Оздоблення фасаду будинку: вибираємо кольори та матеріали

Автор статті: Юрій Алєксєєнко, архітектор компанії Z500

Враження, яке справляє будинок на оточуючих, залежить не тільки від архітектурних рішень, обраних проєктувальником, а й від зовнішньої обробки. Колір і фактура матеріалу часом буквально перетворюють фасад, надаючи йому життєрадісну легкість, строгу урочистість або перетворюючи звичайний житловий будинок на стильний арт-об'єкт.

Щоб отримати той візуальний ефект, який ви розраховуєте, потрібно зробити правильний вибір оздоблювальних матеріалів. На жаль, багатьом забудовникам бракує інформації про сучасні оздоблювальні матеріали, їх властивості та особливості. У цій статті ми спробуємо заповнити цю прогалину і донести до вас відомості про потрібні види декоративних покриттів.

ЗМІСТ

Оздоблення фасадів: види, властивості, нюанси вибору

Ключові вимоги до матеріалів

Фасади з цегли

Штукатурні фасади

Натуральний та штучний камінь

Клінкерна плитка

Панелі з фіброцементу

Планкен для фасадів

Фальц-панелі

Сайдинг для фасадів

Фасадна м'яка черепиця

Основні принципи дизайну фасаду

Оздоблення фасадів: види, властивості, нюанси вибору

Ключові вимоги до матеріалів

Поговоримо про властивості, необхідні для фасадного оздоблення. Очевидно, що облицювальний шар повинен привабливо виглядати і захищати стіни будинку від руйнівних впливів, причому не тільки природних, а й антропогенних. Це означає, що потрібно вибрати матеріал:

  • стійкий до вологи та морозу;
  • що не утворює тріщин;
  • не пропускає водяну пару та шкідливі гази;
  • досить міцний, щоб протистояти випадковим ушкодженням;
  • здатний прослужити стільки, щоб виправдати витрати.
Стандартною вимогою для фасадних матеріалів є здатність витримувати щонайменше п'ятдесят циклів заморожування, тобто, не менше ніж п'ятдесят разів замерзнути і відтанути, зберігши при цьому всі свої властивості.

Найбільш суворі випробування очікують на фасадне облицювання в умовах мегаполісу. Крім звичайних кліматичних факторів, вона зазнає руйнівного впливу вихлопних газів, кислотних дощів, пилових викидів підприємств. До того ж покриті пилом фасади періодично миють. Якщо чистити стіни миючим складом, що включає абразивний матеріал (чого ми робити не рекомендуємо), поверхня покривається дрібними подряпинами, які згодом швидко забиваються пилом.

Сьогодні складно сперечатися з вимогами щодо екологічності будівельних матеріалів, що стосуються, зокрема, й облицювання. Покриття повинні відповідати нормативам та регламентам, прийнятим у будівельній галузі, а також гігієнічним та екологічним вимогам. Сюди входять норми безпеки для людей та навколишнього середовища, насамперед відсутність шкідливих випарів, у тому числі при нагріванні та зволоженні.

Тепер розглянемо кожен із матеріалів окремо, щоб виявити його плюси та мінуси.

Фасади з цегли

Проект двухэтажного дома на фасаде с клинкерным кирпичом

Облицювальна і будівельна цегла зазвичай користується в нашій країні величезною популярністю. Незважаючи на досить високу вартість матеріалу, проекти цегляних будинків з гаражем незмінно залишаються затребуваними з низки причин.

Привабливі сторони цегляного оздоблення фасаду:

  • Довговічність. Цегла — лідер за тривалістю експлуатаційного періоду. У середньому вона служить близько 80 років. Для деяких видів термін служби подвоюється: клінкерна цегла не руйнується протягом щонайменше 150 років.
  • Безпека. Цеглу виготовляють із природних матеріалів при високій температурі, тому не слід побоюватися токсичних виділень з облицювання — їм не звідки взятися.
  • Теплозбереження. Завдяки високим термоізолюючим характеристикам будинку з цегли не потребують додаткового утеплення.
  • Негорючість. Цегла виготовлена ​​з глини та обпалена у спеціальній печі при температурі понад 1000°С, тому її неможливо підпалити. Понад те, цегляні стіни створюють перешкоду поширенню вогню.
  • Нескладний догляд. Будинки, облицьовані цеглою, довго зберігають елегантний зовнішній вигляд, пил і бруд на стінах залишається непомітним. За необхідності забруднення легко змити водою.
  • Естетика. Цегляне облицювання виглядає респектабельно, будинок справляє солідне враження.

Недоліки цегли як облицювального матеріалу:
  • Висоли. Так називають білі плями і розводи, які іноді проступають на поверхні кладки, якщо використана не надто якісна цегла. Крім того, причиною висолів може стати надмірний вміст лугів у цементі розчину кладки (понад 0,6%).
  • Велика вага. Цеглу не можна назвати легким матеріалом, вона створює додаткове навантаження на фундамент. Крім того, для перевезення та перевантаження важких упаковок цеглини потрібен спецтранспорт.
  • Включення у проект. Якщо цегляне облицювання не проектувалося заздалегідь, фундамент доведеться зміцнювати на етапі облицювальних робіт. Через надто важкі стіни фундамент може піти тріщинами або перекоситися.
  • Вартість. Облицювальна цегла сама по собі дорогий матеріал, плюс роботи з його укладання теж обходяться недешево, тому що вимагають високої кваліфікації майстра. Тому цегляний фасад обходиться дорожче за інші види фасадного оздоблення, і дозволити його собі можуть далеко не всі.

Штукатурні фасади

Штукатурка фасаду будинку — популярне рішення, що дозволяє за невеликі гроші отримати естетичне і довговічне покриття стін. Вважається, що штукатурний шар недовговічний, проте термін його служби залежить від типу сухої суміші та ретельності дотримання технології. Сучасні суміші мають ряд вкрай корисних властивостей, у тому числі брудовідштовхувальною здатністю. До того ж, штукатурний фасад обходиться дешевше за інші види облицювання.

Перелічимо, чим гарна фасадна штукатурка:

  • Естетичне враження. Вибір кольору стін не обмежений майже нічим. Крім того, залежно від наповнювача та способу укладання, штукатурний шар може імітувати природний камінь, цеглу та інші облицювальні матеріали. Граючи кольором та фактурою, дизайнер підкреслює виразні архітектурні елементи або імітує їх наявність на фасаді, змінюючи зовнішній вигляд будинку.
  • Термін служби. Завдяки добавкам, штукатурний шар набуває стійкості до морозів та вологи, не вигоряє на сонці, не розтріскується через температурні коливання. Еластичність, пиловідштовхуюча здатність, самоочищення дощовою водою та інші корисні властивості дозволяють експлуатувати штукатурний шар протягом кількох десятиліть.
  • Простота укладання. За бажання практично будь-який домовласник може оштукатурити фасад власними руками. Але, звичайно, професійний штукатур зробить це якісніше та швидше.
  • Помірна ціна. Штукатурка — найдемократичніше фасадне покриття.

Що слід знати, вибираючи декоративну штукатурку:
  • Невисока міцність. Штукатурне оздоблення фасаду приватного будинку може бути пошкоджено через удар або інший механічний вплив.
  • Потрібна ретельна підготовка стін. Спочатку фасад слід очистити від старого покриття, вирівняти і прогрунтувати стіни, і лише після цього можна починати оштукатурювання поверхонь.

Увага! Перед оштукатурюванням каркасного будинку необхідно укласти зовнішнє утеплення фасаду будинку шаром не менше 5 см, щоб нівелювати вітрове навантаження. Лише після цього можна укладати декоративний штукатурний шар.

Натуральний та штучний камінь

Элегантный дом с гаражом, функциональным интерьером и с террасой на втором этаже.

Відразу чесно визнаємо: оздоблення фасаду будинку натуральним каменем доступне не всім, тому що облицювальні плити обходяться дорого. Але той, хто може собі це дозволити, зрештою не залишається в накладі. Великий, розкішний вигляд фасаду підкріплюється тривалим терміном служби, стійкістю практично до будь-яких пошкоджуючих впливів, чудовою звукоізоляцією та теплозберігаючою здатністю.

З мінусів, крім високої вартості, слід вказати високий рівень складності облицювальних робіт та велику вагу, що потребує відповідного зміцнення фундаменту.

Вартість штучного облицювального каменю не така висока, хоча дешевим цей матеріал теж назвати складно. Він має практично всі переваги натурального матеріалу, перераховані вище. Крім того, встановлювати штучні плити набагато легше, оскільки вони оснащені спеціальними замками, що спрощують і помітно прискорюють монтаж.

З погляду дизайну фасаду штучний камінь надає більші можливості. Виробники пропонують найширшу палітру колірних та фактурних рішень, що включає імітації не тільки натурального каменю, але й цегли, деревини та інших матеріалів. По довговічності така обробка не поступається природному каменю.

Клінкерна плитка

Проект стильного двухэтажного дома для узкого участка

Цей різновид керамічної плитки виготовляють з глини, обпалюють при високій температурі і тиску. Її не фарбують, колір залежить від складу використаної глини. Клінкерна плитка спочатку призначена для зовнішнього облицювання будинку або оформлення вхідної групи.

Плитка має безліч переваг:

  • Міцність, зносостійкість. Високий тиск щільно спресовує вихідну сировину, усуває порожнечі. Матеріал однорідний за структурою і практично не має часу, а його показники міцності краще, ніж у бетону і керамограніту. Він витримує не менше трьохсот циклів замерзання, його не руйнує вплив кислот та лугів, температурні перепади та опромінення ультрафіолетом. Термін служби облицювання перевищує 80 років.
  • Нескладний догляд. Завдяки відсутності пор бруд і пил не затримуються на поверхні та видаляються звичайною водою.
  • Безпека, екологічність. Натуральні матеріали, що використовуються для виробництва плитки, не виділяють токсичних сполук, безпечні для людини та навколишнього середовища.
  • Естетика. Колірна гама матеріалу включає всі відтінки природної глини, від світло-жовтого та кремового до глибокого червоно-коричневого. Поверхню залишають гладкою, текстурують або покривають склоподібною глазур'ю. Крім власне плитки, виготовляють різні бордюрні, кутові та інші додаткові елементи, що дозволяють сформувати бездоганний вид облицювання будинку.

Чи є недоліки клінкерної плитки?
  • Ціна. Це досить дорогий облицювальний матеріал, хоч і дещо більш доступний, ніж цегла. Крім витрат на покупку плитки, чималу суму доводиться викладати за спеціальний клей для монтажу клінкеру на стіну.
  • Крихкість. Клінкерна плитка не дозволяє недбалого відношення: при падінні з висоти або необережному ударі можуть з'явитися сколи, тріщини або подряпини. Перевозити матеріал слід обережно, лише у відповідній упаковці.

Панелі з фіброцементу

Современный комфортабельный дом простой формы с тремя спальнями на втором этаже

За своїми експлуатаційними характеристиками фіброцементні панелі для фасаду будинку відповідають найвимогливішим запитам. Зазвичай їх використовують для влаштування вентильованих фасадів, але допускається і «мокра» кладка на розчин. Панелі є дієвим захистом стін від будь-яких погодних впливів — дощів, снігу, граду, інтенсивних сонячних променів, морозу та ін. Вони чудово витримують інтенсивні вітрові навантаження, розсіюють звукові хвилі та створюють додатковий утеплюючий шар.

Основні переваги панелей з фіброцементу обумовлені їх складом та способом виготовлення. У звичайний цементний розчин додають волокна целюлози та пластифікатори, що підвищують гнучкість та пружність. Масі надають потрібну форму у спеціальному пресі, потім поміщають в автоклавну камеру, де вона твердне при суворо витриманих показниках температури та тиску. В результаті панелі одержують наступний набір якостей:

  • Міцність. Облицювання витримує досить сильні удари, на ньому не з'являються подряпини або сколи.
  • Негорючість. Фіброцементний склад не спалахує, не підтримує горіння, захищає горючі матеріали стін від вогню.
  • Безпека та екологічність. Під час експлуатації навіть за сильного нагрівання не виділяються шкідливі випаровування. Панелі не завдають шкоди здоров'ю людей та навколишньому середовищу, тому що на 90% складаються з природних матеріалів та цементу.
  • Довговічність. Облицювання служить не менше 50 років, не втрачаючи вихідного зовнішнього вигляду та захисних властивостей. Вони розраховані на 100 і більше циклів заморожування.
  • Теплоізоляція. Завдяки специфічній внутрішній структурі панелі зберігають тепло і тим самим знижують витрати на опалення.
  • Біостійкість. Облицювавши фасад фіброцементними панелями, можна не побоюватися грибка, цвілі та гнильних бактерій.
  • Простий догляд. Поверхня матеріалу після особливої ​​обробки стає здатною до самоочищення, бруд не утримується на ньому та змивається дощем або зчищається вітром. У крайньому випадку, пил легко змивають водою зі звичайного шланга.
  • Естетика. Панелі випускають у широкій колірній палітрі, фактура поверхні імітує будь-які оздоблювальні матеріали – деревину, природний камінь, цегляну кладку та ін, аж до металу. З їх допомогою легко втілюються найсміливіші дизайнерські ідеї.
  • Вартість. За всіх перерахованих переваг матеріал відноситься до середньої цінової категорії, тому доступний більшості забудовників.

Варто додати, що основний спосіб монтажу фіброцементних панелей — на обрешітку за допомогою шурупів або в замок, тому облицювання без проблем виконують у будь-який час року.

Їхніми слабкими місцями є:
  • досить високий рівень вбирання вологи — до 10%, тому рекомендується покривати поверхню вологостійким лаком або придбати вже оброблений матеріал;
  • розширення в результаті зволоження до 2%, тому при монтажі залишають зазори між дошками;
  • не надто висока стійкість до удару — близько 0,25 кг/см², через що фіброцемент не підходить для облицювання громадських будівель і багатоквартирних будинків, де необхідні антивандальні властивості.

Планкен для фасадів

Проект двухсемейного дома современного дизайна

Затребуваним облицювальним матеріалом останніми роками став фасадний планкен — тонка дерев'яна дошка, яку виготовляють із якісної деревини та ретельно обробляють антисептичними складами. Товщина дошки становить не більше 24 мм, фаски зазвичай заокруглені, завдяки чому облицювання виглядає дуже виразно та солідно. Для планкена, як правило, використовується тверда деревина модрини, рідше — сосни.

Споживачі вибирають обробку фасаду планкеном, оскільки впевнені у перевагах цього матеріалу, серед яких найбільш суттєвими є такі якості:

  • Екологічність. Натуральна деревина, безумовно, є найбільш безпечним та привабливим з екологічного погляду матеріалом.
  • Естетика. Обшивка планкеном надає будинку респектабельний та елегантний вигляд, а також чудово поєднується з іншими видами фасадного оздоблення — штукатуркою, натуральним каменем, склом, облицювальними панелями тощо. При використанні різних порід дерева, покриттів та способів монтажу створюються унікальні дизайни фасаду.
  • Довговічність. Ретельне висушування та обробка антисептиками продовжує гарантований термін служби деревини до 30 років, а на практиці набагато більше.
  • Стійкість до зовнішніх факторів. Деревина модрини, з якої найчастіше виготовляють планкен, має специфічну властивість — з роками не псується, а навпаки, твердне і стає більш стійкою до вологи, гниття і морозу.
  • Простий монтаж. Дошки кріплять до основи на звичайні саморізи-шурупи або цвяхи. Від облицювальника вимагається лише акуратність та сумлінність.

Недоліки:
  • Висока вартість. Оскільки планкен виготовляють із добірної твердої деревини без вад, ціну дошки не можна назвати дешевою.
  • Необхідність покриття. Щоб дошка довго зберігала привабливий вигляд, після монтажу необхідно покрити її прозорим або лаком, що тонує. Покриття потребує періодичного оновлення.

Фальц-панелі

Одноэтажный дом состоящий из двух частей.

Матеріал отримав назву типу шва, що з'єднує смуги металу. Фальцевий шов виконує дві функції: служить герметичним та надійним замком та додає покриттю твердість. Найчастіше фальц-панелі використовують як покрівельне покриття, але і фасади приватних будинків з таким облицюванням набувають нетривіального вигляду у стилі барнхаус.

Споживачів приваблює тривалий термін служби панелей: виробники гарантують близько 150 років без необхідності заміни чи ремонту. Для обробки фасаду не потрібні складні підготовчі роботи, годиться будь-яка основа. Панелі монтують на решетування або суцільну підкладку з дощок, ОСБ плит, інших аналогічних матеріалів. Гладкий метал, покритий полімерною фарбою, чудово захищає стіни від вологи, морозу, вітру чи сонячних променів. Він не схильний до корозії, не підтримує горіння і не псується через перепади температури.

Серед мінусів:
  • низька шумоізоляція, необхідність установки додаткового шумопоглинаючого шару;
  • накопичення статичних набоїв, необхідність заземлення;
  • лавинний сход снігу з гладкої покрівлі фальцевої, через що потрібно використовувати снігозатримувачі.

Як бачимо, всі ці проблеми легко усуваються.

Сайдинг для фасадів

За останнє десятиліття фасадний сайдинг міцно увійшов до найбільш затребуваних оздоблювальних матеріалів. Це велика група матеріалів, що включають керамічні, цементні, дерев'яні, вінілові, акрилові, металеві панелі, більшість з яких відрізняються довговічністю та досить високою ціною. Однак при згадці сайдингу, як правило, мають на увазі дошки з ПВХ — недорогі та прості у монтажі.

На жаль, невисока вартість має на увазі досить короткий термін служби та спочатку низьку міцність, яка ще більше падає під дією сонячного ультрафіолету та морозу. Крім того, пігменти, що фарбують, які додають у пластик, на сонці досить швидко вигоряють, і облицювання втрачає акуратний вигляд.

Фасадна м'яка черепиця

Ще один покрівельний матеріал, який використовують для облицювання фасадів — м'яка (бітумна) черепиця. Її випускають у вигляді прямокутних плиток із фігурними вирізами по нижній кромці. Плитки укладають 'внахльост' за принципом луски, завдяки чому виходить цікаве, незвичайне покриття стін. На даний момент така обробка виглядає інноваційно, проте фахівці пророкують їй популярність, оскільки вона має безліч переваг:

  • надійно захищає стіни від вологи, вітру, сонця та морозу, не шумить під краплями дощу;
  • завдяки поєднанню відтінків дозволяє створювати гарні та оригінальні декори фасадів;
  • при використанні певних видів плитки імітує цегляне облицювання;
  • не створює додаткового навантаження на фундамент;
  • служить кілька десятків років, не втрачаючи виду та властивостей;
  • легко миється водою із шланга;
  • допускає заміну однієї або кількох плиток без розбирання всього покриття;
  • доступна за ціною.

Найкраще фасади з бітумної черепиці виглядають на будинках з сучасною лаконічною архітектурою. Для класичних проектів такий декор надмірний.

До недоліків бітумної черепиці для фасадного оздоблення будівельники відносять, в першу чергу, чутливість складів кладки для плитки до негативних температур. Матеріал можна монтувати тільки в теплу пору року, тому що в мороз погіршується здатність складу, що клеїть. Крім того, майстер повинен мати навички роботи з м'якою черепицею, так як вона не терпить недбалості та неакуратності.

Основні принципи дизайну фасаду

Колірна поєднуваність

Існує безліч методик підбору відтінків декору, які застосовують професійні дизайнери. Усі вони спрямовані на досягнення колірної гармонії та зменшення частки помилок щодо палітри фасаду. Найбільш простою та практичною, на нашу думку, є система шведського психолога М.Люшера. Пропонуємо до вашої уваги таблицю, яка враховує не лише художню гармонію колірних поєднань, а й особливості їхнього психологічного сприйняття.

Декілька практичних порад

Мистецтво вибору гармонійних та привабливих відтінків для фасаду будинку прийнято називати художнім смаком. Але його принципи досить прості, щоб кожен із нас міг навчитися основам.
  • Цоколь — найуразливіший для забруднень елемент фасаду. Практичне рішення — вибір темних відтінків для цокольного облицювання.
  • Якщо проект передбачає бордюри та окантовки, то їх колір бажано вибрати у сусідніх осередках спектра щодо кольору стін.
  • Інші елементи — водостоки, рами, дверні коробки, жалюзі і ролети, гаражні ворота — виконуються в єдиному кольорі.
  • Якщо є бажання візуально виділити фасад, зробити його більшим — вибирайте світлі відтінки для обробки.
  • Покрівля мансардного будинку повинна бути темнішою за стіни, так як світлий відтінок приверне увагу до даху, який виглядатиме непропорційно великим. Світле покриття підходить для відносно невеликої покрівлі.

Традиційне колірне рішення

Стильный проект одноэтажного дома с фермами в конструкции кровли.

Найбільш звична схема розподілу кольорів — темний покрівельний матеріал та світлі стіни. Будинок справляє приємне враження, виглядає акуратним і легким, причому світлий відтінок стін виглядає ще привабливіше за контрастом з темною покрівлею. Посилити ефект можна, пофарбувавши цоколь і віконні отвори в колір, що яскраво виділяється на фоні стін.

Тон в тон

Вариант одноэтажного дома Z387 с фасадом облицованным кирпичом

Вибір єдиного кольору для всіх архітектурних елементів зробить будинок візуально монолітним. Він сприйматиметься єдиним цілим від цоколя до даху. Таке рішення складно назвати оригінальним, але якщо ваш вибір — респектабельність, то воно вам підійде.

Світлий верх – темний низ

Проект мансардного дома со вторым светом в дневной зоне и большой крытой террасой

Нетривіальне рішення, яке вибирають прихильники сучасного архітектурного стилю — світла покрівля, що ніби розчиняється в сонячному світлі, і виразний декор стін, тон якого виглядає темнішим щодо даху. Часто такий дизайн доповнюють контрастним оформленням віконних та дверних отворів.

Порада: Не поспішайте з вибором кольору стін, постарайтеся оцінити варіант, що сподобався, при різних варіантах природного освітлення. Важлива як інтенсивність світла, так і кути падіння променів. Будинок повинен привабливо виглядати в сонячну та похмуру погоду, при полуденному та західному освітленні. Не забувайте, що той самий колір по-різному виглядає навіть на північній та південній стіні фасаду. Бажано вибрати для оцінки кілька варіантів, тоді ви можете об'єктивно визначити оптимальну версію.

Кожна людина сприймає кольори по-своєму. Щоб будинок радував своїм виглядом саме вас, не потрібно підключати до вибору відтінку рідних та знайомих. Довіртеся власним відчуттям, і тоді рідні стіни стануть найзатишнішими та найкрасивішими саме для вас і ні для кого більше.

А у вас вже є досвід оздоблення фасаду, вибору кольорів та матеріалів? Якщо так, то розкажіть про проблеми, з якими довелося зіштовхнутися, у коментарях внизу ↓ Будемо вдячні за будь-які ідеї та думки.

ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Як мені оплатити проект?
Оплату можна зробити у гривнях так: або готівкою у нас в офісі; або через банківський переказ - реквізити та рахунок для оплати будуть надіслані вам на електронну пошту.
Скільки часу триває доставка проекту?
Зазвичай термін доставки типового проекту, якщо ви не вносили зміни - 3 робочі дні. Якщо зміни до проекту були внесені, це збільшує термін доставки замовлення.
Які креслення включені у проект Z500?
Ціна, яку ви бачите на сторінці проекту, має на увазі креслення архітектурного та будівельного розділів, інженерні розділи доступні за додаткову оплату – + 25% від вартості проекту. Ознайомитись детально з прикладом проекту та всіх креслень ви можете за цим посиланням.

Оцініть статтю
(
Оцінок: 0
Середня: 0
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.

Якщо ви не можете відновити пароль або у вас є інші технічні складності по роботі з сайтом, повідомте про це на адресу project@z500.com.ua .

Тепер відкрийте вашу пошту і дотримуйтесь інструкцій в листі з відновлення пароля (таке буває рідко, але цей лист може виявитися в папці "спам")

Перевірте пошту: , Вам було відправлено лист для відновлення пароля.

Якщо лист не прийде протягом декількох хвилин, перевірте повідомлення в папці спам.

Чому вам варто мати обліковий запис у Z500

  • детальні креслення до проєкту
  • інформація про будівництво в районі
  • спеціальні акції
  • спостерігати за іншими будівельниками
  • контактувати з іншими користувачами
  • додати в обране
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло