Без перебільшення, найважливішим кроком у процесі будівництва власного будинку є розробка проекту або придбання готової документації. Проект визначає буквально все: як виглядатиме ваш будинок, наскільки він виявиться зручним для життя, в яку суму обійдеться його будівництво і скільки потрібно буде витрачати на його утримання. Зрозуміло, що хороший, якісний проект дешевим бути не може, але й переплачувати невідомо, за що теж нікому не хочеться. Давайте розберемося, скільки коштує проект будинку у 2022 році, а головне – як можна зменшити витрати на його розробку без зниження якості.
ЗМІСТ
Чинники, що впливають на вартість проектування
Фахівці, які працюють над проектом
Де слід купувати проект будинку
Скільки коштує зробити проект будинку
Чинники, що впливають на вартість проектування
Щоб ви отримали загальне уявлення про те, як елементи проекту впливають на кінцеву вартість будинку, рекомендуємо прочитати статтю «Вартість будівництва будинку в Україні в 2021 році». Зокрема, у ній йдеться про те, що всі матеріали, будівельні технології, архітектурні елементи та інші нюанси закладаються на етапі проектування. Отже, кінцеві ціни безпосередньо залежать від того, наскільки складні проекти котеджів та будинків, а також яка вартість матеріалів та їх монтажу.
Так само співвідноситься вартість проекту і складність його розробки: чим більше конструктивних вузлів та архітектурних елементів він включає, тим складніше інженерні розрахунки, і тим більше потрібно часу для їх виконання. Як правило, кінцева ціна визначається кількістю людино-годин, витрачених на розрахунки. Збільшенню цього часу сприяють такі чинники.
- Рівень складності. Чим складніше застосовувані у проекті рішення, тим більше часу потрібно на їх розрахунок. Це відноситься до еркерів і балконів, фронтонів, арочних прорізів, колон, ліпнини та інших елементів, що використовуються, як правило, у будинках преміум-сегменту. Навпаки, лаконічні форми, прямі лінії замість криволінійних, мінімум декору сприяють здешевленню проекту.
- Результати досліджень. Якщо геологічна розвідка ділянки показала наявність слабких, ненадійних ґрунтів – для зміцнення фундаменту доведеться використовувати палі та інші додаткові елементи. Нерідко подорожчання становить близько 30% середньої вартості фундаменту. У такому разі простіше позбутися проблемної ділянки та придбати нову. Радимо ознайомитися з нюансами вибору ділянки та з тим, як проблемні ґрунти позначаються на кінцевій вартості будинку.
- Площа будинку. Очевидно, що чим більші розміри будинку, тим дорожче обійдеться його розробка. Однак прямої залежності все-таки немає, і різниця між часом, необхідним для розрахунку проектів площею 75 і 150 м², аж ніяк не становить 100%. Кваліфіковані проектувальники, що поважають себе, зазвичай встановлюють мінімальний поріг вартості. Так, у Z500 оплата індивідуальної розробки проекту починається із площі 130 м², тобто за будинок меншого розміру все одно доведеться заплатити вказану мінімальну суму.
Фахівці, які працюють над проектом
Сучасний будинок – складна система, тому над його розробкою зазвичай працюють кілька спеціалістів. Повноцінний проект заміських будинків складається із трьох основних розділів: архітектурного, конструктивного, інженерного. У свою чергу, інженерний включає підрозділи ОВ (опалення та вентиляція), ЕТР (електротехнічні роботи) та ВК (водопостачання, каналізація).
Архітектурний розділ – це ескізний проект, що визначає, як виглядатиме будинок зовні та всередині. Іншими словами, це фасад та планування – те, що становить безпосередній інтерес замовника. Саме архітектор зазвичай бере на себе спілкування із замовником, погоджуючи нюанси архітектурних рішень.
Конструктивний розділ включає розрахунки на міцність і вибір матеріалів. Найважливіша частина – визначення типу та характеристик фундаменту. Його розраховують на основі даних геологорозвідки та геодезичних вишукувань. Конструктор визначає всі нюанси, необхідні для будівельників – марку та кількість бетону, товщину арматури, товщину стін тощо.
Інженерний розділ необхідний, щоб забезпечити людям, які мешкають у домі, гідні умови. Інженери розраховують, як повинні проходити труби каналізації, щоб не допускати засмічення або замерзання, де мають бути зроблені закладки в фундаменті, як прокладати електропроводку та вентиляційні канали, де розміщувати розетки та вимикачі. Усі ці схеми повинні бути готові до початку будівництва, щоб при заливанні фундаменту забезпечити отвори для комунікацій у певних точках і розпланувати риття траншей. Якщо це зробити пізніше, доведеться бурити в бетоні отвори, тобто, витрачати додаткові засоби та знижувати міцність конструкцій.
Конструктори та інженери працюють у тісній зв'язці з архітектором. У кожного з них своє завдання: архітектор дбає про те, щоб будинок вийшов приємним для очей, зручним та функціональним. Інженери та конструктори забезпечують міцність, надійність та раціоналізм, а також обирають найбільш економічні рішення, які не ведуть до зниження якості конструкцій.
Чи може всі ці завдання вирішувати одна людина? Як правило, ні. Якщо архітектор обіцяє самостійно розробити вам весь проект, то приготуйтеся до того, що одна частина буде виконана відмінно, інша - на трієчку. Інженерну частину взагалі доведеться замовляти на стороні. Хороший конструктор слабкий у архітектурному проектуванні, а висококласний архітектор має лише загальні уявлення про розрахунок конструкцій.
На жаль, таке зустрічається досить часто: архітектор пропонує свої послуги за привабливою ціною, а замовник не вникає у деталі, оскільки не орієнтується у них. В результаті клієнт горе-архітектора отримує на руки гарний ескізний проект, реалізація якого повністю залежить від доброї волі підрядника. Прораб підраховує обсяги матеріалів та робіт, оголошує замовнику суми, і той змушений із ними погоджуватися. Якщо ж з будинком згодом щось станеться – виконроб ні за що не відповідатиме, оскільки замовник не надав йому належної документації.
Продажем неповних проектів «грішать» не лише архітектори-одинаки, а й архітектурні бюро. Людина, яка не має уявлення про специфіку будівництва, навіть не подумає уточнити, з яких документів складаються проекти будинків одноповерхових, двоповерхових і мансардних у виконанні різних компаній. Насправді це виглядає так.
На сторінці проекту вказано вартість 10 тисяч гривень, наприклад. Якщо подивитися склад документації (перейти за посиланням), виявиться, що за цю суму покупець отримає лише архітектурний розділ, а за конструкторські розрахунки доведеться доплатити ще 7 тисяч. Але зрозуміло, що за посиланням перейдуть далеко не всі, а якщо спробують переглянути склад, то розібратися в професійних термінах теж зможе не кожен, як і зрозуміти, для чого потрібні документи розділу КР.
Фактично, оголошуючи 10 тисяч "вартістю проекту", бюро обманює замовника, пропонуючи під виглядом повної документації лише архітектурну частину. Але недосвідчений забудовник, якому хочеться заощадити, заплатить за «проект», у якому немає розрахунку фундаменту, покрівлі та перекриттів. Така документація – справжній подарунок для не надто сумлінного виконроба, який повністю розв'язує йому руки за обсягами закупівель та робіт.
Де купити проект будинку
Ви вже зрозуміли, що не всі архітектори однаково корисні, і потрібно ретельно підходити до вибору автора проекту. Але куди звернутися, щоб найняти проектувальника? Перша і найочевидніша думка – потрібно знайти професіонала у своєму населеному пункті. Справді, навіть у невеликому містечку є архітектор, який працює у місцевій адміністрації. Можна залучити його для розробки проекту, але тільки в тому випадку, якщо ви знаєте, до кого звернутися для розрахунку конструктивної частини. Архітектор не зможе зробити розрахунки на належному рівні, це аксіома будівельної справи. Говорити про створення інженерних мереж навіть не доводиться.
Отже, потрібно шукати архітектурно-проектну організацію, у штаті якої є всі фахівці – архітектори, конструктори та інженери. Звісно, у великих будівельних компаніях є власні проектувальники. Деякі з цих організацій навіть пропонують зробити проект безкоштовно за умови, що ви замовите будівництво у них. На перший погляд – вигідно. Але подумайте про те, що жодне комерційне підприємство нічого очікувати робити, що не приносить йому прибуток. Дійсно, вам нададуть вибір з одного-двох десятків типових проектів, але будьте певні – вартість розробки (адаптації) компанія завжди компенсує на інших послугах – наприклад, завищивши обсяги будматеріалів або розрахувавши на будівельні роботи за «спеціальними» цінами.
Звертаючись до архітектурного бюро, ви отримуєте як мінімум свободу вибору. Будинки одноповерхові, мансардні, двоповерхові у каталозі сучасної архітектурної компанії представлені у сотнях варіантів на будь-який смак та потреби. Так, на даний момент загальна кількість типових проектів Z500 наближається до тисячі.
Чому важливо мати вибір?
Насамперед, це економія грошей. Типовий проект завжди обходиться дешевше за індивідуальну розробку. Ви витратите багато часу і сил, заплатите велику суму архітектору, який спроектує вам будинок «з нуля», а згодом побачите майже такий же проект на сайті великого архітектурного бюро. Так буває дуже часто, адже насправді кількість оригінальних планувальних рішень не така вже й велика. Більшість із них є модифікаціями вже існуючих проектів.
Ми більш ніж впевнені, що практично будь-які ідеї, які ви хочете втілити, вже існують у нашому каталозі. Просто потрібно добре пошукати їх, якомога точніше сформулювавши критерії відбору. Типовий проект обійдеться вам у суму, в 3-4 разів меншу, ніж ціна індивідуальної розробки.
Це не порожні слова, а реальність, з якою ми стикаємось буквально щодня. Погляньте на думки двох забудовників. Перший придбав типовий проект, швидко приступив до будівництва та заощадив собі рік часу. Другий – звернувся до архітектора для індивідуального проектування та отримав, крім космічної вартості розробки, довгий час обговорень, переробок та іншої метушні. Коли перший забудовник вже завершив зведення коробки, другий тільки планує приступати до будівництва.
Найцікавіше питання: скільки коштує зробити проект будинку
Пропонуємо до вашої уваги таблицю із середніми цінами для індивідуальних та типових проектів, актуальними на кінець грудня 2021 року.
Зверніть увагу: проект з інженерним розділом обходиться на 25-30% дорожче проекту, до складу якого входять лише АР та КР.
Ціна типового проекту практично завжди становить близько 0,5-1% від загальної суми, яку доведеться витратити на будівництво.
Вартість етапів проектування
Проектування – це досить тривалий процес, що складається з кількох етапів. Готовий проект будинку складається з:
- архітектурної частини, або ескізного проекту;
- конструктивної частини;
- інженерної частини.
Розглянемо кожну їх, щоб зрозуміти, як формується кінцева вартість.
Ескізний проект
Автором ескізного проекту від початку до кінця є архітектор. Він розробляє фасади будинку, планування поверхів, готує розрізи з відмітками за висотою, розраховує площі та обсяги приміщень. Якщо проект створюється на індивідуальній основі, архітектор контактує із замовником, обговорюючи деталі, після чого складається технічне завдання на проектування. Багато залежить від замовника: якщо він досить ясно уявляє, чого хоче, робота над проектом просувається швидко. Відповідно, і ціна виявляється відносно невисокою. Але деякі замовники самі затягують процес проектування: вигадують нові елементи, змінюють вимоги та навіть повністю змінюють концепцію будинку. Через це вартість різко зростає, тому що архітектор змушений кілька разів кидати зроблену роботу та розпочинати проект наново.
Навіщо потрібен ескізний проект? Це основний спосіб візуалізації бажань замовника, які знаходять втілення в лініях креслень. Ескізи дозволяють наочно уявити, як виглядатиме фасад, де розмістяться спальні, вітальня, кухня та інші приміщення. Ескізний проект надалі стає основою для конструкторських розрахунків та розробки інженерних схем.
Конструктивна частина
У процесі роботи над своєю частиною проекту конструктор взаємодіє із замовником набагато менше, ніж архітектор. Він розраховує параметри фундаменту, виходячи з показників геологорозвідки та передбачуваного навантаження, яке створюється вагою будинку. Погодження із замовником необхідне при виборі матеріалів для зведення стін, перекриттів, покрівельних конструкцій та ін.
Інженерна частина
Аналогічні завдання вирішують інженери: на основі ескізного проекту вони розподіляють у межах будинку комунікації життєзабезпечення. Основне завдання – забезпечення надійної та безперебійної роботи інженерних мереж, створення комфортних та безпечних умов для людей, які живуть у будинку.
Особливості проєктування
Не варто думати, що робота архітектора повністю закінчена після розробки ескізних креслень. У середньому, кожен другий проект після розробки конструктивної частини потребує доопрацювання архітектора. Проектувальник-конструктор може запропонувати введення нових несучих елементів – балок, перекриттів, колон тощо, які мають бути перенесені до архітектурної частини. |
Інженерні доробки трапляються рідше, приблизно у кожному восьмому проекті. Найчастіше «винний» у цьому інженер-вентиляційник, який прокладає вентиляційні канали. Для найбільш вдалого та економічного розподілу комунікацій може виникнути потреба у переміщенні перегородок, дверних або віконних отворів, формуванні декоративних виступів у стінах та інших елементів. |
Як бачимо, участь у проєктуванні кількох спеціалістів – це розумний, раціональний підхід. Одна людина не зможе розробляти всі три частини на однаково високому професійному рівні, обов'язково одна буде основною, а інші – доповнювальними. Це призведе до погіршення якості будинку: або естетика буде принесена в жертву надійності, або, навпаки, будинок буде красивим, але не надто міцним та зручним. |
Как снизить стоимость проекта
Найбільш економічне та практичне рішення - вибір готового проєкту з подальшою адаптацією параметрів фундаменту. Типові проєкти, як правило, пройшли найголовнішу перевірку – практичним втіленням, завдяки чому розробники вже виявили та усунули усі допущені раніше помилки.
Багато типових проектів було вже неодноразово використано. Це означає, що їхня якість та надійність доведені практикою, і в процесі будівництва не виникне жодних неприємних сюрпризів.
Купуючи готовий проєкт, ви:
- не втрачатимете час на нескінченні обговорення деталей з архітектором, так як всі рішення вже представлені на кресленнях;
- не шукатимете фахівців для розробки конструктивної та інженерної частин – вони вже повністю готові, і можна відразу приступати до будівництва;
- зможете відразу розрахувати, скільки матеріалів знадобиться для будівництва, а значить вас не зможуть обдурити недобросовісні підрядники;
- ви зможете контролювати працівників, звіряючи з проєктом результати їх дій.
Для придбання готового повністю адаптованого до ділянки проєкту вам потрібно лише надати в архітектурне бюро результати геологічних і геодезичних вишукувань. Для адаптації креслень співробітникам бюро знадобиться лише кілька днів. Проєкт буде на 100% надійним, адже не містить помилок.
Індивідуальні будинки зазвичай проєктують ті, чиї бажання не вписуються в загальноприйняті стандарти архітектурного проєктування. Перш ніж звернутися до архітектора для розробки індивідуального проєкту, радимо уважно вивчити типові проєкти у відповідній категорії. Багато архітектурних бюро без проблем вносять у них зміни, і такі роботи коштують значно дешевше, ніж складання проєкту з нуля. Щоб не перелопачувати десятки проєктів, зверніться до менеджерів архітектурного бюро. Вони підберуть потрібні варіанти, щоб ви змогли скласти точне уявлення про кожен з цих будинків.
Але якщо все-таки не вдалося знайти відповідний готовий проєкт, перед початком роботи з архітектором радимо скласти точне уявлення про те, як має виглядати ваш будинок. Чим точніше і докладніше будуть ваші вимоги, тим швидше розробник зможе перенести їх у креслення. Оскільки оплата праці архітектора залежить від часу, витраченого на розробку, проєкт обійдеться вам не дуже дорого.
В основі хорошого проєкту завжди лежить економія. Її складники:
- правильний розрахунок матеріалів, що не допускає їх безглуздої витрати;
- усунення ризику помилок, наслідком яких стають переробки;
- економічні експлуатаційні рішення, що рятують від надмірної витрати ресурсів.
Як правило, вартість типового проєкту становить від 0,5% до 1% загальної суми будівництва. Якщо йдеться про індивідуальне проєктування – це вже 3-4% загальної вартості. І жодна копійка із цих коштів не витрачається даремно. Помилки будівельників, які допускаються за відсутності проєкту, за вартістю в багато разів перевищують ціну найдорожчої документації.
Економія на всіх етапах будівництва приватного будинку цілком можлива і навіть потрібна. Але потрібно знати, як правильно зберігати свої засоби, щоб не допустити критичного зниження міцності конструкцій. Щоб отримати уявлення про способи економії під час будівництва, читайте цю статтю.
Чи потрібний кожному забудовнику індивідуальний проєкт, чи можна скористатися типовими розробками? Пишіть свою думку в коментарях нижче↓