Не завжди виходить завершити будівництво будинку швидко. Будівельний процес на зиму переривають по ряду причин. Для запобігання пошкоджень будівельних конструкцій об'єкт потрібно консервувати, дотримуючись технології. Ми приготували добірку із статей, тема яких переривання будівництва на етапі завершеного фундаменту, добудованої коробки будинку. Також обговоримо особливості консервації на зиму при об'єктному складі будівельних матеріалів.
У цій статті ми розповімо, що потрібно зробити, щоб підготувати до зими недобудований будинок на стадії закладення фундаменту. Детально опишемо правила консервування, найкращі і несприятливі етапи будівництва для консервації та списки необхідних заходів.
Для будівництва будинку зазвичай потрібно багато часу. Господарі часто задаються питанням, чи потрібно зупиняти роботи на зиму, консервуючи будівництво, або залишити все як є. Відповідь залежить від причини припинення роботи. Якщо це продиктовано технологією, для якої потрібні позитивні температури, або умовами, неприйнятними для будівництва зважаючи на малу тривалость світлового дня, то варто обов'язково робити консервацію. Також будівництво доводиться зупиняти через нестачу фінансів. При цьому потрібно враховувати, що консервація вимагає певних витрат: заробітна плата робітників, витрати на купівлю матеріалів. У багатьох виникає питання:
До чого призведе відмова від консервації об'єкта?
Що таке консервація об'єкта на зиму?
Який перелік заходів мається на увазі під словом консервація?
Основною метою даних заходів є забезпечення захисту конструкцій від вологи. Попадання навіть малих порцій води в ємності, пори матеріалів і технологічні отвори призводить до їх руйнування через здатність води до розширення при замерзанні. Тому основні роботи націлені на гідроізоляцію споруд. Консервацію проводять як самого будинку і матеріалів, складованих на майданчику будівництва, так і вже прокладених комунікацій.
Стадії будівництва будинку, сприятливі для консервації на зиму
Перед тим, як почати будівництво будинку, слід спланувати його етапи наступним чином: закладка фундаменту - зима - коробка і дах будівлі - зима - оздоблювальні роботи. Такий спосіб ефективного розподілу робіт заощадить фінанси, необхідні для консервації будівництва на кожному сприятливому етапі. Якщо ж будівництво заморожується на інших стадіях готовності, заходи з консервації є обов'язковими.
Стадії зведення будинків на яких не рекомендується переривати будівництво
Етап розробки котловану
Вода, що потрапляє в грунт, має властивість збільшувати свій об'єм при замерзанні. Це послаблює грунт, що знаходиться нижче дна котловану навіть на півметра. Щоб виключити вплив цього фактора, по весні, можливо, знадобиться виїмка грунту з укладанням підстилаючого шару з ГПС, гравію чи піску з наступним трамбуванням. Це створить додаткову статтю витрат праці та фінансів. Способу захисту котловану від скупчення в ньому води та її замерзання, який був би ефективний на 100%, на жаль, немає. Ми рекомендуємо наступне: при відсутності умов для завершення нульового циклу до початку зимового періоду відкладіть будівництво робіт до весни.
Варто уточнити, що масштаб і порядок заходів з консервації об'єкта на зиму буде вибиратися не тільки по етапу будівництва, але й по категорії ґрунту на ділянці будівництва (Цю інформацію можна уточнити, подивившись проект котеджу з цегли). Чим більше ґрунт схильний до здуття, тим імовірніше пошкодження фундаменту, на який не забезпечене проектне навантаження. Як наслідок - потрібен серйозний захист ґрунту від здуття і промерзання.
Важливо! При відсутності можливості відновити будівництво наступного літа об'єкт необхідно розконсервувати при настанні тепла і знову провести повний комплекс заходів з консервації перед наступним зимовим періодом. Це необхідно для літнього провітрювання вологи, якими конструкції наповняться за зиму.
Стадія закладки фундаменту. Будинок без підвального приміщення
Призупинення будівництва на етапі готового фундаменту сприятливе для самого фундаменту, адже конструкція за зиму набирає проектну міцність і повністю завершає процес усадки.
