Житлові будинки та котеджі зазвичай обладнують тамбуром (передпокоєм). Найчастіше передпокій це приміщення невеликої площі, яке проєктується за певними будівельним нормам. У статті ми розповімо, чи є облаштування тамбура обов'язковим або можна обійтися без нього.
Тамбур розташований між житловими кімнатами будинку й вулицею. Улітку тамбур захистить приміщення від спеки, а в зимовий період від вітру й холодного повітря.
Проект будинку з тамбуром: нормативні документи
Відповідно до ДБН В 2.2-15-2005 «Житлові будинки» будівництво тамбурів обов'язково. Їх глибина повинна бути не менше 1,4 м. Тамбур здатний захистити житлові приміщення від холодного повітря. При будівництві одноквартирних житлових будинків, тамбур можна замінити заскленою верандою перед входом в будинок. При цьому, до першої житлової кімнати повинно бути розташовано не менше трьох дверей. Можна обійтися й установкою подвійних дверей, але при цьому обов'язковим буде пристрій опалення в приміщенні передпокою.
«Збирач» вітру
Приватні будинки заведено облаштовувати тамбуром. Це приміщення з одного боку обмежене вхідними дверима в передпокій або житлову кімнату, а з іншого — зовнішніми дверима. Тамбур захищає будинок від вітру, вогкості, холоду. Саме тому в Німеччині передпокій називають «ловець вітру» (windfang). Сьогодні деякі забудовники відмовляються від передпокою в будинку, пояснюючи це встановленням євровікон та герметичних дверей. Через те, що раніше передпокій виконував функції буферної зони, то в ньому не передбачалося опалення. Зараз же проєкти будинків з тамбуром, як правило, передбачають його обігрів за допомогою батарей або монтажем теплої підлоги. Тому передпокій вже не функціонує як проміжне приміщення, що розділяє тепле й холодне повітря. Частина нагрітого повітря тепер при відкриванні дверей виходить на вулицю.
Тамбур-хол
Обираючи проєкт котеджу з тамбуром великої площі, доцільним рішенням буде наділення цього приміщення додатковими функціями. Наприклад, у передпокої можна облаштувати гардеробну для одягу та взуття. У проєктах з прибудованим гаражем, тамбур з гардеробом, розділяючи будинок й гараж, захищає житлову частину будинку від попадання запаху бензину. Тамбур, який з'єднаний з господарсько-побутовими приміщеннями, дає можливість користуватися ними, не заходячи в будинок. Таке планування забезпечує швидкий й зручний доступ до велосипеда, садового інвентарю та інших предметів, які там зберігаються. Наш проєкт будинку з передпокоєм Zx114 пропонує саме таке планування.
Хорошим рішенням є й облаштування великого передпокою у вигляді приймальні, якщо поруч з ним спроєктований кабінет. Передпокій у такому випадку зручно розділяє житлову частину будинку від робочої. У тамбурі великої площі відвідувачам комфортніше очікувати, переодягатися й переміщуватись.
Очевидно, що можливість наділяти передпокій різними функціями, робить його облаштування в будинку необхідністю.
Відмова від тамбура
За кордоном будинки без тамбура не є рідкістю. Наприклад, в країнах Америки та Скандинавії в будинках немає передпокою. Відкриваючи вхідні двері, ви відразу потрапляєте до вітальні або холу. У таких будинках встановлюються якісні подвійні вхідні двері. Полотна одних дверей відкриваються при цьому назовні, а другі — всередину.
В архітектурі існують спеціальні хитрощі, які дозволяють відмовитися від встановлення тамбура, але при цьому захистити будинок від потрапляння холодного повітря і вітру в житлові приміщення. До таких хитрощів відносяться грамотне розташування будинку на ділянці відносно сторін світу, встановлення навісу над вхідною групою, розташування входу в ніші, вибір певної форми будови та ін.
Наприклад, розташувавши вхід в будинок на бічній стіні, як в проєкті Z292 буде забезпечено захист не тільки від вітру, але і від сторонніх поглядів перехожих.
_______________________________________________________________________________________________________________
Думка фахівців Z500
Фахівці нашої компанії впевнені, що приватні будинки повинні бути з тамбуром. Незважаючи навіть на наявність альтернативних ефективних способів захисту житла від проникнення холодного повітря в будинок в зимовий період, будинок з передпокоєм буде набагато теплішим. Напевно, кожен погодиться, що якщо промокли під дощем, то значно зручніше й приємніше спочатку зайти в передпокій і «залишити» брудне взуття й мокрий одяг в ньому. Коли передпокою немає, доводиться нести весь бруд з вулиці відразу в чистий теплий хол. Також складно не погодитися і з тим, що поєднання тамбура з підсобними приміщеннями є дуже зручним, про що було сказано вище. Усі типові розробки будинків Z500 передбачають наявність передпокою. Якщо ви все-таки хочете будувати будинок без передпокою, то можна вибрати один з наших проєктів, в яких легко відмовитися від нього, прибравши стінні перегородки.
Пропонуємо вашій увазі підбірку різних варіантів дизайну передпокою: