Як працює державна підтримка відновлення житла в Україні?

Рецензент статті: Катерина Куліш, спеціаліст компанії Z500



З 10 травня розпочалася дія програми "єВідновлення", що надає можливість отримати компенсацію до 200 000 гривень на відновлення зруйнованого житла через війну. З самого початку запуску "єВідновлення", у перші дні, тисячі громадян України подали заявки на отримання фінансової допомоги, що спричинило навіть збій у роботі системи. Наразі, система функціонує у звичайному режимі, і будь-хто має можливість скористатися цією послугою.

Як працює програма зараз, які будинки підлягають компенсації та що потрібно знати перед подачею заявки, розповідаємо у нашому матеріалі.


ЗМІСТ

Хто і на що може отримати компенсацію

Пошкоджене житло: порядок виплат

Зруйноване житло: що пропонує держава

Як працює комісія і чи вдається їм задовольнити попит

Чи є у держави кошти на відновлення житла

Питання і проблеми, з якими можна зіштовхнутись у процесі


Хто і на що може отримати компенсацію

Існують формально дві умови для отримання допомоги. Житло повинно бути пошкоджене внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року і знаходитись на територіях поза зоною активних воєнних дій, які контролює уряд.

Право на отримання компенсації належить громадянам України, чиє житло постраждало або було зруйноване від наслідків військових дій. Існує спеціальна черга, за якою розподіляються кошти:

  • Учасники бойових дій
  • Особи, які отримали інвалідність через війну
  • Ветерани війни
  • Родичі загиблих військовослужбовців
  • Мобілізовані особи
  • Багатодітні сім'ї
  • Люди з інвалідністю 1 і 2 групи
  • Батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу
  • Опікуни та особи, що забезпечують піклування
  • Прийомні батьки та вихователі патронатного типу
  • Діти-сироти та ті, хто залишився без батьківського піклування

Особи, які не підпадають під жодну з цих категорій, матимуть можливість отримати кошти через загальну чергу за наявності вільних коштів.

Недопущено виплати компенсацій особам, які перебувають під санкціями або мають засудження за злочини проти національної безпеки, а також до їх спадкоємців.


Компенсації через програму "єВідновлення" держава планує виплачувати за трьома напрямками:

Перший етап програми “єВідновлення” розпочався 10 травня і передбачає відшкодування вартості ремонту пошкоджених житлових будинків. Максимальна сума відшкодування — 200 тисяч гривень.

Другий етап, який стартував 1 серпня, охоплює повну компенсацію вартості зруйнованих житлових приміщень, що не підлягають ремонту.

Третій етап передбачає компенсацію на проведення серйозних капітальних ремонтів, вартість яких перевищує 200 тисяч гривень. Дата запуску цього напрямку наразі залишається невідомою.



Порядок подачі заявки такий:

  1. Якщо ваша власність постраждала, сповістіть про це через мобільний додаток "Дія" або на сайті. Якщо ви вже повідомили раніше, повторне сповіщення не потрібне.
  2. Відкрийте рахунок "єВідновлення" у будь-якому банку, який бере участь в програмі (наразі це Приватбанк, Monobank, "Сенс банк", А-банк, ПУМБ, Sportbank та izibank).
  3. Заповніть заяву через додаток "Дія".
  4. Зачекайте на контакт від спеціальної комісії, яка домовиться про огляд вашої нерухомості.
  5. Очікуйте повідомлення від "Дії" щодо рішення комісії.
  6. При позитивному рішенні комісії кошти будуть перераховані на картку "єВідновлення".
  7. Заявки на отримання компенсацій можна подавати не тільки через мобільний додаток "Дія", але й у ЦНАПі, через нотаріусів або в управліннях соціального захисту. Для цього потрібно представити копії договорів та документів, що засвідчують власність, а також фото та відео зображення об'єкта до та після руйнування. Експерти радять мати знімки та відео об'єкта з різних кутів, як зовні, так і всередині приміщення.
  8. Після подачі заяви, розгляд триває 30 днів. Далі комісія, що діє при органах місцевої влади, перевіряє об'єкт і підтверджує наявність руйнувань, після чого приймає рішення про виплату компенсації.


Пошкоджене житло: умови виплати

Цей напрямок програми спрямований на осіб, чиє житло зазнало незначних пошкоджень і потребує відновлення, що можна покрити сумою до 200 тис грн. Наприклад, ремонт покрівлі, заміну вікон і дверей. Програма охоплює квартири, приватні будинки та кімнати в гуртожитках.

У випадку, якщо пошкоджена не лише окрема квартира, а й спільний під'їзд, одна особа не може подавати окрему заявку на відновлення. В такому випадку проводиться централізований ремонт, для чого мешканцям потрібно звернутися до керівної компанії, ЖЕКу або місцевого органу самоврядування.

Гроші українці можуть отримати на свою картку в електронній системі "єВідновлення" через один із визначених державою банків в Україні. Вони не можуть бути зняті з рахунку та використані на будь-які інші цілі, крім ремонту: оплатити картою можна лише у мережі будівельних магазинів або використати для оплати послуг ремонтних бригад або компаній, які зареєстровані в системі.

Місцева влада у вигляді комісії проведе огляд пошкодженого житла і встановить суму допомоги. Для цього використовується спеціальний чек-лист, в якому зазначена приблизна вартість різних видів робіт, необхідних для відновлення житла. Наприклад, вартість заміни віконного блоку разом з підвіконними дощками оцінюється у 5 250 гривень. Витратити надану суму необхідно протягом 12 місяців.



Зруйноване житло: що пропонує держава

Другий напрямок передбачає спеціальний механізм для виплати компенсацій, який стосується нерухомості, що зазнала руйнувань і не може бути відновлена. Це охоплює такі типи нерухомості, як квартири, приватні будинки та недобудови, включаючи багатоквартирні та приватні будинки, які на момент руйнування мали зведені основні та зовнішні конструкції та наявні дозволи.

Будинок чи квартира мають бути нерухомістю, яку неможливо відновити, та знаходитися на території, що перебуває під контролем уряду України і не знаходиться в зоні активних бойових дій.

Процедура подання документів для цього етапу аналогічна першому: спочатку громадяни повинні подати заявку через платформу "Дія" або через ЦНАП, далі комісія, що була створена місцевою громадою, розглядатиме її, проведе огляд руйнувань та прийме рішення щодо компенсації.

Власники зруйнованих будинків мають можливість отримати кошти на свій поточний рахунок, на картку “Євідновлення” з обмеженим використанням — ці гроші можна витратити лише на матеріали для відновлення будівництва та оплату послуг підрядників, що зареєстровані в системі.

Інший варіант — це житловий сертифікат, який можна обміняти на нову нерухомість на первинному або вторинному ринку. Для власників, які втратили квартиру у багатоквартирному будинку, доступний тільки варіант з житловим сертифікатом.

Важливо підкреслити, що не варто хвилюватися, що сертифікат може виявитися недійсним або що держава не зможе його погасити. Це гарантована виплата від держави, єдине — якщо джерела фінансування закінчаться, уряд не зможе генерувати нові сертифікати.

Щодо вибору нового житла, людина може вибирати будь-яке місце в країні, а не обмежуватися лише регіоном, де була руйнувана нерухомість. Проте, якщо вартість в обраному регіоні вища, різницю треба буде доплатити самостійно. Важливо відзначити, що нову нерухомість неможливо буде продати протягом п'яти років після придбання.

Згідно з урядовою постановою, сума компенсації для житлового сертифіката обчислюється на підставі відповідної формули. При визначенні цієї суми комісія враховуватиме середню вартість 1 квадратного метра на вторинному ринку станом на лютий 2022 року, загальну площу пошкодженого житла, а для квартир — кількість кімнат та рік побудови.



Як працює комісія і чи вдається їм задовольнити попит?

Комісія складається як мінімум з п'яти осіб: голови, його заступника, секретаря та інших членів, які можуть включати представників правоохоронних органів.

Склад комісії може включати представників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, а також експертів, оцінювачів, фахівців з певних видів робіт, пов'язаних із будівництвом та проєктуванням архітектурних об'єктів, представників міжнародних та громадських організацій.

За три місяці українці подали 31 176 заяв на отримання фінансової допомоги, як повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури. З цієї кількості було затверджено допомогу лише 4806 заявникам. Це становить лише 15,4% від загальної кількості заяв.

Основна проблема: нестача “рук” та велика зайнятість комісій. На місцях вже почали вживати додаткові заходи для прискорення цього процесу.

Для того щоб оперативно оволодіти роботою з державним сервісом, проводиться навчання для комісій та осіб, які їх координують. На практиці виявилось, що комісіям знадобилося 2-3 місяці, щоб дійсно зрозуміти роботу та які вимоги до них пред'являються.

Тим не менше, проблеми із оперативністю обробки заяв залишаються у регіонах, що межують із зоною бойових дій. Зокрема, така ситуація спостерігається на Харківщині та Херсонщині, де недостатньо робочих рук для опрацювання заяв.


Чи є у держави кошти на відновлення житла?

Фінансування програми "єВідновлення" здійснюється за рахунок коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. У травні уряд виділив перші 4,4 мільярда гривень на реалізацію цієї програми.

Загалом на сьогодні, на 5 тисяч погоджених заявок уряд спрямував 389 мільйонів гривень. Міністерство відновлення наголошують, що фінансування програми забезпечено у достатньому обсязі, а фінальна сума ще не затверджена та залежатиме від кількості верифікованих заяв.



Питання і проблеми, з якими можна зіштовхнутись у процесі


Відсутність цифрових документів на майно

Проблема втрачених документів або відсутності права власності на житло є однією з найпоширеніших ускладнень, які виникають. Багато людей не встигли належним чином оформити своє право власності на житло. Приблизно 30-50% населення не має правильних документів на власність на будинки, оскільки оформляли своє право власності до 2013 року, і отримали паперове нецифровізоване свідоцтво про приватизацію майна.

Така ситуація значно уповільнює відновлювальні процеси. Навіть якщо у людини були правовстановлюючі документи у паперовому вигляді, під час конфлікту часто вони втрачалися, горіли або загублювалися, коли люди тікали з будинків. Такі особи зараз мають єдиний спосіб — звернутися до суду, щоб встановити факт наявності таких документів.

Зараз справи в судах розглядаються досить довго. Тому міністерства вже працюють над тим, щоб прискорити розгляд таких справ і, відповідно, виплати компенсацій за завдані збитки.

Українські владні органи закликають громадян не зволікати і оформити документи на власність, навіть якщо їхнє майно не зазнало пошкоджень. Важливо внести інформацію про власність у реєстр нерухомого майна, навіть якщо документи були втрачені або загублені. Це дозволить мати цифровий доказ власності у разі подальших потреб.


Програма не охоплює тимчасово окуповані території

Оскільки влада України не може точно визначити розмір пошкоджень на цих територіях, житло там не включається до програми. Це буде діяти до моменту повного відновлення контролю над цими регіонами. Така ж ситуація стосується і житла, що знаходиться в районах активних бойових дій.



Незгода з сумою компенсації

Деякі заявники не згодні із розміром компенсації, наданої комісією, і відмовляються підписувати чек-лист. Ця ситуація пояснюється тим, що заявники очікують отримати компенсацію у повному обсязі, більшу за максимальні 200 тис. грн, а не обмежуватися встановленою сумою. Це призводить до того, що деякі заявки залишаються невирішеними.

Уряд радить українцям, які оцінюють збитки на суму більше 200 тисяч гривень, не поспішати з оскарженням рішення. Наразі у розробці новий етап програми "єВідновлення", спрямований на компенсації для капітальних ремонтів.

Водночас, особам, які вже отримали компенсацію до 200 тисяч гривень, варто усвідомлювати, що додаткову суму вони не отримають.


Обмеженість використання коштів

Неможливо поповнювати "єВідновлення" картку, здійснювати перекази на інші картки або використовувати її для оплати інших товарів та послуг. До того ж, термін дії коштів обмежується 12 місяцями після дати зарахування.


Якщо ремонт вже зробили

Уряд повідомляє, що програму "єВідновлення" розширили на тих, хто самостійно відновив пошкоджене від бойових дій житло за свої кошти. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив під час засідання Кабінету Міністрів наприкінці липня.

Проте, він також зазначив, що розгляд таких справ розпочнуть не раніше осені.

Деталі щодо того, як саме буде працювати цей механізм компенсації, хто матиме змогу скористатися ним, будуть надалі надані Міністерством інфраструктури та Міністерством цифрової трансформації, відповідальними за реалізацію програми.

Раніше було повідомлено, що можуть подати заявку тільки ті особи, які вже розпочали ремонт свого житла, але ще потребують додаткових коштів для його завершення, а компенсацію за вже завершений ремонт у рамках програми "єВідновлення" отримати не можливо.


Можна купити матеріали, але не всі

Ще одним викликом для місцевих громад стала проблема з відсутністю деяких матеріалів, що використовувалися раніше при будівництві будинків. Є випадки, коли законодавством не передбачена закупівля деяких матеріалів, які використовувалися для будівництва будинків, зокрема тих, які були зведені у 20-му столітті. Наприклад, дерево відсутнє в чек-листі, і це створює деякі незручності.

Ця ситуація призводить до того, що комісія не може нарахувати збитки для людей, у чиєї нерухомості є такі матеріали, навіть якщо є очевидні пошкодження.

Представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури стверджують, що чек-лист містить різноманітні підходи та варіанти обрахунку пошкоджень для різних конструкцій пошкоджених будівель. Проте вони також висловлюють готовність приймати зворотний зв'язок від місцевих громад щодо цієї проблеми.


Підписуйтесь на наш ютуб канал — там багато відеооглядів проєктів:


ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Які переваги має використання енергоефективних технологій у проєктуванні будинку?
Використання енергоефективних технологій в проєктуванні будинку має численні переваги, які сприяють економії ресурсів і покращенню життєвого комфорту. Зокрема, такі технології дозволяють знизити витрати на опалення та охолодження завдяки кращій теплоізоляції будівлі. Це сприяє зменшенню споживання енергії та витрат на комунальні послуги. Крім того, енергоефективність допомагає зберегти природні ресурси, так як менше енергії виділяється та використовується. Це є важливим кроком у зменшенні вуглецевого сліду будівлі на навколишнє середовище.
Які основні аспекти враховувати під час вибору стилю для внутрішнього оформлення?
Обираючи стиль дизайну для внутрішнього оформлення приватного будинку, важливо враховувати кілька ключових аспектів: 1. Дизайн повинен відображати ваші особистість та вподобання. Розгляньте свої улюблені кольори, стилі меблів та елементи декору. 2. Вибираючи стиль, важливо забезпечити, щоб він відповідав функціональним потребам приміщень. Наприклад, в умивальних та кухнях слід покласти акцент на практичність та легкість очищення. 3. Усі кольори та матеріали повинні гармоніювати між собою, створюючи злагоджену атмосферу в будинку. Важливо підібрати палітру кольорів, яка сприяє спокою та затишку.
Які кроки варто застосувати для максимізації природного освітлення в будинку?
Максимізація природного освітлення в будинку сприяє створенню більш комфортної та енергоефективної обстановки. Ось декілька кроків, які можна підприємати для досягнення цієї мети: 1. Встановлення великих вікон або віконних систем допомагає впустити більше природного світла у приміщення. 2. Важливо розташовувати вікна на південних та південно-західних сторонах будинку, де сонячне світло найбільш інтенсивне. 3. Під час внутрішнього оздоблення варто вибирати світлі кольори для стін, підлоги та стелі, що допоможе розподілити світло більш рівномірно.

Оцініть статтю
(
Оцінок: 6
Середня: 5
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло cookies.change_consent