Наша перша стаття була присвячена особливостям виробництва плит перекриття зі збірного залізобетону, їх властивостям та відмінностям. У цьому матеріалі ми детально розглянемо всі особливості монтажу цих конструкцій.
При реалізації звичайного цегляного будинку проект повинен бути головним орієнтиром в укладанні плит перекриття, оскільки містить масу найважливіших нюансів.
1. Монтажна конфігурація плит
- монтажні петлі входять в базову версію плит ПК,
- та ж версія плит ПБ монтажних пристосувань не передбачає, але може доповнюватися ними за окрему плату. Монтаж базової версії таких плит незручний разом з їх вантаженням-розвантаженням.
2. Особливості стропування
ВАЖЛИВО! Багато будівельників, вирішивши полегшити процес розвантаження та монтажу, стропують плити за торцеві пустотні отвори. Дана технологія категорично не правильна!
З огляду на ненадійність захоплення гаком плити, вона може впасти, коли зісковзне гак. Крім цього, навантаження на торцеву частину, що виникає при закріпленні гаків, призводить до її руйнування. Такі підручні засоби, як лом, протягнутий через пустотні отвори плит, за кінці якого робочі чіпляють стропи, також забороняється.
Монтувати плити перекриття марки ПБ дозволяється за допомогою м'яких чалок або монтажних траверс! Технологія монтажу цього виду плит зобов'язує витримувати відстань між виробами у 2 см для зручності вилучення з-під них чалок. Потім плити зсуваються один до одного за допомогою лома.
3. Як правильно проводити спирання плит перекриття?
Кожен проект двоповерхового цегляного будинку (або блочного) дає вказівки по допусках щодо мінімальних глибин обпирання плит перекриття. В процесі монтажу важливо дотримуватися зазначених умов. Кожен план, проєкт цегляного будинку, наприклад, буде мати індивідуальні значення цього показника. Саме цей факт визначає неможливість орієнтування в цьому важливому питанні на досвід знайомих, родичів або на інші джерела.
Особливістю монтажу збірних залізобетонних перекриттів є максимальна глибина обпирання у 200 мм. При перевищенні цього порога плити виступають в ролі затиснених балок, в результаті чого утворюються тріщини.
Застосування у якості кладок матеріалів легкобетонних блоків передбачає встановлення армованого залізобетонного пояса для обпирання плит перекриття.
4. Як зберегти цілісність торців плит?
Підготовчим етапом перед укладанням плит перекриття є закладення пустот в торцях залізобетонних виробів. З одного боку, цей захід є захистом від намокання внутрішньої поверхні плити, з іншого - додатково посилює надійність торців виробів. Особливо важлива ця міра для плит виду ПК, якщо на них встановлюються згодом несучі перегородки. Поширеним методом закладення отворів є закриття їх уламками цегли та цементною сумішшю. Важливо закладати торцеві отвори на глибину не менше 0,12-і 0,15 м.
Якщо в пустотах утворилася волога, слід видалити її. Для цього дно плити просвердлити в декількох місцях до пустотного отвору. Крізь утворені канали вода стече назовні. Особливо важливо це зробити в тих випадках, коли консервація будинку на зиму відбувається на стадії укладання плит перекриття без подальшого встановлення покрівлі. Таким чином зменшується ймовірність розтріскування бетону в плиті під впливом води, яка розширюється при замерзанні.
5. Вимоги до техніки, яка застосовується для розвантаження та монтажу
Перш ніж замовити техніку для здійснення вивантаження плит на майданчику будівництва, слід переконатися, що величина вантажопідйомності автокрана відповідає масі виробів. Важливо, щоб модель також відповідала необхідній максимальній величині вильоту стріли, наявності під'їзних шляхів та максимальній масі вантажу. Найкомфортніше розвантажувати з двох сторін котеджу.
6. Як підготувати поверхню та правильно змонтувати плити?
Поверхня обпирання плит перекриття повинна бути рівна та очищена від сміття. Для монтажу виробів виконується розчинна постіль з цементної суміші товщиною 20 мм, що поліпшує зчеплення поверхні обпирання та плити.
З метою поліпшення показників надійності перекриттів можна виконати армування цементної стяжки арматурою завтовшки 10-12 мм. Цей спосіб є методом контролю вертикальності положення плит перекриття, адже воно фіксується арматурним стержнем. Також запобігає видавлюванню розчину під вагою плити.
Ступінчатий монтаж плит забороняється. Розбіжність торців не повинна бути більше ніж 8-12 мм в залежності від значень довжини залізобетонних виробів.
Серйозним порушенням технології монтажу вважається укладання однієї плити з опертям на три стіни, тобто план розташування кімнат у будинку сприяє перекриттю пари прольотів. Навантаження, які відчувають плити перекриття, не передбачені схемою армування, що призводить до їх пошкодження. Якщо ж дана розкладка є єдино можливою, то слід зняти напругу над середньою перегородкою. Для цього в плиті за допомогою болгарки на верхній її поверхні передбачається пропилювання.
Усі змонтовані плити підлягають анкеруванню за допомогою гладкої десятої арматури. Після цього виконується заливка цементом усіх рустів. Для анкерування ПК плит слід чіпляти анкер за монтажні петлі та закрити порожнечі цементним розчином, щоб уникнути попадання води та забруднень в порожнині плити.
Особливої уваги заслуговує перекриття плитами сходових прольотів при відсутності опорних поверхонь. За технологією слід виконати монтаж двох швелерів паралельно плитам, поперек - ще один. Край отвору посилити арматурним каркасом, наприклад, з арматурної сітки восьмого діаметра і розміром осередків у 200 мм. Монолітна ділянка заливається у встановлену опалубку. Прив'язка плит перекриття до швелерів не обов'язкова. Плити мають опорні поверхні на двох коротких торцях та не відчувають додаткових навантажень від вузла примикання сходового прольоту.
7. Правила зберігання залізобетонних виробів на ділянці
Найкращим варіантом вважається монтаж плит перекриття відразу після завершення їх розвантаження. У разі, коли це неможливо, важливо забезпечити їх правильне зберігання. Для цього підійде рівний та твердий майданчик, але не ґрунт. При спиранні нижньої плити на ґрунт може статися деформація плити під вагою верхніх виробів.
У штабелі не повинно бути більше ніж 8-10 плит. Нижній ряд повинен укладатися на прокладки з брусів 200 * 200 мм, які мають відстань не далі, ніж на 30-45 см від торців плит. Наступні ряди перекладаються дюймовою дошкою, що має товщину 25 мм. Слід забезпечити сувору вертикальність розташування прокладок одна над одною. У цьому випадку навантаження буде розподілене по виробах рівномірно.
Отже, ми сподіваємося, що наші поради щодо підбору автотехніки, правил стропування, монтажу та зберігання плит допоможуть вам забезпечити якісний монтаж плит перекриття та збереження їх якості та надійності!