Як підготуватись до блекауту 2023 у квартирі та приватному будинку

Рецензент статті: Катерина Куліш, спеціаліст компанії Z500



Очікується, що найближча зима буде знову важкою через російські ракетні атаки на критичну інфраструктуру. Зрозуміти на 100%, якою буде ситуація з електропостачанням восени та взимку 2023 року є вкрай важко. Проте вже відомо, що зима 2023 року може бути навіть складнішою, ніж попередня.

Українці вже відчули необхідність бути готовими до найгірших сценаріїв в останні роки. Тому у цій статті ми розглянемо, як готуватися до зими в умовах війни і що слід мати на увазі, враховуючи максимально непередбачувану ситуацію.


ЗМІСТ

Крок 1. Утеплення будинку зсередини

Крок 2. Список речей для комфортного сну

Крок 3. Запас їжі, води, медикаментів

Крок 4. Інвертаризація освітлювальних та нагрівальних приладів

Крок 5. Безпека пересування на вулиці

Крок 6. Придбання альтернативних джерел енергії

Крок 7. Дізнайтеся про найближчі пункти незламності


Крок 1. Утеплення будинку зсередини

Існують прості правила, які допоможуть зберегти тепло у вашому житлі.

Завдання №1: Утепліть віконні та дверні пройми. Якщо у вас дерев'яні рами, заклейте їх малярним скотчем. У випадку пластикових вікон, перевірте, чи їх можна закрити ще щільніше, підкрутивши. Також перевірте рами ззовні. Якщо потрібно, відновіть монтажну піну та силіконовий герметик навколо рами та підвіконня.

Завдання №2: Вкладіть ізоляцію алюформу між батареєю і стіною. Зазвичай стіни біля батарей є тонкішими, а алюформ запобігатиме тепловтратам і сприятиме розподілу тепла у приміщенні.

Важливо також пам'ятати, що при вибухах поряд можуть постраждати не лише вікна, а й стіни. Якщо на стінах з'являються тріщини або отвори від осколків, через них може втрачатися тепло. Тому рекомендується придбати монтажну будівельну піну. Одного балону з піною буде достатньо для заповнення приблизно 100 отворів. Цей метод дозволить якісно захистити вашу будівлю від втрати цінного тепла.



Крок 2. Список речей для комфортного сну

При температурі 15-16 градусів, ваш комфортний теплий сон можна забезпечити за допомогою теплих пухових або шерстяних ковдр.

У більш екстремальних умовах варто розглянути спальний мішок. У ньому ви будете відчувати себе майже як в коконі, який допомагає обмежити доступ холодного повітря до вас. Зимові спальні мішки можуть бути пухові або містити синтетичний замінник пуху, який називається прималофт. Якісні зимові спальні мішки є досить дорогими, вартістю від 150 доларів. Однак як пухові, так і з прималофту спальні мішки є легкими та компактними і добре утримують тепло.

Для швидкого зігріву можна одягти зимову куртку і рукавиці, а потім лягти у спальник. Після того, як вам стане тепло, можна зняти верхній одяг.

Якщо температура в будинку занадто низька, щоб заснути, можна влаштувати намет на матраці. Усередину намету ви можете покласти спальник. Температура в наметі буде на кілька градусів вищою, ніж взагалі в будинку.

Теплий одяг та його послідовність на тілі також важливі. Флісовий та вовняний одяг, товсті шкарпетки з натуральних матеріалів — це відмінний варіант. Декілька шарів одягу ефективно допоможуть зберегти температуру тіла.

Термобілизна з натуральної вовни є ідеальним варіантом, хоча вона може бути досить дорогою. Вона відмінно утримує тепло, зручна і служить тривалий час. Один комплект коштує приблизно 100 доларів, у той час як синтетичні варіанти в 2-3 рази дешевші.

Під час роботи за комп'ютером корисними можуть бути "велорукавички", що забезпечать тепло для рук, не обмежуючи рух пальців.

Крім одягу, розгляньте можливість придбання грілки. У вечірні та нічні години вона допоможе вам уникнути переохолодження. Просто наповніть її гарячою водою, закрийте і помістіть поруч з вами. Пластикові пляшки також можуть виконувати роль імпровізованої грілки.



