Будівництво власного будинку вважається найзатратнішим заходом для всіх людей, незалежно від їхнього достатку. У цій справі знати, де заощадити можна, а де не можна - важливо на кожному етапі: при виборі ділянки та проекту, закупівлі матеріалів та підписанні договору з підрядником. У цій статті ми перерахували головні помилки в гонитві за економією, розповіли правду про окупність "пасивних" будинків та розкрили головні прийоми для скорочення витрат на будівництво для кожного етапу.
ЗМІСТ
Етапи будівництва, на яких заощаджувати категорично не можна
Як вибрати ділянку під будівництво
Як придбати грамотний та економічний проект
Як звести надійний та недорогий фундамент
Як заощадити на закупівлі матеріалів
Секрети найму та контролю робочої сили
Придбання готових типових конструкцій
Як заощадити при експлуатації будинку
Чи варто будувати «пасивний будинок»?
Етапи будівництва, на яких заощаджувати категорично не можна
Бажання скоротити витрати природно будь-якого забудовника і нерідко приносить відчутну користь. Але треба заздалегідь розуміти, на чому можна заощадити при будівництві будинку, і де невчасний прояв ощадливості може зашкодити. Три основні моменти, коли слід суворою рукою задушити своє внутрішнє земноводне – це геологічне і геодезичне дослідження, якість матеріалів та розведення комунікацій. Нижче про них докладно.
|
|
|
Економити потрібно з розумом, але як це зробити? Пропонуємо скористатися досвідом професійних будівельників, які поділилися своїми секретами. Матеріал викладено за етапами для економії коштів, починаючи від нюансів вибору ділянки та завершуючи оформленням інтер'єру нового будинку.
Як вибрати ділянку під будівництво
Перше, на чому можна заощадити при будівництві - це вибір правильної ділянки, і ось чому.
- Межі ділянки – лише правильної форми. Витягнута або порізана ділянка коштує дешевше, але економна покупка обернеться головним болем. Згодом виявиться, що в пляму забудови можна вписати тільки маленький будинок, або доведеться замовляти індивідуальну розробку проекту з нуля. Не факт, що заощаджена при покупці сума виправдає наступні витрати.
- Жодних ухилів ґрунту. Помітний ухил поверхні може виглядати дуже мальовничо, проте обсяг земляних робіт збільшиться у кілька разів. Ще доведеться витратитися на облаштування терас і майданчиків, а також на підпірні стіни і зміцнення грунту, щоб одного прекрасного дня не прокинутися під пластами грунту, що з'їхав з ухилу. Крім того, кудись потрібно відводити воду, що стікає після кожного дощу. Аналогічні наслідки обіцяє вибір ділянки на краю яру або осипу.
- Наявність інженерних комунікацій. Якщо магістралі вже заведені на ділянку, роботи з підключення до них будинку коштуватимуть набагато дешевше. Розрахунки показують, що газорозподільний пункт має бути не далі, ніж за 100 метрів від ділянки, опора лінії електромережі – не далі 300 метрів, водопровідна магістраль – 200 метрів. Крім того, потрібно заздалегідь перевірити в місцевій адміністрації, чи можливе підключення в принципі, і яка потужність, що виділяється на житловий об'єкт.
- Категорично без фундаменту. При продажу фундаменту будинку на ділянці позиціонують як перевагу, можливість заощадити при будівництві. Насправді ж виходить навпаки. Адже ви не знаєте, на яке навантаження розрахований фундамент. Не факт, що при його зведенні дотримувалися всіх технологічних вимог. Зрештою, вас може не влаштовувати його конфігурація або розміри. Прийде демонтувати конструкцію, що вимагатиме додаткових витрат.
- Купівля ділянки – не взимку. Шар снігу приховує недоліки, і ділянка виглядає привабливіше, ніж насправді.
- Результати геологічних досліджень. Бажано, щоб геологічний профіль ділянки було складено до оформлення покупки. Часто власники позбавляються землі з ненадійними ґрунтами, так як будівництво в таких умовах буде занадто затратним. Іноді вартість будинку через це зростає вдвічі чи навіть втричі.
Як придбати грамотний та економічний проект
Щоб уникнути нецільових витрат та багаторазових переробок, без професійно підготовленого, адаптованого проекту вам не обійтись. Будь-яка економія забудовника під час будівництва стає можливою лише у тому випадку, коли він розуміє структуру витрат і може поетапно перевіряти, як просувається робота. Будівельний та архітектурний проекти будинку дозволяють скласти докладний кошторис, в якому враховані буквально всі матеріали, аж до цвяхів та шурупів. Ви не будете закуповувати нічого зайвого, а якщо виконроб поскаржиться на брак цементу або плитки, спокійно покажете йому затверджений кошторис і поясніть, що це не ваша проблема.
Архітектурне бюро Z500 пропонує своїм замовникам два види кошторису:
- для тих, хто має намір будувати самостійно – «Відомість матеріалів»;
- для забудовників, які користуватимуться послугами підрядників – «Тендерна пропозиція».
Обидва документи адаптовані до вітчизняної практики приватного житлового будівництва та дозволяють заздалегідь деталізувати майбутні витрати.
Крім того, рекомендуємо до прочитання статті «Як обрати проект недорогого будинку», у якому викладено основні засади вибору максимально простих та доступних проектів. Витрати на будівництво будуть мінімальними, якщо вибрати будинок прямокутної форми з двосхилим дахом, без підвалу та з навісом замість гаража. Бажано також відмовитися від так званих архітектурних надмірностей:
- ліпнини та аналогічного декору;
- еркерів та інших згинів периметра;
- прорізів арочної форми;
- гострої покрівлі, що збільшує площу покрівельного покриття (рекомендується кут не більше 25 °);
- панорамного скління, критих та засклених терас;
- високого цоколя;
- довгих коридорів, зайвих кімнат.
Планування будинків, що зводяться за готовими проектами, має, як мінімум, одну вагому перевагу. Він вже пройшов випробування практикою, і проектувальники врахували зауваження клієнтів, усунувши виявлені недоліки та помилки. Не варто побоюватися неоригінальності: наші типові проекти на будинки бюджетного сегменту таки зустрічаються не в кожному селищі. Зате ви заощадите, як мінімум, 40-50 тисяч рублів, які зможете витратити, наприклад, на дорожче оздоблення, ніж планували раніше.
Як звести надійний та недорогий фундамент
Найважливішою частиною будь-якого будинку є фундамент. Він передає вагове навантаження стін та перекриттів на ґрунт і тримає на собі всі інші архітектурні елементи. Будівельна практика показує, що вартість фундаменту становить від чверті до третини всіх витрат на будівництво. Тому при його зведенні не варто закладати товщину та міцність «про запас», оскільки ці витрати будуть зайвими. Але й зменшувати параметри навмання теж не можна. Щоб характеристики фундаменту точно відповідали вашим потребам, потрібно:
- виконати геологію та геодезію ділянки, залучаючи досвічених спеціалістів;
- замовити адаптацію типового фундаменту або індивідуальний розрахунок у архітектурному бюро на основі отриманих даних про структуру ґрунтів;
- відмовитися від проектів з підвалом або цоколем, оскільки основні витрати припадуть на масштабні земляні роботи, влаштування дренажу, зведення та опалення нижніх приміщень.
Вплив геології ґрунту на тип фундаменту будинку
За результатами геологічних досліджень зниження вартості може становити до 20% від початкової. Якщо ж знехтувати дослідженнями, то через невірно вибрані параметри фундаменту новий будинок може частково або повністю зруйнуватися вже в перший рік експлуатації. Чи варто такого ризику економія 30-50 тисяч рублів – вирішувати вам.
Як заощадити на закупівлі матеріалів
Ціни на будматеріали коливаються в залежності від сезону: навесні та влітку вони на піку вартості, до осені ціни знижуються, а взимку досягають мінімуму. Для будівництва будинку матеріалів знадобиться багато, тому економія при несезонній закупівлі складе чималу суму. До того ж ви цілком можете зажадати знижку за опт, купуючи все в одного постачальника, та й доставка в цьому випадку обійдеться дешевше.
Декілька практичних порад:
- Матеріал для зведення коробки цілком можна вибрати в бюджетному сегменті - наприклад, замість дорогої цеглини або бруса взяти дешевший газобетон. Для пористих матеріалів знадобиться надійна гідроізоляція стін, щоб захистити їх від вологи. Ознайомтеся з проектами будинків з піноблоків, розміщеними в нашому каталозі.
- При зовнішніх стінах будь-яких матеріалів внутрішні перегородки слід зводити з недорогих піноблоків, міжповерхові перекриття - з дерева замість залізобетону.
- Якщо збираєтеся змінювати матеріали, зазначені у специфікації проекту на менш дорогі, не слід вибирати дешевші сорти вихідного матеріалу. Наші проєкты будинків з газобетону, наприклад, розраховані на блоки з кращими параметрами по міцності. Втрата якості в цьому випадку дорівнює зниженню надійності будинку.
Як зэкономити на доставці будматеріалів
У загальному кошторисі закупівлі оплата доставки займає вагому частку витрат – приблизно 20-25%. Такі транспортні витрати є наслідком хаотичності покупок: цемент купують в одному місці, фарбу в іншому, цеглу або піноблок замовляють у третьому. Але зберегти гроші на доставці будматеріалів не тільки можна, а навіть потрібно, і ми зараз розповімо, як це зробити. Секрет простий.
- Чим ближче до будмайданчика постачальник, тим менші витрати на доставку. Так, можливо, у когось у сусідньому регіоні знайдуться дешевші сухі суміші чи плитка. Але різницю безжально поглине ненажерлива доставка. Тому закупівлю робіть лише у найближчих магазинах будматеріалів.
- Не купуйте невеликими партіями. Намагайтеся заповнити без залишку кузов вантажівки, що доставляє матеріали на об'єкт. Чим менше рейсів, тим нижчі транспортні витрати. Використовуйте відомість матеріалів, щоб нічого не проґавити і закупити відразу все необхідне.
- Купуйте більшість матеріалів, особливо найважчі та об'ємні, в одного постачальника та однієї закупівлі. Оптовому покупцеві належить знижка.
Секрети найму та контролю робочої сили
Будувати будинок власноруч здатні далеко не всі. Заважає не лише недолік навичок та досвіду, а й банальна нестача часу. Якщо ви будуватимете, то хто зароблятиме гроші для будівництва? Тому ведення робіт доручають професіоналам. Пропонуємо прислухатися до наступних порад щодо найму та контролю працівників:
- Укласти договір з великою будівельною компанією, яка всі види робіт виконує самотужки, не віддаючи нічого на сторону. Тут головний виграш – відповідальність. У договорі можна зафіксувати подробиці: терміни, поетапні суми оплати, виконані роботи тощо. Помилки або брак безпосередніх виконавців у цьому випадку усуватимуться оперативно, оскільки не буде можливості звалити огріхи на несумлінних попередників.
- З початку і до кінця будівництво повинен вести один виконроб. Якщо безпосередні керівники будуть змінюватися, проблеми неминучі, оскільки кожен новий виконроб знаходитиме в діях попереднього недоліки, на усунення яких знадобляться позапланові вкладення.
- Постійно контролюйте працівників. Якщо не можете часто приїжджати на будмайданчик, вимагайте щодня надавати фото- та відеозвіти про те, що зроблено за робочий день. З іншого боку, вимагайте акти на приховані роботи, тобто на ті, результати яких не видно зовні. Якщо пустити справу на самоплив, витрати перевищать кошторис, як мінімум, на 10-20%.
Придбання готових типових конструкцій
Заводське серійне виробництво завжди дешевше за виготовлення вручну в одиничному екземплярі. Це стосується будь-яких виробів, у тому числі будівельних конструкцій. Ми рекомендуємо для здешевлення загальної вартості будинку віддавати перевагу заводським конструкційним вузлам.
1. Покрівельні конструкції з типових кроквяних ферм
Кроквяна система заводського складання має ряд переваг перед самозбірною:
- Економія матеріалів. Для кроквяних ферм необхідно майже вдвічі менше пиломатеріалів, ніж для традиційних крокв, що збираються прямо на даху. Тому вони коштують дешевше.
- Економія часу. Для встановлення кроквяних ферм потрібно всього два-три дні. Вам доведеться менше платити працівникам.
- Гарантія якості. Виробник відповідає за міцність та надійність складання. Під час монтажу не потрібні доопрацювання та припасування під розміри, продукція сертифікована.
- Довгі прольоти. Будівельні ферми дозволяють перекривати прольоти завдовжки до 12 метрів, не використовуючи додаткових підпірок.
За всіх переваг стропильних ферм, в Україні вони досі залишаються не дуже затребуваними. Їх виробництво налагоджене лише у найбільших містах – Київ та Харків.
2. Складання типових вузлів – функція професіоналів
Якщо ви закупили заводські вузли (кроквяні ферми, сходи та ін.), не варто довіряти їх монтаж звичайним робітникам, які можуть помилитися і зіпсувати конструкцію. Запросіть фахівців із компанії-виробника. Вони не тільки виконають роботу якісно, але й дадуть на неї гарантію.