Заходи з консервації в цьому випадку такі:
Стрічковий тип фундаменту
При гідроізоляції таких фундаментів із застосуванням рулонних матеріалів важливо забезпечити ізоляцію конструкцій від вологи, проникаючої між матеріалом і фундаментом. При зниженні температури навіть невелика кількість вологи замерзне і, збільшивши свій об'єм, може відшарувати ізоляцію від конструкції. Це потягне за собою непотрібні витрати з укладання нового шару гідроізоляції при поновленні будівництва. Тому найкращими у використанні є рідкі ізоляційні матеріали на основі бітумних смол, такі як бітумно-полімерна мастика. Відшарування цього матеріалу не відбудеться. Поверхню, оброблену обмазувальної гідроізоляцією, обертають текстилем або утеплюють, захищаючи цілісність покриття при зворотній засипці.
Фундаменти перед початком зими необхідно попередньо теплоізолювати. Цей захід обов'язковий для ділянок будівництва, розташованих на неоднорідних ґрунтах: торф'яної ґрунті, глині, суглинках. Дана категорія ґрунту здувається в процесі замерзання вологи, що міститься в ній.
Під дією розширення вологи ґрунт штовхає фундамент догори, нерівномірно розподіливши зусилля по поверхні конструкції. Всю поверхню фундаменту, розташовану нижче межі промерзання ґрунту, покривають утеплювачем, що складається з екструдованого пінополістиролу.
Також можна здійснити тимчасову гідроізоляцію поверхні фундаментної стрічки, покривши її шаром поліетиленової плівки або рубероїду і привалив ґрунтом або цеглою.
Важливо! Консервацію фундаменту монолітного типу не можна проводити раніше 28 днів з моменту приймання бетону в опалубку, так як матеріал не встигне набрати міцність і забезпечити несуче навантаження, на яке розрахований проект фундаменту будинку.
Примітка. Плівки з поліетилену дешевше, ніж рубероїд, але й менш надійні. Краще зупинитися на компромісному варіанті - армованої поліпропіленовими волокнами плівці. Отвори в такій плівці малі настільки, що забезпечують провітрювання конструкції, не пропускаючи вологу. Саме таким матеріалом можна ізолювати не зовсім просушений бетон.
Плитний тип фундаменту
Особливістю робіт з гідроізоляції такої конструкції є укладання матеріалу на етапі складання опалубки до заливки бетону. Шари ізоляції стеляться на бетонну підготовку: спочатку гідроізоляція, зверху утеплювач. По завершенні цих робіт заливають саму плиту.
Дані заходи захищають фундамент від ґрунтових вод, але не компенсують здуття ґрунту і вплив атмосферних опадів. Недоцільно зупиняти роботи на цій стадії при зведенні будинку на мілкозаглубленні фундаменту. Слід завершити будівництво каркаса, створивши навантаження на фундамент таким чином, як вимагає проект фундаменту котеджу.
При гострій необхідності зупинки на зиму будівництва на даному етапі фундаментну плиту по периметру утеплюють тимчасовим шаром зі шлаку, керамзиту або соломи, захищаючи землю навколо конструкції від промерзання. Шар утеплювача під плитою захистить ґрунт від промерзання по площі конструкції. Забезпечить захист плити від опадів рулонна гідроізоляція, гружена ґрунтом або цеглою.
Зворотня засипка пазух котловану
Для забезпечення захисту отворів під комунікації, передбачених у фундаменті, перед засипанням їх закривають за допомогою екструдованого пінополістиролу, фанери або шматка металу.
Якщо будівництво комунікацій завершено, отвори закривають спеціальними заглушками або затикають дрантям, замотуючи після цього поліетиленом. Електричні дроти, які виведені на поверхню, слід змотати в бухти, помістити в пакет з поліетилену і засипати землею, забезпечивши його збереження від всього стороннйого. Котлован, залишений на зиму не засипаним, заповниться водою і снігом. Тому варто засипати котлован повністю.
Чи обов'язковій пристрій вимощення на зиму?
Вимощення служить захистом фундаменту від впливу води. Якщо будівництво консервується на зиму на стадії готового першого поверху або покрівельної конструкції, вимощення допоможе відвести воду, що стікає з перекриття або даху. З пристроєм вимощення відразу по завершенні фундаменту варто почекати. При консервації будинку на етапі нульового циклу, ґрунт біля фундаменту навесні буде знову розроблятися для прокладки мереж або ізоляційних робіт на самій конструкції, що зашкодить вимощенню. Винятком є здійснення будівництва у відповідністю з проектом. У цьому випадку прокладка комунікацій проводиться заздалегідь і виключає виникнення додаткових робіт біля фундаменту. Вимощення при цьому є обов'язковою захисною мірою.
Відведення атмосферних опадів та ґрунтових вод
Завдання відведення від будинку опадів з успіхом вирішують такі види заходів:
Захист фундаменту від ґрунтових вод
Дані заходи необхідні для осушення ґрунту навколо конструкцій будинку, так як вони руйнуються під впливом сил обдимання землі від замерзання ґрунтової води. При обводнюванні ґрунту навколо фундаменту він потріскається.
Метод планування рельєфу полягає в організації проектних ухилів від будинку до країв ділянки або будівництвом системи стоків. Другий спосіб є єдино можливим при будівництві будинку в низині, хоч і є більш витратним.
У цьому випадку необхідно:
Здійснити вибір місця на ділянці, яке має відмітку нижче глибини самого фундаменту. Туди буде стікати вода. При відсутності такої ділянки викопують канаву - резервуар для стоків. Перепад відміток землі біля фундаменту будівлі і дна резервуара не повинен бути менше 500 мм. Таке значення гарантує ефективне видалення вологи.
Розробляється канава шириною 400 мм, глибиною 300-400 мм по всьому периметру фундаменту або готової осмосткі. З боку майданчика для стоків глибину канави слід збільшити до півметра.
Здійснюють підготовку каналу для відведення стоків від будівлі до резервуару, розташувавши його перпендикулярно канав з усіх боків. Вода стікатиме в резервуар або на майданчик завдяки перепаду висот.
Метод вимагає періодичної присутності на об'єкті для очищення та огляду каналів. Це забезпечить безперешкодний протяг стоків до резервуару. Якщо до візитів на консервування ви не готові, то створення такої системи не доцільно. Можна обмежитися ефективним плануванням території будівництва.
Що робити, якщо проектом передбачений підвал?
Проводячи переривання будівництва на етапі готовності підвального приміщення, потрібно виконати в комплексі роботи по захисту фундаменту і самого підвалу. Якщо його стіни не навантажені плитами перекриття, під впливом здуття ґрунту вони можуть бути деформовані.
Враховуючи цю обставину при консервації об'єкта, який включає в себе будівництво підвалу будинку, здійснюють такі дії:
Перекривають підвальне приміщення залізобетонними збірними плитами - найдешевшим матеріалом.
Покривають їх рулонної гідроізоляцією - руберойд або пе-плівка.
Обов'язково проклеюють стики полотен будівельним скотчем і пригружають весь шар цеглинами.
Прорізи в перекриттях для монтажу сходових прольотів, які передбачає проект будинку з підвалом, закривають дошками. Дана міра забезпечить цілісність гідроізоляційного шару, компенсуючи вагу снігу, і захистить випадкових відвідувачів від падіння.
Завершують цикл робіт з організації підлоги підвалу. Попередньо вирівнявши ґрунт, його трамбують і влаштовують захисний шар з щебеню чи піску товщиною від 120 мм. Останнім шаром виконують цементну стяжку.
Вікна, наявні в цоколі, загрожують заповненням підвалу водою від дощів або снігу. Ця вода також збільшується в об'ємі при замерзанні і негативно вплине на цілісність будівельних конструкцій. Тому прорізи необхідно закрити гідроізоляцією. Запобігти тиску розширювання льоду можна за допомогою звичайних пластикових пляшок, заповнених водою на третину. Їх укладають з розрахунку чотири штуки на один метр квадратний площі підвалу. Зрозуміло, цей спосіб є доповненням до обов'язкового перекриття підвального поверху.
Якщо перекриття підвалу було відсутнє, воду, що скупчилася в ньому за зиму, при поновленні будівництва відкачують занурювальним насосом.
На весну переносять і роботи з укладання чорнової дерев'яної підлоги. В цьому випадку якість робіт не постраждає і легше буде дотримати технологію.
Підсумки: Чітке дотримання даних рекомендацій забезпечить збереження вашого будинку без шкоди якості! Правила ці легкі у виконанні і не порівнювані з образою від втрати витраченого на будівництво часу, коштів і праці. Тому не нехтуйте необхідними заходами з консервації будівництва. У наступній статті ми розповімо, що потрібно зробити для консервації будівництва кам'яного будинку на стадії готової коробки.