Що таке пасивний будинок

Ціни на енергоносії зростають і кусаються болючіше з кожним роком. Значить потрібно швидше вирішувати завдання як споживати ресурсів менше і при цьому не мерзнути. У Європі вона вже вирішена - будівництво енергоефективних будинків, це обов'язкова вимога. В Україні ж таке будівництво тільки починає свою історію.

У цьому циклі статей розповімо вам що таке пасивний будинок, і за рахунок чого він зберігає енергію.

У першій статті ми поговоримо про європейську класифікацію будинків в залежності від типу енергоспоживання, детально визначимо, що таке пасивний будинок, розберемося, чому він так називається, і розповімо про принципи, що лежать в його основі.

У другій статті описані в деталях способи, що дозволяють економити так багато енергії пасивному будинку.

У третій статті описані додаткові способи обігріву будинку, розглянута вартість будівництва пасивного будинку та рентабельність.

Європейська класифікація будинків за енергоефективністю

Економити енергію стало можливо завдяки сучасним досягненням інженерії, використання архітектурних прийомів і енергоефективних будівельних матеріалів. Найбільших результатів у сфері економії енергії домоглися німці, які розробили технологію Passive House.

У затвердженій у світовому співтоваристві класифікації житла за енергоефективністю, витрата тепловтрат приводиться до 1 м.кв. на рік. Відповідно до цієї класифікації виділяють наступні види будинків:

Будинки позитивної енергії

Такий будинок виробляє енергію сам. Причому обсяг виробленої ним енергії більше споживаної. Енергоносії, які не використовуються, власники можуть продати на енергетичному ринку.

Нульові будинки

Будинок нульового енергоспоживання - енергозберігаючий будинок здатний самостійно виробляти енергію з відновлюваних джерел в кількості необхідній для покриття енергетичних потреб. Такі будинки не потребують комунальної енергії. Вироблення енергії здійснюється таким інженерним обладнанням як сонячні батареї, теплові насоси, колектори, генератори енергії вітру.

Пасивні будинки

Проект пасивного будинку відрізняється відсутністю необхідності опалення чи малим споживанням енергії - не більше 15 кВт * год / м2 на рік. Підписана європейськими країнами директива про енергетичну ефективність в галузі будівництва з 2019 року забороняє будівництво будинків, проекти яких передбачають енергоспоживання більше вищевказаної норми.

Будинок низького споживання енергії

Енергоспоживання такого будинку не перевищує 60 кВт * год / м2 на рік. З 2002 року в Європі заборонено будівництво менш енергоефективних житлових будинків.

Новобудови

До нових будівель за стандартами належать будівлі, зведені в період 1970-2002 рр. Показник їх споживання енергії не повинен перевищувати значення 150 кВт * год / м2 на рік.

Старі будівлі

Це будівлі, зведені до 1970 року. Для їх опалення потрібно близько 300 кВт • год / м² рік.

У країнах Європи проєкт спорудження будинку містить інформацію про клас його енергоефективності. Ці дані дозволяють оцінювати вартість експлуатації кожної будови. У нашій країні будівельними нормами регламентуються лише норми теплопровідності огороджувальних конструкцій. Так, якщо проект будівництва будинку за каркасною технологією передбачає мінімальне утеплення, середні показники тепловтрат житла за рік становлять близько 120 кВт * год / м2. У нашій країні житлові будови належать до класу «нові будівлі». Якщо говорити про європейські країни, то цьому показнику відповідає весь комплекс споживаної енергії: гарячого водопостачання, електроприладів і тепловтрати при опаленні.

Будівництво пасивного будинку: принцип технології

Найдорожчим в нашій кліматичній зоні є зимовий сезон. Тепле повітря з будинків йде крізь щілини, вікна, стіни, шляхом вентиляції. Щоб заповнити втрати тепла, необхідно спалювати вугілля, газ або використовувати інші енергоносії. Якщо ж тепловтрати знизити, то знизиться і потреба в новій енергії. Тоді значущими стануть такі джерела тепла як енергія людей, акумульована сонячна енергія яка потрапляє в будинок, енергія побутових приладів. Саме на цьому принципі ґрунтуються проекти та будівництво котеджів за технологією пасивного будинку. Пасивним вважається такий енергоефективний будинок, проєкт якого передбачає створення всіх умов для збереження тепла всередині будинку. Енергія в ньому утворюється без застосування енергоживильного обладнання і без переходу одного виду енергії в інший (енергонасоси, вітрогенератори та ін.). У сонячних пасивних системах для обігріву використовуються природні теплові процеси: випромінювання, конвекція, акумуляція, опір матеріалів теплопередачі.

Проекти та будівництво будинків Passive House: інструменти

Для пасивного будинку обов'язкові наступні принципи:

  • Якісна теплоізоляція і виняткова герметизація конструкцій.
  • Збереження тепла за допомогою вентиляції.
  • Облік орієнтації по сторонах світла при архітектурному плануванні. Будівництво енергоефективного будинку на ділянці таким чином, щоб світловий потік крізь вікна був максимальним саме в холодну пору року.

У пасивних будинках ступінь економії тепла залежить безпосередньо від показників температури в холодний період в конкретному регіоні, де здійснюється будівництво котеджів. Проєкти будинків пасивної енергії, як показує європейський досвід будівництва, характеризуються річними втратами тепла на рівні 15 кВт * год / м2, тоді як в традиційних будинках цей показник збільшується в 10 разів і дорівнює 150 кВт * год / м2.

Опалювальна система

Енергоефективний теплий будинок вищих стандартів на додаток до пасивних заходів економії характеризується виробленням енергії за допомогою альтернативних джерел. Ця умова не обов'язкова для пасивних будинків, але теж вітається.

Проектування будинків підпорядковується спеціальним правилам, що розробляються різними науково-дослідними організаціями, зокрема Інститутом Пасивного Будинку. В Україні, наш партнер компанія Профікаркас, має сертифікованих інженерів, які пройшли навчання в Інституті пасивного будинку і можуть спроектувати будинок за принципами пасивного проєктування. Вони займаються і реалізацією проектів, оскільки мають у своєму розпорядженні все для будівництва будинку і пасивного, і енергоефективного. Каркасний будинок, купити проект якого можна у нашого партнера, буде набагато теплішим класичного каркасного будинку.

Отримавши з цієї статті загальне уявлення про пасивний будинок і дізнавшись, де замовити проєкт будинку теплого та енергозберігаючого, можете переходити до наступної. З її допомогою ви дізнаєтеся, які методи зберігають в будинку енергію.

Оцініть статтю
(
Оцінок: 0
Середня: 0
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.

Якщо ви не можете відновити пароль або у вас є інші технічні складності по роботі з сайтом, повідомте про це на адресу project@z500.com.ua .

Тепер відкрийте вашу пошту і дотримуйтесь інструкцій в листі з відновлення пароля (таке буває рідко, але цей лист може виявитися в папці "спам")

Перевірте пошту: , Вам було відправлено лист для відновлення пароля.

Якщо лист не прийде протягом декількох хвилин, перевірте повідомлення в папці спам.

Чому вам варто мати обліковий запис у Z500

  • детальні креслення до проєкту
  • інформація про будівництво в районі
  • спеціальні акції
  • спостерігати за іншими будівельниками
  • контактувати з іншими користувачами
  • додати в обране
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло