Переглядаючи в інтернеті або в журналах фото дахів одноповерхових або двоповерхових приватних будинків, майбутні забудовники не раз думають над тим, як домогтися прекрасного естетичного вигляду, високої якості покрівлі й при цьому не понести надмірні фінансові витрати. Одним з оптимальних рішень може стати бітумна черепиця. Готові проекти котеджів заміських будинків нерідко передбачають у якості матеріалу для фінішного оздоблення покрівлі саме бітумну черепицю.
Матеріал привертає увагу можливістю його використання на покрівлях з кутом нахилу скатів від 12° до 90° і простої й найскладнішої форми, малою кількістю відходів, помірною вартістю.
У цій статті ми розповімо про важливі особливості монтажу покрівлі з використанням бітумної черепиці.
Монтуємо м'яку покрівлю
Відмінною особливістю технології роботи з цим матеріалом є обов'язкове облаштування суцільної обрешітки. При цьому, в іншому покрівельний пиріг має конструкцію, аналогічну іншим типам покрівлі. Покрівельний пиріг складений із крокв, укладеного між ними утеплювача, з внутрішньої сторони захищеного паромембраною. Контробрешітка, товщиною елементів у 30-40 мм на покрівлі з бітумної черепиці, служить для фіксації паромембрани, яка виводить конденсат, що утворюється. За допомогою контробрештування у покрівельному пирозі організовується вентильований проміжок, що дозволяє провітрювати конструкцію. Поверх контробрештування укладається шар суцільної обрешітки, що є основою для укладання бітумної черепиці. Суцільний вид обрешітки передбачають зазвичай з OSB плит, фанери вологостійкого типу або обрізних шпунтованих дощок, що мають товщину в 15-20 мм. При укладанні основної обрешітки виконують розбіг стиків.
До основи для м'якої покрівлі пред'являються вимоги гладкості, міцності та відсутності вологи. По поверхні основної обрешітки укладається шар підстилаючого килима.
Технологія укладання диктує створення фінішного шару в напрямку справа наліво і знизу-вгору. В процесі укладання знімається захисна стрічка, яка перебуває на зворотному боці гонту. За допомогою будівельного фену нагрівається клейовий шар, що знаходиться під знятою стрічкою. Бітумну черепицю укладають з невеликим перекриттям одна на одну, закріплюючи клеєм та цвяхами до суцільної обрешітки. Під впливом сонячного тепла та часу всі гонти сплавляються між собою, утворюючи суцільне покриття, яке захищає від проникнення вологи. Конькову лінію покрівлі перекривають верхнім гонтом, заводячи верхній край через неї та фіксують до підкладкового килиму на іншому покрівельному схилі. Коник оформляють прямокутними покрівельними елементами, монтуючи їх з невеликим перекриттям один на одного.
Варто звернути увагу, що виробники рекомендують робити укладання бітумної черепиці при температурі зовнішнього повітря не нижче значення в + 5 ° С.
Часто проект даху будинку з гаражем визначає наявність на покрівлі розжолобків. Особливостями покриття покрівельних розжолобків бітумною черепицею є робота з підкладковим килимом, який використовується з метою надійної герметизації внутрішніх кутів, та металевим примиканням, за допомогою якого виконують кріплення килима до основи покрівлі.
Ці ж влаштування необхідні й для правильного монтажу в місцях прилягання черепиці до труб та інших виступаючих елементів.
Зручність монтажу покрівельного покриття такого типу визначається відсутністю необхідності в спеціальних інструментах - у роботі досить використовувати ніж для різання черепиці. Ще однією безсумнівною перевагою монтажу цього покриття є малі витрати матеріалу на обрізку, що не перевищує 3-4%.
Проекти дахів приватних будинків: які компоненти системи з бітумної черепиці важливо врахувати?
До складу комплекту м'якої бітумно-черепичної покрівлі, посилання на який має готовий проект будинку з кресленнями та специфікацією, обов'язково входять такі складові, як підкладковий килим, примикання, розжолобок, вентиляційні елементи, та карнізно-конькова черепиця, торцеві планки, кріпильні матеріали у вигляді цвяхів або клею. Крім того, комплект доповнюють такі металеві аксесуари, як крапельники або карнизні планки.
- Початковою частиною монтажу є карнізно-конькова плитка, яку до того ж можна поділити на три частини та використовувати в ролі конькових елементів.
- Підкладковий килим, який герметизує внутрішні покрівельні стики, також називають єндовним. У його основу покладено такий компонент, як поліестер. Килим має товщину у 4 мм та поставляється виробником у вигляді рулонів розміром 1 * 10 м. Якщо покрівельні скати мають невеликий кут, то єндовний килим можна використовувати по всій площі покрівлі.
- Карниз по всій його довжині оформлюють карнизною планкою, укладаючи її безпосередньо на підкладковий шар.
- Завданням крапельників є захист карнизів від намокання, розбухання та розшарування. Оскільки покрівельний килим улаштовується без виносу за карнизну підшиву, крапельник запобігає потраплянню води, що стікає по черепиці, на лобовий дерев'яний елемент карниза.
- Завданням торцевої планки є захист покриття від вітрових навантажень. Саме вона запобігає пошкодженню бітумної черепиці в результаті сильних поривів вітру.
- Посилити надійність сполучення єндовного покриття до стиків димових труб і стін дозволяє металеве примикання.
- Вентиляційні витяжки на конику й покрівельних схилах виконуються за допомогою вентиляційних елементів, виготовлених з морозостійкого пластику.
- У вигляді клею для бітумної черепиці використовують бітумно-полімерну мастику.
- Покрівельними називають особливий вид цвяхів, які мають широкий капелюшок та виготовлені з нержавіючої сталі.
Заходи збереження заявленого терміну експлуатації
Готовий проект будинку з кресленнями зазвичай не передбачає докладних рекомендацій та вимог до черепиці. Вибір матеріалу — це відповідальність забудовника. Щоб бітумна черепиця стала надійним покриттям для вашої покрівлі важливо вибрати високоякісні покрівельні матеріали. Будьте уважні при виборі, оскільки це саме той вид черепиці, який відрізняється великим діапазоном якості серед виробників.
- Іншою важливою складовою створення надійної м'якої покрівлі є чітке дотримання технологічної інструкції, розробленої виробником для монтажу конкретного матеріалу, професійний монтаж та фірмові комплектуючі.
- На довговічність покрівельного килима має визначальний вплив і якість кроквяної системи, яка частіше недооцінена, тому важливо обов'язково передбачати в пирозі вентильований проміжок.
- Монтаж покриття в холодний період року може порушити герметизацію елементів між собою, що може призвести до підйому настилу або зриву елементів поривами вітру.
Ті сучасні дахи приватних будинків, фото яких вказують на близьке розташування дерев до покрівлі, необхідно своєчасно очищати від опалого листя. Це допоможе запобігти процеси гниття покрівельного покриття.
Висновок: щоб покриття вашого даху з бітумної черепиці тішило вас надійністю та прекрасним зовнішнім виглядом не один десяток років, важливо з усією серйозністю підійти до питання про монтаж цього фінішного шару покрівельного пирога, підбору матеріалів і своєчасного догляду. Сподіваємося, наша стаття стане для вас корисною!
На завершення дивіться цей ролик нашого партнера, компанії ТехноНІКОЛЬ, який демонструє основні етапи монтажу бітумної черепиці.