Цим матеріалом ми починаємо невеликий цикл статей, присвячених такому конструктивному елементу будівлі, як перекриття. Для початку ми розповімо вам про найпоширеніші типи перекриттів, що застосовуються в приватних будинках, їх конструктивні характеристики, а також про матеріали, що використовуються для їх монтажу.
Що ж являє собою перекриття як конструкція? Це елемент будівлі, покликаний відокремлювати приміщення, суміжні один з одним по висоті. Так, якщо взяти, наприклад, двоповерхові будинки, проєкти таких будівель виконані з урахуванням перекриття, яке відокремлює поверхи. Якщо ж для будівництва розглядаються котеджі одноповерхові, то за допомогою перекриття підвал відокремлюється від житлової частини будинку.
Основні вимоги, що пред'являються до перекриттів котеджів:
- Жорсткість. Перекриття повинно успішно справлятися з навантаженнями на прогин. Жорсткість для перекриттів між поверхами лежить в межах 1/250, а для горищних перекриттів - від 1/200.
- Міцність - здатність перекриттів витримувати не тільки свою власну вагу, але і протистояти навантаженні від розташованих на ньому предметів меблів, устаткування і знаходяться в приміщенні людей. (Таке навантаження називається корисною.) Значення цього параметра по відношенню до 1 м2 площі поверхні для горищного перекриття становить 105 кг / м2, для міжповерхового або перекриття над цокольним поверхом - 210 кг / м2.
- Теплопровідність. Конструкції перекриттів, які поділяють приміщення, різні температурні режими повинні бути забезпечені якісною тепловою ізоляцією. І проект приватного будинку з мансардою та навіть будинок одноповерховий потребують ретельного опрацювання цього питання, особливо в частині ізоляції перекриттів, які поділяють перший поверх з мансардним і підвальним приміщеннями.
- Звуконепроникність також є важливою властивістю. Можливий рівень шуму визначається будівельними нормами і залежить від типу будинку і типу його призначення. Нормативні значення шумущільності повинні бути забезпечені в процесі монтажу перекриттів.
- Показником, безпосередньо пов'язаним з безпекою будівлі, є вогнестійкість перекриттів. Кожен матеріал має свою межу здатності протистояти вогню. Цей показник називається вогнестійкістю, і градація його здійснюється в залежності від матеріалу виготовлення конструкції. Наприклад, перекриття із залізобетону здатні витримувати вогонь протягом 60 хвилин, дерев'яні засипні перекриття, оштукатурені знизу, готові протистояти вогню протягом 45 хвилин, в той час як захищені штукатуркою дерев'яні перекриття протримаються всього 15 хвилин. Відсутність у конструкції вогнетривкої захисного покриття знижує і це мінімальне значення.
Проекти компанії Z500 передбачають такі конструкції перекриттів:
- будинок одноповерховий передбачає наявність великих прольотів - перекриття здійснюється за допомогою монолитних плит безбалкового типу. При малій величині прорізів застосовуються перекриття з дерева.
- проект приватного будинку з мансардою найчастіше розрахований на монтаж монолитних конструкцій з метою перекриття поверхів.
- двоповерхові будинки, проекти яких враховують навантаження вже від двох поверхів, передбачають безбалкові і монолитні плити перекриття.
Кожна наступна стаття буде присвячена кожному типу перекриттів: балкових і без опори на балки, що зустрічаються при будівництві приватних будинків.