У цій завершальній цикл статті ми розповімо, як вигідно використовувати рельєфні ухили для вигідного розташування будинку на ділянці.
Розташування будинку на ділянці з ухилом на південь або схід
Південні схили є, безсумнівно , найтеплішими. Тому необхідно намагатися орієнтувати всі житлові приміщення саме на цю сторону, а також схід і південний схід. Вибравши для розміщення будинку південний схил, можна заощадити фінанси, необхідні на його опалення. Також будуть теплими східні і південно-східні схили, тому розміщувати так будівлі теж сприятливо. Особливо, якщо мова йде про житлове будівництво в холодних регіонах. У теплому кліматі також ефективно буде розміщення будинків на цих напрямках, адже прохолода в цій частині ділянки буде наступати раніше. Розташувавши вхідну групу будинку в південному напрямку можна розраховувати на те, що взимку саме ця частина ділянки буде менш заповнена снігом, а навесні він буде швидше танути. Додатковими плюсами можна вважати те, що вітер звичайно слабкіший, а сонце добре гріє і освітлює приміщення. Вибравши південний схил, варто розташувати будинок ближче до східних кордонів ділянки.
Розташування будинку на ділянці з ухилом на північ
Північні схили на ділянці несприятливі для будівництва будинку. Винятком є жаркий клімат регіону будівництва. Якщо все-таки потрібно помістити будинок саме в цій частині ділянки, то робити це варто ближче до західного кордону прямо посередині схилу.
Розташування будинку на ділянці з ухилом на захід
"Карман холоду"
Задумавши будівництво будинку на нерівному рельєфі необхідно врахувати здатність холодного повітря в нічний час опускатися вниз. Коли на його шляху постане стіна, можливе утворення «морозної кишені» або так званої «кишені холоду». У цьому випадку температура повітря в цьому місці буде нижча за температуру зовнішнього повітря приблизно на 9 градусів.
Оранжерея
Бажаючим реалізувати при будівництві будинку ідею з зимовим садом можна використовувати для цього приміщення північну частину будівлі. Сад крім свого основного завдання послужить своєрідним тепловим буфером і допоможе уникнути витрат на спорудження сонцезахисних пристроїв для захисту рослин від яскравого сонячного світла. Відкриту частину зимового саду добре орієнтувати в бік схилу.
Головні принципи вибору місця для будинку на ділянці:
- Підсобні споруди, приміщення тварин, туалетів або компостних ям слід віднести від будинку не менше ніж на 15 метрів, зсунувши їх вниз вздовж схилу. Це справедливо для ділянок, розміри яких дозволяють дотриматися вказану дистанцію.
- Рекомендується також витримувати відстань між будинком і спорудами на сусідній ділянці не менше 6 метрів. Якщо планується реалізувати проект двоповерхового будинку з гаражем, забезпечити проїзд до нього можна зміщенням будинку до межі ділянки.
Труднощі підготовчого періоду будівництва, що виникають на ділянках зі складним рельєфом:
- Будь-який проект, навіть проект гаража необхідно адаптувати до реальної місцевості, вносячи в нього індивідуальні зміни (можливо для вашої ділянки буде доречний проект двоповерхового гаража.
- Цих змін може виявитися дуже багато, конструктивні розрахунки навантажень практично повністю перераховуються, тому для ділянок з крутим ухилом ми рекомендуємо скористатися послугою «індивідуальне проектування».
- У проекті необхідно врахувати орієнтацію ділянки по сторонах світу і існуючий ухил поверхні.
- Варто передбачити якісну гідроізоляцію всіх поверхонь, які будуть стикатися з грунтом.
- Ускладнюються земляні роботи, спрямовані на будівництво тераси або створення виїмок в схилі під цокольний поверх, якщо реалізується проект двоповерхового будинку з підвалом.
Вищевказаний перелік заходів обернеться додатковими витратами для замовника. Але цей недолік з лишком перекриває можливість використання незвичайного рельєфу для створення унікальної ландшафтної композиції. З огляду на особливості ділянки і розташувавши будинок згідно наших рекомендацій можна перетворити ділянку в справжній витвір архітектурного мистецтва.
До того ж не варто забувати і про плюси будівництва на нерівному рельєфі:
1) економії витрат на розробку грунту при будівництві підвалу, цоколя або гаража,
2) непримусового (природного) відтоку поверхневих стічних вод і використанні їх з метою поливу насаджень.
Якщо ви купили ділянку з неідеальним рельєфом, повірте, саме його нерівність допоможе вам створити неповторний архітектурний об'єкт. Допоможе вам в цьому питанні наша послуга «ЛАНДШАФТНИЙ ДИЗАЙН».
Також, дивіться відео про роботу ландшафтного дизайнера на рельєфній ділянці: