту

Наголошуємо, що для точного розрахунку та проєктування фундаменту варто залучати лише кваліфікованих фахівців. В інтернеті можна знайти багато різноманітних калькуляторів для оцінки фундаменту, якими часто користуються недосвідчені будівельники-аматори. Вони вводять параметри будинку і отримують приблизні розрахунки для матеріалів та геометрії стрічкового фундаменту. Проте, не всі розуміють, що ці результати є лише орієнтовними та не можуть бути використані як безумовне керівництво для будівництва.

Розрахунок необхідних матеріалів, глибини фундаменту та ширини конструкції залежить від багатьох факторів, включаючи вагу будинку та ґрунтові параметри. Розроблення проєкту фундаменту має бути покладено на кваліфікованого фахівця, який розуміє принципи проєктування, володіє необхідними знаннями та досвідом для виконання правильних розрахунків.


Помилка №3: Економія на якості бетону

При будівництві приватного будинку, призначеного для постійного проживання, не кожна марка бетону є відповідною. Наприклад, недорогий бетон нижчих марок (М150-М200) може підійти для літньої кухні або іншого невеликого господарського приміщення. Однак, для будівництва основного будинку рекомендується використовувати бетон вищої міцності — не менше М250, краще М300.

Якщо вам пропонують значно дешевший бетон, ніж це встановлено на ринку, краще утриматися від такої покупки. Часто такі пропозиції можуть свідчити про недостатню якість або обмеження у влаштуванні бетону. Важливо пам'ятати, що якість та характеристики фундаменту безпосередньо впливають на якість та тривалість всього будинку. Лише заощадження на фундаменті може згодом виявитися дорожчим варіантом, спричиняючи проблеми та нестабільність в експлуатації будинку.



Помилки, зроблені на перших порах


Помилка №4: Неправильна геометрія фундаменту

Ця помилка може мати неприємні наслідки, зокрема, нерівні кути в кімнатах. Виправлення цієї помилки може вимагати встановлення більших плит міжповерхових перекриттів, щоб відповідати новій неправильній геометрії (якщо проєкт передбачає міжповерхові плити для будинків з мансардою або двоповерхових будинків). Кроквяні конструкції також можуть постраждати, розташовані на ширшому прольоті неправильної геометрії, що може призвести до їх прогину (у випадку проєкту одноповерхового будинку з дерев'яними балками).

Також варто зазначити, що діаметр арматури для монолітних перекриттів розраховується в проєкті на певну довжину прольоту. Якщо прольот збільшується в новій неправильній геометрії, монолітна плита перекриття може не витримати навантаження, яке на неї падає. Тому важливо довіряти проєктування та будівництво будинку професіоналам.

Якщо маємо справу з пальовим фундаментом і палі встановлені з порушенням допустимих відхилень від правильної геометрії, знадобиться ширший ростверк для обв'язування палів. Це призведе до перевитрати матеріалів та порушення естетичного вигляду майбутнього будинку. Ширший ростверк, який виходить за межі стін будинку та має різну товщину в різних місцях, виглядає некрасиво та відволікає увагу.


Помилка №5: Неправильне влаштування підошви або самостійне виконання

Підошва фундаменту виконує важливу функцію, розподіляючи навантаження всього будинку на ґрунт. При проєктуванні конструктори враховують це навантаження, щоб забезпечити надійність будівлі і запобігти непотрібним витратам на надмірно міцний фундамент.

Не можна нехтувати проєктуванням фундаменту. Іноді, для заощадження, люди власноруч викопують траншею під фундамент. Але це недоцільний підхід, оскільки неможливо належним чином контролювати глибину та висоту. В кращому випадку підошва буде надмірно міцною, що призведе до непотрібної перевитрати матеріалів (що набагато переважить економію на земляних роботах).

У гіршому випадку підошва може бути нерівномірною і не забезпечить рівномірне розподілення навантаження по всій будівлі. Це може призвести до тріщин у фундаменті та стінах будинку з великим ризиком.

Отже, варто пам'ятати, що проєктування та належне виконання підошви фундаменту є критично важливими етапами будівництва, які вимагають професіоналізму та контролю, щоб забезпечити міцність та довговічність будівлі.


Помилка №6: Недотримання правил гідроізоляції

Невідповідність правилам гідроізоляції може призвести до проникнення вологи у стіни будинку з фундаменту між зрізом фундаменту та кладкою стін. Це може спричинити збільшення вологості в приміщеннях, появу грибка на стінах та передчасне пошкодження матеріалів стін. Неконтрольоване проникнення вологи також може призвести до зниження якості повітря в будинку та створити несприятливі умови для здоров'я мешканців.

Тому важливо дотримуватись правил гідроізоляції під час будівництва будинку. Це включає правильний вибір та використання гідроізоляційних матеріалів, належну установку та герметизацію з'єднань між фундаментом і стінами, а також проведення регулярних перевірок та обслуговування системи гідроізоляції, щоб забезпечити максимальний захист від проникнення вологи у будівлю.


Помилка №7: Недотримання правил перев'язки блоків для збірного фундаменту

Перев'язка блоків має бути не менше 1/3 висоти блоку. В іншому випадку існує ризик зсуву блоків під впливом сил пучіння та тиску грунту.

При будівництві малозаглибленого плитного фундаменту необхідно проводити шарове ретельне ущільнення піску під ним. В іншому випадку плита фундаменту може видати усадку, перевищуючу норму.

Виконання перев'язки блоків є важливим етапом побудови збірного фундаменту. Правильне з'єднання блоків забезпечує їх стабільність та здатність витримувати навантаження. Величина перев'язки має бути визначена на основі інженерних розрахунків.



Помилки армування фундаменту


Помилка №8: Недотримання зовнішнього захисного шару бетону

Для захисту арматури фундаменту від вологості, корозії необхідно дотримуватися правильних відстаней від краю фундаментної стіни до арматурних стержнів. Ця відстань повинна дорівнювати діаметру перерізу арматури та бути не менше 20 мм. Якщо виконання підбетонки (спеціальний захисний шар) під підошвою фундаменту не здійснено, тоді відстань від ґрунту (шару піску або гравію) до арматурних стержнів повинна становити не менше 70 мм. Якщо підбетонка виконана, ця відстань така ж: рівна діаметру арматури та не менше 20 мм. В іншому випадку існує ризик проникнення вологи з ґрунту до арматурних стержнів, їх корозії, поступового руйнування фундаменту, а, отже, його неспроможності витримувати навантаження будинку.


Помилка №9: Недостатній діаметр арматури або її відсутність

Бетон має високу міцність на стиск, але він крихкий на згин. Якщо грунт під будинком почне проваливатися або опускатися нерівномірно, недостатньо армований фундамент так само буде просідати нерівномірно, що може призводити до появи тріщин і зміщень як у фундаменті, так і в стінах. Щоб уникнути цих проблем, конструкцію фундаменту роблять більш жорсткою і монолітною шляхом застосування арматурного підсилення. Однак, якщо діаметр арматури буде меншим, ніж вказано в проєкті, вона не зможе витримати навантаження будинку і не забезпечить захист будівлі від деформації та осідання. Для плитного фундаменту ця ймовірність є надзвичайно високою. Правильний діаметр арматури є важливим елементом надійності конструкції при укладанні цього типу фундаменту.



Помилки при заливці


Помилка №10: Відсутність опалубки при заливці фундаменту

Забудовники, відмовляючись від опалубки, намагаються зекономити на земляних роботах. Опалубка вимагає вільного доступу для монтажу, що призводить до значного збільшення ширини траншеї. Крім того, використання опалубки вимагає значної кількості матеріалів. Однак, насправді заливка фундаменту без опалубки призводить до витрати матеріалів. Відмовляючись від неї, забудовники втрачають бетон: частина цементного розчину просочується в ґрунт, і фундамент доводиться робити трохи ширшим, щоб гарантувати належні захисні шари для арматури.

Відсутність опалубки призводить до нерівномірного осипання ґрунту, що впливає на геометрію фундаменту і сам процес його будівництва. Це означає, що розміри фундаменту можуть не відповідати вимогам, і існує ризик недостатньої стійкості будинку до навантаження на різних ділянках.


Помилка №11: Поступове заливання фундаменту шарами

У випадку, коли фундамент заливається непрофесіоналами, наприклад, самим власником разом з допомогою знайомих, процес виглядає таким чином. Змішування розчину здійснюється вручну, а потім його переносять до траншеї за допомогою відра або лопати. Цей підхід затягує процес і перші шари бетону встигають затвердіти. Це призводить до того, що фундамент виходить шаруватим з розривами, до яких легко проникає волога. Фундамент необхідно заливати без затримок, і процес не повинен тривати тижні або місяці. Роботу з матеріалом слід проводити оперативно, залучаючи декількох робітників та орендуючи бетонозмішувач.



Помилки, які допускають опісля


Помилка №12: Робити поглиблення поруч з фундаментом, глибше ніж закладена глибина фундаменту

Будь-які підвали, льохи або цокольні поверхи не повинні будуватись без належного проєкту. У такому випадку ґрунт, що знаходиться в напруженому стані під підошвою фундаменту, починає витіснятися в бік викопу. Це може призвести до значного просідання фундаменту та прилеглих конструкцій, а також збільшити ризик їх обвалення. Тому дуже важливо будувати будинок згідно з проєктом, оскільки проєкти будинків з підвалом передбачають всі необхідні заходи, щоб уникнути таких наслідків.


Помилка №13: Зміна проєкту будинку після влаштування фундаменту

Якщо ви вже залили фундамент і раптово вирішили, що вам потрібен ще один поверх, то маємо погані новини для вас. Залитий фундамент не був розрахований на додатковий рівень. Особливо це стосується стрічкового фундаменту.

Під час будівництва не можна додавати додаткові поверхи або змінювати матеріали, які можуть бути набагато важчими, ніж передбачено у проєкті. Конструктор розраховує конструкцію фундаменту з урахуванням ваги майбутнього будинку, і будь-які зміни можуть призвести до перевантаження його основи.


Як видно, більшість цих помилок важко зробити випадково. Зазвичай вони стають результатом незнання або свідомого порушення правил у пошуках економії. Але, на жаль, такі маніпуляції в подальшому обходяться власникам набагато дорожче.


Тому, щоб забезпечити безпеку вашого будинку, слід дотримуватись двох принципів:

  • Будуйте будинок за проєктом. Саме при створенні проєкту будинку враховуються всі параметри, що визначають надійність та тривалість вашої будівлі.
  • Довіряйте будівництво свого будинку кваліфікованим фахівцям, які дотримуватимуться всіх проєктних вимог.

Виконання цих простих правил допоможе забезпечити вашому будинку максимальну безпеку та якість.

Чи була вам корисна наша стаття? Поділіться своїми думками на тему в коментарях нижче↓


ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Які типи фундаментів популярні для приватних будинків?
Типи фундаментів для приватних будинків включають стрічкові фундаменти, плитні фундаменти і свайні фундаменти.
Які фактори слід враховувати при виборі типу фундаменту?
При виборі типу фундаменту слід враховувати тип грунту на будівельній ділянці, вага будинку, будівельні вимоги в конкретному регіоні забудови та наявний бюджет.
Як довго зазвичай триває будівництво фундаменту?
Час будівництва фундаменту залежить від розміру будинку, складності фундаменту та робочих умов. Зазвичай процес будівництва фундаменту займає близько кілька тижнів.

Оцініть статтю
(
Оцінок: 8
Середня: 5
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло