КОТЕЛЬНЯ В БУДИНКУ: ЩО ПОТРІБНО ВРАХУВАТИ, ЩОБ ПІДКЛЮЧИТИСЬ ДО ГАЗОВИХ МЕРЕЖ БЕЗ КЛОПОТУ

Хоча українські зими складно назвати суворими, проте ми не можемо дозволити собі, як в європейських країнах, будувати будинки без опалювальної системи. Найбільш популярним і зручним варіантом опалювального агрегату у всіх без винятку регіонах є газовий котел.

Оскільки природний газ — субстанція дуже вибухонебезпечна, то контролюючі органи пильно стежать за дотриманням правил монтажу котлів. При найменших порушеннях накладається заборона на експлуатацію до виправлення існуючих недоліків. Так що краще робити все правильно з самого початку. Як саме?

Документ для самостійного вивчення

Вся адміністративна мудрість про газові котельні викладена в «ДБН В.2.5-20:2018 ГАЗОПОСТАЧАННЯ» і частково в ДБН В.2.5-77: 2014 Котельні. Хочете ви того чи ні, але всі викладені в ньому вимоги є обов'язковими до виконання. Їх всіх ми й опишемо тут простою та зрозумілою мовою.

Де можна поставити газовий котел?

Для встановлення газового опалювального котла підходять далеко не всі приміщення. Дозволяється встановлювати його на кухні, але лише в тому випадку, якщо ви збираєтеся експлуатувати котел потужністю не більше 30 кВт.

Найбільш часто в наших проектах передбачені агрегати потужністю 20-25 кВт. Хоча для них підходить і кухня, але в проекті будинку зазвичай передбачається окреме приміщення котельні.

Якщо опалювальне обладнання виявилось загалом вище 30 кВт, то для нього обов'язково знадобиться власне приміщення. Воно може розташовуватися в будь-якій частині будинку, в тому числі і в підвалі. Але це повинно бути спеціально виділене приміщення для котельні: в коридорі, у ванній або туалеті розташовувати опалювальний агрегат заборонено.

В одній котельні або на кухні дозволено встановлювати не більше 2-х опалювальних агрегатів. І розташувати їх потрібно так, щоб обслуговувати та ремонтувати котли було зручно.

Встановлюємо котел на кухні

Як було сказано вище, для установки на кухні підійде котел, що виробляє не більш ніж 30 кВт тепла. Однак кухні бувають різними: якщо у вас вона об'єднана з житловою кімнатою, то для опалення потрібно обрати модель котла із закритою камерою згоряння, щоб продукти горіння ні в якому разі не потрапляли в повітря. Якщо ж для кухні передбачено окреме приміщення, конструкція котла може бути і відкритою, і закритою.

Для кухонних приміщень в ДБН прописані такі вимоги:

  • наявність природного освітлення і вентиляції, тобто вікна з кватиркою для провітрювання і вентиляційні канали;
  • висота стелі не нижче 2,2 метра;
  • наявність у дверях вентиляційних ґрат, площею не менше 0,025 м².

Крім того, при визначенні кубатури кухні Вам доведеться враховувати особливості газової плити і котла. Якщо у котла відкрита камера згоряння:

  • для двоконфоркових плит площа кухні не повинна бути менше ніж 14 м ³;
  • для трьохконфоркових плит — не менше ніж 18 м ³;
  • для плит з чотирма і більше конфорками — не менш 21 м³, але лише в тому випадку, коли загальна потужність пальників не перевищує 11,5 кВт. При встановленні більш потужних плит на кожен додатковий кіловат конфорки потрібно додавати 1,5 м³ кубатури кухні.

Тобто якщо ми хочемо встановити котел на кухні, де потужність пальників плити 15 кВт, то обсяг даного приміщення повинен бути не менше ніж 26,25 м³.

Якщо камера згоряння котла закрита, всі зазначені вище площі зменшуйте на 6 м³.

Монтуємо котел в окремому приміщенні.

Кімната для встановлення котла може розташовуватися в будинку, прибудові до будинку або в допоміжній споруді (літній кухні або флігелі). Вимоги ДБН однакові для всіх цих варіантів.

Кубатура окремого приміщення котельні, як вказують вимоги ДБН, повинна бути не менше:

  • для котлів 30 кВт або менш потужних - 7,5 м³
  • для котлів потужністю понад 30 кВт і до 60 кВт - 13,5 м³;
  • для котлів потужністю понад 60 кВт і до 200 кВт - 15 м³ або більше.

З об'ємом все зрозуміло, але цим вимоги газовиків не обмежуються. Ваша котельня повинна бути обладнана:

  • вікном, площею не менше 0,03 м² скління на кожен кубометр котельні. Ця вимога з'явилась не випадково: якщо з якоїсь причини відбудеться вибух газу, то вибухова хвиля піде через віконний отвір, а решта приміщень будинку не постраждають. Тобто для котельні об'ємом 7,5 м³ підійде вікно з площею скла не менше ніж 0,225 м²  (наприклад 47,5 см на 47,5 см).
  • для котлів, потужність яких перевищує 30 кВт: окремим виходом назовні або виходом в нежитлове приміщення (коридор, кухню, комору).
  • природною вентиляцією: вентиляційним каналом та вентиляційною решіткоюу дверях.
  • аварійним трапом для зливу води.

Рекомендується встановлювати:

  • датчик загазованості; ще краще якщо він буде укомплектований автоматичним клапаном, який перекриє газову трубу при появі витоку газу;

Стіни котельні в ідеалі зводяться з кам'яних матеріалів, що не підтримують процес горіння. Це цегла, бетон, керамічні блоки. У будь-якому випадку при виникненні пожежі вони повинні стримувати поширення вогню протягом, як мінімум, 45 хвилин, при цьому не деформуватися і не втрачати міцність. Якщо ви хочете обладнати в котельні двері, що ведуть у внутрішні приміщення, то допускається тільки установка протипожежної конструкції, що відповідає вимогам 3 класу пожежної безпеки, зазначеному в її техпаспорті. Зовнішні двері можуть бути будь-які.

Монтуємо котел за всіма правилами

Спроєктувавши та побудувавши котельню по описаних вище правилах, Ви не повинні зупинятися на досягнутому результаті. Тепер перед Вами  найважливіший етап — монтаж самого котла, який теж регламентується нашим улюбленим документом — ДБН В.2.5-20:2018. Втім, в цій частині його вимоги не відрізняються від попередньої версії будівельних нормативів.

1. Якщо стіни кухні або котельні зведені з кам'яного матеріалу, який не піддається активному горінню (цегли, звичайного або спіненого бетону, керамоблоків), то в особливих протипожежних застереженнях немає потреби. Достатньо лише залишити між стінками котла і стіною комірчини проміжок шириною не менше 2 см.

2. У будинку, зведеному з матеріалів, що підтримують горіння (деревини, каркасних конструкцій, гіпсокартону і т.д.) місце, відведене для монтажу котла, необхідно зробити пожежобезпечним. Це нескладно: ділянку стіни, біля якого буде розташовуватися опалювальний агрегат, потрібно покрити азбестом, поверх якого прикріпити листову сталь, вогнетривку плитку або штукатурку. Товщина захисного покриття повинна становити не менше 3 мм. За контури котла воно повинно виступати не менше, ніж на 10 см, а у верхній частині — не менше 70 см. Якщо не облаштувати захисний шар, то котел доведеться відсунути від стін на відстань не менше 25 см.

3. У тому випадку, коли котел встановлюють на кухні де є газова плита, або в котельні 2 котла, потрібно залишити між ними проміжок не менш 10 см. Відстань вимірюють по самих виступаючих деталях  пристроїв.

4. У разі, коли котел буде встановлений на підлозі, покритій  дерев'яними дошками, то поверх деревини доведеться настелити вогнезахисне покриття, яке протягом 45 хвилин або довше буде успішно витримувати вплив відкритого полум'я. Вогнезахист повинен, як мінімум, на 10 см виступати за контури котла.

5. Іноді при розміщенні газових приладів не обійтися без проходу між ними. Відміряйте від  виступаючої деталі котла, плити або колонки один метр — це і буде мінімальна ширина проходу.

6. Не забудьте влаштувати трап для стоку води, задля попередженнявід протікання котельного обладнання. Необхідно подбати про виведення дренажу в каналізаційний колектор або стічну яму.

Готові проєкти Z500

Проектна документація для будинків, запропонованих на нашому сайті, розроблена відповідно до перерахованих вимог. На сайті, планування адаптовані до вказаних вище ДБН знаходяться в файлі "Лінійні розміри приміщень PDF", розташований праворуч знизу від планувального креслення.

Робимо підсумки

Котельня розміщується в будь-якій частині будинку, прилеглої до зовнішньої стіни, в прибудові або флігелі.

  • Це приміщення зі стелею висотою не менше 2,5 метра, з вікном, дверима назовні або в нежитлове приміщення. Обсяг приміщення залежить від потужності котла. Мінімальний обсяг 7,5 м³ для котла до 30 кВт. Котлам 30 - 60 кВт потрібно приміщення 13,5 м³. Більш потужне обладнання для опалення котеджів використовується вкрай рідко, обсяг який їм знадобиться - 15 м³.
  • Площа скла у вікні становить від 0,003 м² на 1 м³ котельні.
  • Крім того, в приміщенні забезпечений повітрообмін.
  • Стіни котельні зведені з кам'яного матеріалу або обладнані надійним вогнезахистом.
  • В одній котельні дозволено розміщувати не більше 2-х котлів.

Тепер ви не помилитеся при проектуванні та будівництві, а значить, і з підключенням газового котла буде все впорядку!

Оцініть статтю
(
Оцінок: 0
Середня: 0
)
Що ще можна додати до сказаного вище?
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.
^
Про те, що відбувається з вашими персональними даними на нашому сайті читайте тут.

Якщо ви не можете відновити пароль або у вас є інші технічні складності по роботі з сайтом, повідомте про це на адресу project@z500.com.ua .

Тепер відкрийте вашу пошту і дотримуйтесь інструкцій в листі з відновлення пароля (таке буває рідко, але цей лист може виявитися в папці "спам")

Перевірте пошту: , Вам було відправлено лист для відновлення пароля.

Якщо лист не прийде протягом декількох хвилин, перевірте повідомлення в папці спам.

Чому вам варто мати обліковий запис у Z500

  • детальні креслення до проєкту
  • інформація про будівництво в районі
  • спеціальні акції
  • спостерігати за іншими будівельниками
  • контактувати з іншими користувачами
  • додати в обране
Ми використовуємо файли cookie для збору і обробки персональних даних для правильної роботи Ваших налаштувань на сайті. Продовжуючи працювати на сайті, ви погоджуєтеся з їх використанням. Додаткову інформацію ви знайдете в політиці конфіденційності. Щоб обмежити використання cookie, натисніть тут.
зрозуміло