Крок 3. Запас їжі, води, медикаментів

На жаль, відсутність електрики в багатьох будинках може призвести до такої проблеми, як відсутність водопостачання. Тому більшість з нас вже впровадили звичку мати запаси питної та технічної води на всякий випадок. Якщо ви цю звичку вже забули, то варто її відновити. Для однієї дорослої особи потрібно, приблизно, 2 літри питної води на день і 8-10 літрів для готування і особистої гігієни.

В екстремальних умовах воду можна дезінфікувати за допомогою спеціальних таблеток, які містять хлор, діоксид хлору або інші засоби, але після очищення важливо її профільтрувати. На ринку також є автономні мікрофільтри, які в надзвичайних ситуаціях можуть очищати воду з природних водойм.

Не забудьте переглянути ваші старі запаси продуктів тривалого зберігання та оновити їх, якщо деякі продукти вже не придатні для вживання. Варто заздалегідь підготувати запаси консервованої їжі, снеків, сухофруктів, горіхів і сублімованої їжі. Останню особливо зручно готувати за допомогою туристичного пальника.

Забезпечте наявність всіх необхідних медикаментів для вас і вашої родини, зокрема тих, які стосуються вашого хронічного захворювання. Мінімумом повинні бути наявні засоби для знеболення, протиалергічні препарати, заспокійливі засоби, протизапальні препарати, засоби для знеболення горла та ліки від захворювань шлунково-кишкового тракту.

Також не забудьте про своїх домашніх улюбленців — забезпечте запаси їхньої їжі, ліків та наповнювача для них.

Ще однією незручністю під час вимкнення електропостачання, звісно ж, є неробочі банківські термінали та обмежений ліміт зняття готівки з банкоматів. Тому рекомендуємо вам виробити звичку мати певний готівковий залишок, який вистачить на 2-3 дні в разі відсутності електроенергії.



Крок 4. Інвертаризація освітлювальних та нагрівальних приладів

Підготуйте якнайбільше з наступного переліку:

  • Заряджений павербанк (краще мати декілька великої ємності)
  • Ліхтар, який живиться від сонячних батарей або батарейок (запасні батарейки про запас)
  • Свічки та сірники для освітлення
  • Запальнички для зручності
  • Радіоприймач на батарейках для отримання інформації та зв'язку
  • Туристичний пальник для приготування їжі та кип'ятіння води
  • Декілька газових балонів (заправлені не до краю для безпеки)

Існують різні види пальників, такі як газові, бензинові, спиртові та на сухому паливі (тирсі, парафіні). Деякі пальники працюють на комбінованому виді палива. Газові пальники зазвичай вважаються найбільш доступними і економічними. Наприклад, бензиновий пальник витрачає близько 330 грамів пального на годину, в той час як газовий споживає лише 100 грамів.


Крок 5. Безпека пересування на вулиці

У зимовий час день стає коротшим, і сутінки можуть наступати навіть о 15:00. Тому без вуличного освітлення забрати дітей зі школи або повернутись з роботи стає небезпечно у темряві. Автомобільні фари сліплять, навколо все стає нечітким, але правильна підготовка допоможе зберегти вашу видимість. Обов'язково одягайте світловідбиваючий одяг і прикріплюйте світловідбиваючі стрічки до рукавів, сумок або рюкзаків вашої дитини, щоб її можна було помітити здалеку. Також рекомендується мати при собі невеликий, зручний ліхтарик, щоб сигналізувати водіям при переході дороги. Для вашого домашнього улюбленця можна придбати неоновий нашийник.



Крок 6. Придбання альтернативних джерел енергії

Залежно від типу вашого житла (квартира або будинок), розгляньте можливість купівлі альтернативного джерела енергії, якщо ви цього ще не зробили минулого року.

Звісно, у приватному будинку утеплитися дещо легше. Серед найбільш популярних методів підготовки можна виділити використання генераторів (на дизелі або бензині), буржуйок та твердопаливних котлів. Вибір методу залежить від ваших фінансових можливостей та конкретних потреб.

Існують генератори на дизелі, бензині, газі та комбінованого типу.

За потужністю генератори поділяються на:

До 3 кВт: призначені для роботи 1-2 економних побутових пристроїв, наприклад, ноутбука та водонасосної станції. Підходять для невеликих будинків та екстрених випадків відключення електроенергії.

