«При будівництві будинку 30 років тому ніхто не робив геологічних досліджень перед будівництвом. І будинки ці стоять досі». Такі думки найчастіше й зупиняють забудовників від проведення досліджень на ділянці. Та ще й жадібність: навіщо викидати тисячі гривень «на вітер»?
Але тільки 30 років тому будинки намагалися будувати не в полі або біля ставка, фундамент і стіни зводилися з запасом на той самий випадок якщо ґрунт не надто надійний. Та й тріщини в будинку були не рідкістю насправді.
До чого може призвести відсутність геологічних вишукувань, ми розповімо в нашій статті. Але для початку, трохи теорії - для чого геологію взагалі проводять.
Наслідки просідання ґрунту
Кожен будинок має велику вагу - наприклад несучі стіни та конструкції будинку Z1 (108 м²) важать 341,6 т! Уявіть, що ми будуємо котедж прямо на землі. Тоді вся ця маса (несучі стіни та інші несучі конструкції) буде спиратися на землю вашої ділянки, ґрунт під тиском цих тонн буде просідати.
Але просідати він не буде рівномірно, оскільки його структура неоднорідна: в одному місці він більш м'який, а вже в декількох метрах далі — твердіший. Та й самі стіни будинку дають навантаження на ґрунт нерівномірно. Одна стіна «тисне» на нього сильніше, інша - слабше. У результаті такого будівництва у кращому випадку з'являться тріщини в стінах, а в гіршому — будинок просто розвалиться. І зведення двоповерхових будинків, і будівництво одноповерхових будинків з мансардою або без повинно проводитися на такій ґрунтовій основі, яка здатна адекватно сприймати навантаження від будівлі не просідаючи.
Як правило, такий ґрунт (несучий шар ґрунту) починається лише на певній глибині. На якій — саме це і виявляють дані геології. Бур геологічної установки занурюють на 4 метри нижче передбачуваної підошви фундаменту, для того, щоб переконатися що всі ці 4 метри земля має необхідну однорідну щільність.
Ґрунтові води
Після того як ми з'ясуємо, на яку глибину рити котлован для фундаменту, щоб будинок не просів, потрібно впевнитися що фундамент не будуть руйнувати ґрунтові води. Ґрунтові води залягають під будь-якою ділянкою землі, питання тільки на якій саме глибині. Геологічні дослідження, як раз і дають відповідь на це питання. Проектування двоповерхового будинку та будь-якого іншого при відомій малій глибині ґрунтових вод має проводитися з урахуванням забезпечення заходів щодо захисту конструкцій нульового циклу від ґрунтової води. Будь-які нові проекти будинків з мансардою, одноповерхових та двоповерхових котеджів розробляються з дотриманням цієї умови.
Вплив сил морозного здимання
Ще дуже важливо враховувати поведінку ґрунту при його замерзанні та відтаванні.
Вода, яка знаходиться в землі, замерзнувши, збільшиться в об'ємі, і трохи «підніме» ваш будинок, коли відтане - прийме свій вихідний обсяг і будинок знову опуститься. Будинок буде схильний до сил морозного здимання. Хоч ці зрушення й невеликі, але регулярні та нерівномірні. А значить, ваш будинок раз на рік (а може й частіше) буде опускатися та підійматися в одному місці трохи більше — в іншому місці трохи менше. Тріщин в таких випадках не уникнути! Виправити ситуацію допоможуть нові проекти двоповерхових або одноповерхових будинків, які передбачають фундамент, розташований нижче глибини промерзання ґрунту в конкретному районі будівництва. Але показати на якій глибині ґрунт не замерзає може тільки геологічне дослідження!
Таким чином, характеристики вашого ґрунту безпосередньо впливають на міцність і надійність всього будинку. За результатами геології конструктор обирає оптимальний тип фундаменту та розраховує його характеристики, проводить при необхідності адаптацію типового фундаменту.
А тепер реальні історії, з якими ми зіткнулися.
Історія перша
В N-ій області забудовник прийняв рішення будувати будинок за проектом Z199 площею понад 200 м², але робити геологічні вишукування відмовився. Фундамент був адаптований до даних геології селища — тобто дослідження свого часу проводилося більш ніж в 100 м від ділянки забудови. Будинок був повністю побудований, було виконано чистове оздоблення, і після цього незабаром, практично в кожній кімнаті з'явилися великі тріщини по всій висоті стіни. Розслідування показало, що несучий шар ґрунту саме на цій ділянці залягав на 50 см нижче, ніж в даних місцевої геології. Будинок був побудований на просадних ґрунтах та почав істотно просідати. У таких випадках ніякий ремонт від тріщин не врятує, вони будуть з'являтися знову і знову, оскільки просідання зупинити неможливо.
Одне з можливих рішень в цьому випадку - посилення фундаменту та його основи методом ін'єктування. Це нова сучасна технологія, яка дозволяє за допомогою спеціальних розчинів рівномірно штучно ущільнити ґрунт. Вартість такого методу можна порівняти з будівництвом ще одного фундаменту. І тільки після цього в будинку можна усунути тріщини.
Історія друга
Наш клієнт вирішив піти по стопах сусіда та зробити фундамент для свого будинку у вигляді плити. Проектування будинку з мансардою мало врахувати виїмку в ґрунті під басейн. Дані геології показали наступну структуру ґрунту його ділянки: родючий шар (20-30 см), під ним 2 метри піску, а під піском — торф. Конструктор поставив «діагноз» - тільки пальовий фундамент. Навіть двометровий шар піску не витримав би навантаження саме цього котеджу, будинок просів би на 15-20 см! Можливо, плитна структура фундаменту не може забезпечити рівномірність осідання. З одного боку будинок просів би на 20 см, з іншого — на 10 см, що призвело б до його передчасного руйнування.
Так, дані геології допомогли зберегти будинок, нерви, та гроші його господаря!
Коли вже ми тут згадали про фундамент сусіда, розповімо трохи детальніше, чому не можна будувати такий фундамент як на довколишніх ділянках.
Фундамент як на сусідній ділянці
1. Як і в першій історії вам може не пощастити — геологічні особливості вашої ділянки можуть відрізнятися в гіршу сторону. А можуть і в кращу — тоді ви переплатите за надмірно міцний фундамент.
2. Ваш будинок може мати іншу вагу, а значить він буде давати інший тиск на ґрунт. У гіршому випадку це призведе до передчасного руйнування будинку, а в кращому випадку, ви знову таки, переплатите за надто надійний фундамент.
3. Навіть якщо ви будуєте будинок дуже схожий на сусідський, це не означає що несучі стіни та інші несучі конструкції у вашому домі будуть розташовані так само. А якщо вони розташовані інакше, вони й навантаження на ґрунт даватимуть по-іншому. Якщо в сусідському будинку 4 несучих стіни, а в вашому домі 3 — значить ці три стіни будуть надавати на ґрунт більший тиск.
Якщо вас всі ці аргументи на користь геологічних вишукувань не переконали — будуйте без геології! Будуйте як хочете, тільки потім не кусайте лікті, якщо виникне ситуація, яку не можна буде виправити!
P.S. Замовити геологічні вишукування для Києва та Київської області, а також адаптацію фундаменту під особливості вашої ділянки, ви можете в нашій компанії.