Як заощадити при експлуатації будинку
Недороге житло передбачає невисокий рівень витрат на його обслуговування та утримання. У наших кліматичних умовах це особливо важливо, адже взимку чималі кошти витрачаються на опалення, а влітку доводиться охолоджувати повітря за допомогою кондиціонера. Насправді ж дешевизна будівництва обертається підвищеними експлуатаційними витратами. Щоб з вашим будинком цього не трапилося, постарайтеся виконати такі рекомендації:
- Добре утепліть стіни. Товщина утеплювача повинна відповідати товщині стін та особливостям кліматичної зони. Так, у проектах Z500 зовнішні стіни зводяться з газобетону завтовшки 380/375 мм марки В2,5 або вище. Для них необхідне зовнішнє утеплення плитами мінеральної вати 50 або 100 мм, щільність яких не повинна бути нижчою за 150 кг/м³. При необхідності ми зробимо перерахунок для інших стінових матеріалів та видів утеплення.
- Встановіть енергозберігаючі системи. Вам знадобиться, як мінімум, три види обладнання: для автоматичного регулювання опалення залежно від коливань температури в будинку, для автоматичного вимкнення світла за сигналами від датчиків руху або присутності, а також сучасний опалювальний котел з двома контурами – опалення та ГВП. Вкладення цих систем швидко окупляться економією поточних витрат.
- Не використовуйте технологію «нульового будинку». Популярні у країнах Європи системи отримання теплової енергії від вітру, сонця, побутових приладів та ін. у нашому кліматі не справляються із зимовим обігрівом. Вам все одно доведеться, крім дорогих технологій «нульового будинку» встановлювати звичайні опалювальні прилади для догріву теплоносіїв.
Чи варто будувати «пасивний будинок»?
Популярна у країнах Заходу концепція «пасивного будинку» знаходить шанувальників у нашій країні. Вона має на увазі застосування комплексу технологій, що знижують енергоспоживання: витрати енергії на квадратний метр площі не перевищують 15 кВт на рік. Виглядає перспективно, однак при спробі реалізації такого будинку виявляється, що вартість його будівництва невиправдано висока і недоступна середньому мешканцю України. У країнах Заходу, по-перше, «пасивні будинки» експлуатуються у набагато м'якшому кліматі, а по-друге, їх будівництво дотується урядами деяких країн (не всіх) або міжнародними еко-організаціями.
В Україні реалізація комплексу архітектурно-планувальних рішень, що підвищує енергоефективність будинку, виллється у круглу суму. Але це ще півбіди – головне, що вкладення не виправдають себе і за 30 років. Це не означає, що будь-які зусилля будуть марними. Ви можете дотримуватися деяких принципів енергетичної ефективності, які не вимагають надто дорогих рішень. Наприклад, при проєктуванні використовувати правила сонячної архітектури, щоб збільшити природне нагрівання стін сонячними променями. Навіть за умов нашого клімату можна зводити енергоефективні будинки, у яких річна витрата електрики становить приблизно 60 кВт*год/м². При цьому подорожчання будівництва буде незначним і окупиться вже за 4-5 років.
Практичні поради професійних будівельників
Працівники будівельних організацій, з якими наше архітектурне бюро підтримує співпрацю, поділилися деякими професійними секретами, які дозволяють скоротити витрати на будівництво:
- Не допускайте затягування термінів будівництва. Чим довше роботи, тим більше доведеться заплатити робітникам і компанії, що представляє техніку в оренду. Ваше завдання – зниження невиправданих витрат. Разом із менеджером підрядника складіть графік виконання робіт і вимагайте, щоб бригада будівельників жорстко його дотримувалася. Вчасно привозіть на будмайданчик матеріали, щоб у робітників не було приводу сидіти без діла.
- Замовляйте меблі та побутову техніку в інтернет-магазинах. Ви витратите набагато менше часу, ніж при багатогодинних походах меблевими салонами. Крім того, інтернет-магазини не витрачаються на оренду приміщень, тому можуть продавати свої товари дешевше, ніж салони. Великі покупки варто робити у відомих компаніях, що надають всі належні сертифікати та гарантійні документи.
Як бачимо, розумний підхід до процесу будівництва припускає досить помітну економію фінансів. Потрібно лише дотримуватись правил, викладених у цій статті. Коротко повторимо їх:
- будуйте на рівній ділянці;
- вибирайте проект без надмірностей;
- адаптуйте фундамент до умов ділянки;
- подбайте про системи енергоефективності;
- закуповуйте матеріали оптом та якомога ближче до ділянки;
- укласти договір з великою підрядною організацією;
- не міняйте виконроба під час будівництва.
Ось, власне, і всі правила економії, які дозволяють звести міцний, надійний і теплий будинок без надмірних витрат. А якщо ви хочете глибше розібратися, як формуються витрати на будівництво, прочитайте статтю «Вартість будівництва будинку в Україні у 2021 році».
А що ви думаєте про якість недорогих будинків та можливості заощадити? Поділіться своєю думкою у коментарях.