До 5 кВт: забезпечують роботу будь-якої побутової техніки, включаючи обігрівачі.

До 7 кВт: призначені для роботи побутової техніки великих будинків, але вимагають багато місця.

Використання буржуйок потребує дотримання правил безпеки, включаючи встановлення пристрою на металевому листі та уникання прилягання до стін. Однак буржуйка не зберігає тепло довго і споживає багато палива.

Твердопаливний котел потребує зазвичай електроенергію для коректної роботи, тому краще мати паралельно генератор.

Найкращим варіантом є наявність мурованої печі в будинку або каміна. Також, при приватному будинку можна готувати їжу на мангалі або на вогнищі на вулиці.


Якщо ви проживаєте в квартирі, розгляньте можливість придбання портативної зарядної станції. З такою станцією ви зможете заряджати ваші смартфони, ноутбуки, роутери, телевізори і навіть міні-холодильник. Ці портативні станції функціонують, як великі павербанки і дуже швидко заряджаються, за годину-дві. Тому, при включеннях електроенергії за графіком, ви зможете повністю зарядити таку портативну електростанцію.

Іншою альтернативою портативній зарядній станції може бути інвертор разом з акумуляторами. Перевагою такої системи для квартир є її потужність, оскільки інвертор з акумулятором може живити більше приладів, ніж портативна зарядна станція. Для власників приватних будинків інвертор можна використовуватися комплексно з генератором або сонячними панелями. Це означає, що в разі тривалої відсутності електроенергії ви зможете заряджати акумулятори за допомогою інвертора, підключеного до генератора або сонячних панелей, і потім використовувати накопичену енергію для живлення ваших пристроїв. Крім того, інвертор можна використовувати як додатковий перетворювач для стабілізації струму, який надається генератором.


Крок 7. Дізнайтеся про найближчі пункти незламності

Складіть маршрут пішої подорожі до найближчого пункту незламності у випадку відсутності транспорту. Під час тривалих відключень електроенергії пункт незламності — це місце, де ви зможете зігрітися, випити гарячий напій, підзарядити свої електронні пристрої, підключитися до інтернету та підтримати один одного.


Поза теплими речами, генераторами та павербанками, кожен член вашої сім'ї повинен знати план дій на випадок критичних ситуацій. Має бути готова тривожна сумка і достатньо пального для вашого транспорту.

Ми сподіваємося, що всі ці можливі події не стануть реальністю у вашому житті, і підготовлені речі та заплановані заходи "на всяк випадок" допоможуть заспокоїти ваш розум і знизити стрес.


Підписуйтесь на наш ютуб канал — там ми публікуємо відеоогляди наших проєктів:



ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Які основні кроки підготовки до зими з відключеннями електроенергії?
Для підготовки до зими ми радимо мати запаси теплого одягу, генератора або портативної електростанції, а також запас їжі та води на кілька днів для кожного члена сім'ї.
Які рекомендації щодо ефективного використання генераторів під час відключення електроенергії?
Для ефективного використання генератора під час відключення електроенергії, слід правильно підключати прилад, оберігати від утворення вугільного монооксиду, та регулярно обслуговувати та заправляти його пальним.
Як підготувати дітей до можливих відключень електроенергії взимку?
Під час підготовки до відключень електроенергії взимку важливо розповісти їм про можливі надзвичайні ситуації, навчити безпечно користуватися свічками та ліхтариками, та створити спільні розважальні ігри та активності для часу без світла.

Оцініть статтю
(
Оцінок: 6
Середня: 5
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.

Якщо ви не можете відновити пароль або у вас є інші технічні складності по роботі з сайтом, повідомте про це на адресу project@z500.com.ua .

Тепер відкрийте вашу пошту і дотримуйтесь інструкцій в листі з відновлення пароля (таке буває рідко, але цей лист може виявитися в папці "спам")

Перевірте пошту: , Вам було відправлено лист для відновлення пароля.

Якщо лист не прийде протягом декількох хвилин, перевірте повідомлення в папці спам.

Чому вам варто мати обліковий запис у Z500

  • детальні креслення до проєкту
  • інформація про будівництво в районі
  • спеціальні акції
  • спостерігати за іншими будівельниками
  • контактувати з іншими користувачами
  • додати в обране
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло