Пінополістирол або кам'яна вата?


При виборі утеплювача для свого будинку замовник зазвичай встає перед вибором між утеплювачем на мінераловатної основі і пінополістиролом. Оскільки всі виробники намагаються розхвалити свій товар якомога більше, покупцеві складно визначитися. Ми підготували статтю спеціально для того, щоб полегшити це завдання. У ній ми розповімо про особливості матеріалів і застосуванні кожного з них в різних конструкціях.

Тип конструкції визначає вибір

Кам'яною ватою зазвичай називають утеплювачі, які виробляються з кам'яних гірських порід. Її можна називати також мінеральна вата або базальтова вата. У даного типу утеплювача існує досить багато різновидів, вони відрізняються, в певних межах, за паропроникністю, щільністю, упругістю, міцністю, ін., але загальні властивості незмінні для кожного підвиду.

Під пінополістиролом (ППС) мають на увазі всю групу утеплювачів даного типу, для якої, також, існує багато видів. Оскільки в даній статті ми обговорюємо загальні для них властивості, то і використовуємо загальну назву - пінополістирол. Уточнювати різновид будемо лише там, де виникне необхідність.

Об'єднує обидва матеріали широта асортименту, комфорт в застосуванні і багатофункціональність. Але в іншому вони кардинально відрізняються. Не можна вважати ці матеріали взаємозамінними. Вибір потрібно робити виходячи з виду і особливостей конструкції ізолюються елемента.

Визначальними є такі властивості:

  • Для кам'яної вати характерні м'якість, пружність, негорючість, гігроскопічність, звукоізоляція, паропроникність і гнучкість. Вона значно поступається пінополістиролу в жорсткості, міцності і здатності захищати від води.
  • Пінополістирол ж матеріал горючий, має низькі показники паро водопроникності і погану звукоізоляцію (тільки XPS знижує індекс ударного шуму). Він жорсткий, міцний, не відрізняється пружністю. При вигинах і підвищенні температури ламається.

Утеплюємо зовнішні стіни будинку

  • Утеплювач, що вмонтовується в конструкції вентильованих фасадів, не відчуває навантажень, тому не мають ключового значення показники його міцності і щільності. Зате необхідно забезпечити негорючість і хорошу паропроникність, тому пінополістирол тут недоречний. Варто вибрати напівтвердий або м'який утеплювач з мінеральної вати. ППС НЕ рекомендується використовувати, оскільки паропроникність у нього низька, вентиляцію він забезпечити не зможе.
  • Для утеплення стін, підготовлених під обробку штукатуркою, необхідно вибрати міцний утеплювач. Якщо брати в розрахунок будинок з керамічних блоків або будинок з газобетону, повинна бути забезпечена паропроникність. Тому добре буде використовувати жорсткі мінераловатні плити. У випадку з цегляними стінами допускається EPS (Expanded Polystyrene - вспінений полістирол). XPS (Extruded Polystyrene - екструдований полістирол) застосовувати не можна не тільки тому, що він повністю не пропускає пар, але і схильний до лінійної теплової деформації, що призводить до пошкодження штукатурного шару. Радимо виконувати наступне правило утеплення стін зовні: кожен наступний зовнішній шар повинен мати більш високий рівень паропроникності, ніж попередній шар.
  • У каркасних конструкціях стін утеплювач зобов'язаний бути пружним, негорючим і стійким до усадки. Такі вимоги містять всі проекти каркасного будинку. Жорсткість і паропроникність ролі не мають. Зазвичай застосовуються теплоізоляційні матеріали зі скловолокна або кам'яної вати з огляду на їх м'якість. При подібній конструкції можна збільшити енергоефективність будівлі, ізолювавши зовнішню поверхню стін EPS.
  • Тришарові стіни ускладнюють доступ до утеплювача і його заміну. Тому паропроникність матеріалу повинна виключати гниття і усадку. Найкраще з цим завданням впораються напівтверді мінераловатні плити гідрофобізованої кам'яноволовнистої структури. Допустимість укладання на кам'яні стіни XPS визначається розрахунками.
  • Для збільшення економії тепла в дерев'яних стінах використовують мінеральну вату, так як матеріал відповідає вимогам по негорючості і паропроникності, які диктує будинок з дерева.

Теплоізоляційні матеріали для даху

  • Будинок з плоским дахом потребує його утеплення, так як найчастіше її конструкція виконана із залізобетону. Для таких робіт підходить жорсткий пінополістирол (EPS, XPS) і мінеральна вата.
  • У системі скатної покрівлі утеплювач навантаження не відчуває. Потрібно ж від нього низька гігроскопічність, еластичність, негорючість і стійкість до усадки. Ідеальним варіантом стане мінеральна вата: жорсткість утеплювача повинна збільшуватися з крутизною схилу. Зверху необхідно захистити матеріал шаром гідро- і пароізоляції.

Ізоляція підлог і перекриттів:

  • Якщо підлога виконується на утрамбованому грунті, необхідно вибирати жорсткий утеплювач, такий як пінополістирол і мінеральна вата середньої і високої жорсткості. Що стосується XPS, то допускається його укладання прямо на грунт.
  • При утепленні підвального або горищного перекриття важливо вибрати правильний матеріал: для дерев'яних систем - негорючий (м'яку мінеральну вату), при залізобетонних - досить жорсткий (пінополістирол або жорстку вату) .
  • Для міжповерхових перекриттів важливо забезпечити хорошу ізоляцію від звуків. Забезпечити звукоізоляцію від повітряного шуму допоможуть утеплювачі. Для дерев'яної системи застосовують м'який утеплювач, для залізобетонних - під стяжку укладають тверді й напівтверді мінераловатні плити. Для каркасних будинків від ударного шуму використовують матеріали на основі спіненого поліетилену або звукоізоляційного склополотна. Від ударного шуму добре захищає XPS (який укладається по ж / б перекриттях).

Тепло-та шумоізоляція перегородок

  • Підземні елементи фундаменту, цоколя і стін підвалу вимагають надійної гідроізоляції і стійкості до дії агресивних ґрунтових вод. Утеплюють попередньо гідроізольовані поверхні плитами XPS.
  • У каркасно-панельних перегородках утеплювач повинен бути екологічним, шумоізоляційним і неусадочним. Ідеальною буде мінеральна вата, полужорстка і м'яка. Також розроблена спеціальна звукоізоляційна теплоізоляція - плити на основі акрилового пов'язуючого. Ударний шум знижує і XPS.

З нашої докладної розповіді можна зробити висновок, що вибір утеплювача безпосередньо залежить від типу ізолюючої конструкції і матеріалу, з якого вона зроблена. Тому потрібно чітко стежити за тим, чи можна використовувати пінополістирол або ж краще застосувати мінеральну вату.

Дивіться також відео про властивості кам'яної вати:

Оцініть статтю
(
Оцінок: 0
Середня: 0
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.

Якщо ви не можете відновити пароль або у вас є інші технічні складності по роботі з сайтом, повідомте про це на адресу project@z500.com.ua .

Тепер відкрийте вашу пошту і дотримуйтесь інструкцій в листі з відновлення пароля (таке буває рідко, але цей лист може виявитися в папці "спам")

Перевірте пошту: , Вам було відправлено лист для відновлення пароля.

Якщо лист не прийде протягом декількох хвилин, перевірте повідомлення в папці спам.

Чому вам варто мати обліковий запис у Z500

  • детальні креслення до проєкту
  • інформація про будівництво в районі
  • спеціальні акції
  • спостерігати за іншими будівельниками
  • контактувати з іншими користувачами
  • додати в обране
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло