Для більшості з нас будівництво власного будинку — подія, без перебільшення, епохальна, яка трапляється раз у житті. Адже будинок — це фортеця, за стінами якої на нас чекає тепло домашнього вогнища, затишок сімейного гніздечка. Його стіни повинні бути надійним захистом від пронизливих вітрів, злих хуртовин та холодних дощів.
І ось нам пропонують будувати будинок за каркасною технологією. Але що це за технологія така — не дуже зрозуміло. Кажуть, що канадці та скандинави живуть в каркасних будинках десятки років, і навіть найстаріші столітні споруди досі зберегли бездоганний вигляд.
А у нас ця технологія швидко обростає чутками та міфами: сміливці, які ризикнули так будувати, вже через три-чотири роки виявляють, що дерев'яний каркас почав сиріти, прогнивати й потребує ремонту. Невже в Україні будівля довговічного каркасного будинку неможлива?
Тому тут наші партнери з будівництва каркасних будинків — компанія Профікаркас детально описує на чому ґрунтується такий міф.
Вся справа у волозі, яка викликає гниття дерева. Вона накопичується в порожнинах багатошарових конструкцій і створює умови, сприятливі для розмноження гнильних бактерій. Для потрапляння вологи всередину стін існує декілька причин, і кожну з них необхідно не допускати ще на стадії будівництва.
Причина перша: сира деревина
Навіть недосвідчена в будівельній тематиці людина знає: будувати будинки з непросушеної деревини не можна через низку причин. Однак дерев'яний зруб з сирого лісу може просохнути після закінчення будівництва, хоча і доведеться посилено запечатувати шви та щілини між колодами. У дерев'яних елементів каркасу шанси на природну сушку відсутні: дошки виявляються герметично закритими з обох сторін, тому волозі нікуди випаровуватися. Волога органіка стає ласим частуванням для численних бактерій, грибків і плісняви.
Щоб цього не сталося фахівці Профікаркас:
- зводять каркаси з деревини, просушеної до 12-15% в спеціальній камері;
- виконують на заводі складання основних елементів — стін, перегородок і перекриттів, а вже з них, як з кубиків, зводимо будинок на ділянці замовника.
Такий підхід виключає загнивання каркасу через вологість деревини. Це перша перемога над вологою.
Причина друга: надихали
Чи знаєте ви, що наші тіла цілодобово випаровують вологу, незалежно від пори року і температури у кімнаті? Ця волога влітку вбирається в стіни, а взимку через різницю температур осідає на них дрібними крапельками конденсату, провокуючи розвиток цвілі. Щоб захистити деревину, ретельно герметизують будинок зсередини, для чого:
- монтують на внутрішню поверхню стін спеціальну пароізоляційну плівку — це обов'язкова вимога каркасної технології;
- ретельно герметизують плівкою верхні і нижні перекриття (підлогу і стелю);
- надійно проклеюють стики паробар'єру, не залишаючи волозі ні найменшого шансу.
Головна умова тут — сумлінне укладання пароізоляційного покриття. Якщо залишиться хоча б невелика щілина, туди буде потроху проникати вологе повітря, з-за чого утеплювач перестане зберігати тепло, а каркас почне прогнивати. Тому ми зобов'язані зробити внутрішній парозахист повністю герметичним — і відмінно справляємося зі своїм завданням, забезпечуючи перемогу номер два.
Причина третя: дощі, хуртовини та тумани
Зовнішній захист каркасу від вологи не менш важливий, аніж внутрішній, адже навіть літній швидкоплинний дощик неабияк промочить стіни будинку.
Що вже говорити про осінні похмурі дні, коли дощі ллють, не перестаючи, протягом кількох діб поспіль. Необхідно надійно захистити будівельні конструкції від атмосферної вологи у всіх її проявах, для чого співробітники Профікаркас:
- використовують для обшивки стін вологостійкі плити ОСБ, які постачаються надійним партнером, продукція якого довела свою високу якість;
- зовні облицьовують фасад вологозахисними оздоблювальними матеріалами, які не пропускають вологу до поверхні плит OSB і їх стиків;
- не забувають про облаштування вентильованої покрівлі, завдяки чому волога не встигає накопичуватися всередині покрівельного пирога і випаровується природним шляхом.
В результаті наших зусиль і ретельного дотримання вимог каркасної технології будинок виходить теплим, сухим і затишним. Йому не страшні ні буря, ні рясне танення снігів, ні мерзлякувата вологість туманів. Здобута перемога номер три!
Причина четверта: біологічна небезпека
Натуральна деревина — не тільки екологічний будівельний матеріал, але і живильне середовище для численних бактерій, грибків і жучків. Щоб бути впевненим у збереженні каркасу вашого будинку, радимо заздалегідь зіпсувати обід непроханим гостям. Для цього дошки і брус, що використовуються для спорудження каркаса, потрібно заздалегідь просякти спеціальними антисептичними засобами.
Замовляйте водовідштовхувальне просочення на нашому підприємстві, де для цієї мети використовується спеціальна ванна. Брус занурюють в розчин антисептика і витримують певний час, даючи деревині гарненькопросякнути, а потім просушують і використовують для зведення будинку. Перемога номер чотири — над мікроскопічними руйнівниками. Ваш будинок буде захищений з усіх боків!
Пильність насамперед
Не забувайте про те, що волога — це надзвичайно підступний ворог. Вона проникає в будинок непомітно, і накопичується в глибині стін. Тільки через кілька років ви виявите, що в кутах оселилася чорна пліснява, утеплювач просочився вогкістю, а дошки каркаса почали гнити. Але на той час буде вже пізно пред'являти будівельникам претензії за неякісну роботу. Не виключено, що горе-будівельники, знявши «вершки» з замовників, встигнуть закрити свій бізнес, і вимагати відшкодування збитків не буде з кого.
Обираючи компанію-підрядника для будівництва будинку, переконайтеся, що вона існує тривалий час, а її будівельні бригади працюють з дотриманням всіх вимог та технологій. Від цього безпосередньо залежить ваше майбутнє щасливе життя в новому будинку.
Подивіться на фото цих будинків, збудованих каркасним способом понад сто років тому. У них і сьогодні живуть люди, радіючи теплу і затишку рідних стін.